Чому США частково зняли санкції з Росії та який вплив це матиме на економіку РФ. Розповідають експерти

Чому США частково зняли санкції з Росії та який вплив це матиме на економіку РФ. Розповідають експерти

Ексклюзивно
Чому США частково зняли санкції з Росії та який вплив це матиме на економіку РФ. Розповідають експерти
. З відкритих джерел

Сполучені Штати Америки послабили санкції проти Росії, а також дозволили проводити низку транзакції з РФ. Який вплив це матиме на російську економіку та чому США вирішили послабити обмеження Суспільному розповів Дослідник Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Роман Нейтер.

Щодо важливості агросектору для Росії

Я б не сказав, що агросектор відіграє визначальну роль, якщо ми подивимось на ВВП Росії, то агросектор займає менше 4%. Якщо ми подивимось на експорт, то агросектор займає близько 5%. Принаймні, якщо дивимося на показники до 24 лютого цього року. Тобто він має певний вплив, але не є визначальним. Навіть щодо бюджету в Росії, в них є експортна квота, є експортна пошлина, але вона не є визначальною для наповнення бюджету.

Суть санкцій

Річ у тім, що в санкціях зроблені виключення для двох головних категорій: продукти харчування і все, що з ними пов’язано, та медицина — постачання лікарських засобів та таке інше. І цитуються гуманітарні причини, чому не можна обмежувати вільний потік цих товарів. З одного боку це для того, щоб росіяни не залишились без продуктів харчування та медицини, але й для того, щоб весь світ не залишився без їх зернових та олії.

Важливість агропромисловості Росії для світу

Вплив Росії на продовольчу безпеку у світі є суттєвим, бо вони разом з Україною є лідерами за експортом агропродукції. Якщо український експорт агропромисловості годував приблизно 400 мільйонів людей по всьому світу, я припускаю, що масштаб російського експорту є порівняним — тобто ми говоримо про експорт, що годує сотні мільйонів людей по всьому світу.

Щодо перспектив відмовитися від російського агроекспорту

У короткостроковій перспективі я не бачу якихось активних рухів, по відмовленню від російського аграрного експорту. Проте ситуація може змінитися за 1-2 роки. Якщо Росія раніше використовувала енергію як зброю - постачання власних енергоресурсів, то зараз вона використовує продовольство як зброю, блокуючи експорт з України, обмежуючи свій власний експорт. Про останнє свідчить не тільки те, що Росія обмежує експорт власної сировинної продукції ,але й експорт добрив. Росія та білорусь є великими гравцями на світовому ринку добрив. Наразі в росії заявляють, що вони будуть поставляти добрива без будь-яких обмежень для країн-партнерів, для всього ж іншого світу вводять квоту. Треба розуміти, що чим менше добрив на ринку, тим вища на них ціна і тим менше їх використовують. А це означає падіння врожайності в наступному періоді. Чи будуть цивілізовані країни реагувати на це, наприклад, збільшуючи власне виробництво, ми точно не знаємо, але у будь-якому випадку це займе певний час.

Справа у вторинних санкціях

США не залежать від російської агропродукції, вони можуть задовольнити власні потреби, якщо не самотужки, то завдяки іншим експортерам. Саме ці санкції США могли завадити іншим країнам забезпечити себе продовольством, бо вони б потрапили під вторинні санкції США. Сполучені штати наразі говорять: “Покупайте виключно добрива, виключно пшеницю і кукурудзу і ми не будемо накладати на вас вторинні санкції.

Eкономіст Андреас Аслунд розповів, що зняття санкцій — це відповідь на заяви Путіна, що Захід обмеженнями провокує продовольчу кризу у світі.

"Існує дискусія, що проблема можливого голоду в деяких країнах є проблемою, яка виникла через західні санкції. Але очевидно, що це сталося через те, що Росія блокує українські порти. Проте Путін намагається сказати, що винуватий саме Захід. Скасовування санкцій США показують свою непричетність до продовольчої кризи у світі", — сказав він.

Він також розповів, чи можуть поновити ці санкції у майбутньому: “Коли дивляться на санкції, завжди концентрують увагу дійсно на тому, що важливо і вбачають до яких наслідків може призвести ті чи інші санкції, намагаючись уникнути руйнівні вторинні ефекти. І санкції проти аграрного сектору Росії мали б погані наслідки для багатьох країн, що розвиваються, тому що вони залежать від російського експорту агропродуктів, проте на саму Росію мало б невеликий ефект. Це означало б, що санкцій є невдалими".

Що відомо

  • Сполучені Штати Америки спільно з союзниками працюють над новими заходами, щоб "задушити російську військову машину", а також зупинити зростання цін на нафту та бензин до рівня, який зможе завдати шкоди світовій економіці.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок