Майстер із Косова Юрій Порох виготовляє автентичні речі — гуцульські чересиЧе́рес — чоловічий шкіряний пояс. Оздоблюється ланцюжками з міді чи іншого металу, ґудзиками тощо. і табівкиТабі́вка — невелика чоловіча шкіряна сумка для дрібних речей, оздоблена мідними ґудзиками або металевими таблицями, розетками, виріб декоративно-ужиткового мистецтва.. Художньою обробкою шкіри чоловік займається упродовж 10 років. Одна з останніх робіт майстра — пояс для сопілкаря і вокаліста гурту "Kalush Orchestra" Тимофія Музичука. У ньому музикант виступив на Євробаченні-2022.
Особливостями створення чересів і табівок митець поділився з кореспонденткою Суспільного.

У майстерні Юрія Пороха є пояси зі столітньою історією. Техніку виготовлення своїх поясів, каже майстер, гуцули запозичили. Сам черес створювали насамперед для підтримки хребта, бо важко працювали з камінням та деревом. Зараз ці шкіряні вироби на Косівщині вдягають на свята та урочисті події.

"Якщо черес був широкий, прикрашений ланцюжком з годинником, то це означало, що його власник — заможна людина. Бо не кожен міг собі дозволити таке навіть у ті часи. До нього мали бути притичка для люльки, гаманець із грошима збоку, пістоль, який запихався за черес. За старими повір’ям, у часи Довбуша його (черес — ред.) використовували як бронежилет", — розповідає Юрій Порох.

Череси й табівки майстер намагається шити та оздоблювати так, як це робили гуцульські предки. Те саме стосується й реставрації шкіряних виробів. Юрій каже, що зараз у майстерні він працює над відновленням пояса і табівки, яким понад сто років. За такою послугою до майстра звертаються колекціонери або місцеві жителі, які хочуть зберегти сімейні реліквії.
"Був у мене випадок, звернулися зі Львова. Людина захотіла відтворити черес, але в червоному кольорі та повністю зі срібною фурнітурою. Усі пряжки, вся фурнітура була червона. Ми це зробили. Зараз це — унікальний черес на цілу Україну і, мабуть, світ. Точно ніде таких немає. А так, переважно місцеві замовляють", — розповідає митець.

Також у майстерні Юрія Пороха є череси й табівки, які він створив сам. Щоб виготовити один пояс, потрібен місяць — усе залежить від складності техніки виконання, каже майстер. Для роботи чоловік використовує натуральну шкіру великої рогатої худоби.

Свої вироби Юрій оздоблює тисненням, плетінням кольоровими шкіряними смужками, мельхіоровими і металевими ґудзиками та пряжками. Деяку фурнітуру для декорування митець виготовляє власноруч.

Одна з останніх робіт майстра — гуцульський традиційний пояс для виступу сопілкаря гурту "Kalush Orchestra". Юрій розповідає, що свого часу співпрацював з етнографинею Роксоляною Шимчук. Саме вона звернулася до майстра з непростим замовленням.
"Мені дуже приємно було стати частинкою такого дійства. Були випадки, що дякували. Писали, що дуже пишаються, що створив таку річ для України, що відтворюю таке старовинне мистецтво", — ділиться Юрій Порох

Крім основних виробів, чоловік виготовляє різноманітні гаманці, сумки, чохли для ножів та сокир. А у вільний час допомагає українській армії — шиє аптечки, турнікети та чохли для зброї.
Читайте також
- Створив сопілку, яка звучала на Євробаченні. Майстер з Прикарпаття Тарас Лошак
- Колекціонує вишиванки. Любов Дрогомирецька.
- За старими фото: косівський колекціонер Богдан Петричук відтворює гуцульські строї
Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!