У російських олігархів немає проблем з їхніми активами в Україні — ЦПК

У російських олігархів немає проблем з їхніми активами в Україні — ЦПК

ЗМІ
У російських олігархів немає проблем з їхніми активами в Україні — ЦПК
Олег Дерипаска. AP

Попри те, що українська влада створила законодавче підґрунтя для конфіскації активів російських олігархів на тлі збройної агресії РФ проти України, новий закон досі не почав застосовуватись на практиці.

Про це йдеться у публікації члена правління Центру протидії корупції, керівниці аналітичного департаменту організації Антоніни Волкотруб, оприлюдненій Українською правдою.

Як зазначає активістка, у травні 2022-го року Верховна рада ухвалила законопроєкт, який дозволяє забирати активи російського походження на користь України. Він має працювати паралельно із нормою про стягнення активів через вироки у кримінальних провадженнях із конфіскацією майна, на які можуть піти роки, а також із механізмом націоналізації, який поширюється переважно на майно Росії як держави.

"Мова йде про спеціальний новий вид санкцій у вигляді стягнення активів, який застосовується за рішенням Вищого антикорупційного суду України після відповідного позову Міністерства юстиції", — пояснює Волкотруб.

За її словами, попри те, що цей документ набув чинності ще два місяці тому, про новий вид санкцій майже немає інформації, оскільки закон досі не почав застосовуватись. Активістка попереджає, що зволікання з його імплементацією може мати наслідком втрату таких активів, замість того, щоб вони вже могли б починати працювати на перемогу України у війні.

Зокрема, російський Олігарх Олег Дерипаска, статки якого оцінюються приблизно у 2 мільярди фунтів та який має бізнес у тому числі в Україні, перебуває під санкціями більшості країн Заходу. Велика Британія вже арештувала його будинок у Лондоні, однак більшість активів Дерипаски й надалі залишаються у вільному користуванні і можуть бути переписані на нових власників.

"В Україні арештовуються певні активи Дерипаски у рамках кримінальних проваджень, які ще почались до війни. Варто пояснити, що арешт активу в кримінальному провадженні не перешкоджає його стягненню за санкційним механізмом. Проте, чим довше ми зволікаємо, тим менше зможемо заарештувати і стягнути", — наголошує Волкотруб.

Вона повідомляє, що деякі активи олігарха були переписані на номінальних власників ще до війни.

"Йдеться про два приватні акціонерні товариства: Хустський кар'єр та Жежелівський кар'єр. На кар'єрі у с. Жежелів Козятинського району видобувається граніт, а у Хусті – щебінь", — пояснює активістка.

Окрім того, Антоніна Волкотруб із посиланням на дані ЗМІ повідомляє, що Закарпатський апеляційний суд залишив арешт на підконтрольні Дерипасці корпоративні права у ТОВ "Миколаївський глиноземний завод", яким володіють два інші українські товариства — "Компанія "Алюміній України" та "Гуардон", що контролюються офшорками з Аруби, Gordal Holdings A. V. V. та Gandela International A. V. V. При цьому корпоративні права підприємства були арештовані ще у лютому 2021 року за легалізацію та несплату податків в особливо великих розмірах.

"За даними аудиторського звіту за 2020 рік, власницею обидвох компаній є кіпрська United Company Rusal Aluminia Limited, яка в свою чергу належить офшорці з Джерсі Rusal Limited. Олег Дерипаска контролює холдинг Rusal через групу компаній Еn+, яким належить майже 50% акцій цього холдингу", — зазначає вона.

Активістка зауважує, що, за даними ЦПК, раніше Олег Татаров, заступник керівника Офісу президента, який підозрювався НАБУ у корупції, намагався допомогти розморозити рахунки цього товариства, ймовірно, саме в рамках вищезгаданого кримінального провадження.

Окрім вищезазначених активів, існує ще низка компаній, при цьому власниками деяких з них є менеджери Олега Дерипаски, які активно вигравали тендери в Україні.

"Є висока ймовірність, що ці активи також контролює цей російський олігарх. Звісно, докази цьому потрібно шукати, але це мають робити правоохоронні органи, фінансова розвідка, які за законом мають співпрацювати з Мін’юстом та надавати всю наявну інформацію", — підкреслює Антоніна Волкотруб.

Читайте також

ФБР конфіскувало низку творів мистецтва російського олігарха Олега Дерипаски

Польща ввела санкції проти "Газпрому" і російських олігархів

Велика Британія запровадила санкції проти Абрамовича та ще шести російських бізнесменів

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок