Кредит та іпотека: як змінилися правила виплат фінансових зобов’язань під час війни

Кредит та іпотека: як змінилися правила виплат фінансових зобов’язань під час війни

Кредит та іпотека: як змінилися правила виплат фінансових зобов’язань під час війни
ФОТО: Суспільне Чернігів

У якій ситуації людина, що взяла кредит, може не платити відсотки за його користування? Чи мають право банки нараховувати штраф за невиплату коштів? Чи мають право людину виселити з іпотечної квартири, якщо вона не здійснює щомісячні платежі? Про це в інтерв’ю Суспільному розповів адвокат Олександр Переверзєв.

Що змінилося у законодавстві для українців з повномасштабним вторгненням Росії в Україну?

Нормативно-правова база в Україні розповсюджується і на банки, і на небанківські установи. 24 лютого 2022 року було внесено ряд змін у цивільний кодекс України, в Закон України "Про іпотеку" та "Про споживче кредитування".

Найголовнішим нововведенням є те, що не стягується з боржників штраф за прострочення за оплату кредиту.

Тобто, якщо особа взяла, наприклад, 50 тисяч гривень в борг (це є "тіло" кредиту), відсотки за користування цим кредитом складають, наприклад, ще 50 тисяч гривень. А за те, що вона не виплатила вчасно цей кредит, має сплатити ще 20% штрафу.

То ось ці 20% вона не сплачує. Але "тіло" та відсотки доведеться сплатити.

Чи ввели банки зміни для кредитування під час воєнного стану?

Багато українських банків пішли на зустріч громадянам. Деякі запропонували реструктуризацію, деякі – кредитні канікули (відтермінування по виплатах без нарахування додаткових відсотків чи штрафу).

Утім, банки не зобов’язані цього робити, адже першочергово між банком та клієнтом укладено договір, де кожна сторона має права та обов’язки.

Деякі банки вже починають потребувати оплату кредитів, скасовуючи кредитні канікули.

Умови виплати й надання кредитів не змінилися, це також є рішенням банку індивідуально для кожного клієнта. Вони дивляться на кредитну історію, перевіряють автоматизовану систему виконавчого провадження, єдиний реєстр боржників.

Кредити для військовослужбовців. Які пільги на отримання і виплату?

Є спеціальний закон "Про соціальний захист військовослужбовців".

Військовослужбовці, котрі були призвані до лав ЗСУ й проходять службу на даний час, і в них є кредит та непогашені зобов’язання, звільняються від сплати відсотків за користування кредитом, штрафних санкцій і пені.

В законі цього не зазначено, але є позиція Верховного суду України щодо того, що і банківські комісії не стягуються з військовослужбовців.

Тобто, нічого, окрім тієї суми, яку отримав військовослужбовець, забрати банк не має права.

Інколи буває так, що банк нараховує платежі, не зважаючи на те, що це військовослужбовець. В такому випадку треба розв'язувати питання в судовому порядку.

Ці пільги діють під час воєнного стану, і діяли до його запровадження – у зв’язку із проведенням антитерористичної операції в Україні. Ця норма була запроваджена у 2014 році.

У нас, фактично, діє подвійний форс-мажор: у зв’язку з воєнним станом та у зв’язку із пандемією COVID-19.

Останній запровадила Торгово-промислова палата. Але це не є панацеєю. Що це було форс-мажорною обставиною, необхідно буде ще й доводити в суді, оскільки, наприклад, особа, яка знаходилась в Івано-Франківську, є постійним мешканцем Івано-Франківська, у нього не було форс-мажору. А людина, яка перебуває в Мелітополі, чи перебувала в Чернігові під час облоги, там інша ситуація. І в кожному випадку необхідно це доводити: де людина була, чи були в неї джерела доходу, чи було добросовісним невиконання цього обов’язку повернення коштів.

Яких змін зазнала іпотека під час воєнного стану?

Внесені зміни до закону "Про іпотеку" – основний закон, який регулює це питання. У статті 37 ідеться про те, що банк може перевести на себе право власності на квартиру (наприклад), та він не може здійснити стягнення шляхом продажу з прилюдних торгів, щоб задовольнити свої вимоги як кредитора, – це стаття закону 38. І стаття 40 зазначає, що виселити неможливо з іпотечної квартири боржника під час воєнного стану, плюс 30 днів після його завершення.

Чи потрібно виплачувати кредит на житло та автомобіль, якщо майно розбомбили?

Це ніяк не регульовано. Законодавчий орган намагається зараз це вирішити. Але поки що кредит – окремо, пошкоджене майно – окремо. Оскільки кредит – це договірні відносини позичальника й банку, і для чого людина брала ці кошти – не має значення. Тут не стоїть питання в житлі, стоїть питання в поверненні коштів.

Стягнути кредитні кошти зараз можна тільки в судовому порядку – це стосується як банків, так і установ, які видають мікрокредити.

Більш повна інформація про кредитування під час війни – в нашому інтерв’ю:

Читайте також:

“Біжу за Азовсталь”: у Чернігові відбувся спортивний флешмоб на підтримку гарнізону Маріуполя

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди