Чи подорожчає мед: як війна вплинула на бджільництво на Чернігівщині

Чи подорожчає мед: як війна вплинула на бджільництво на Чернігівщині

Чи подорожчає мед: як війна вплинула на бджільництво на Чернігівщині
ФОТО: Суспільне Чернігів

Чоловіки-пасічники на війні, менша кількість бджолосімей, проблеми з вивозом вуликів на поля. Все це – нові реалії, в яких доводиться жити спільноті бджолярів на Чернігівщині. Наші журналісти поспілкувалися з кількома місцевими бджолярами в ефірі "Українського радіо: Чернігівська хвиля". Чого можна очікувати у найближчому майбутньому на медовому ринку області та України загалом.

В Оксани Дрєєвої є понад сто вуликів. Вона заступниця голови ГО "Чернігівське об’єднання бджолярів". Коли Чернігів був в облозі, у неї не було змоги виїжджати із міста і її пасікою ніхто не опікувався. Коли з'явилася така можливість, вони разом із сім'єю одразу поїхали на пасіку. До неї вони їхали на велосипедах 50 кілометрів.

"Для того, щоб отримувати мед, вулики треба вивозити на поля, тобто пасіка не може бути стаціонарною. Якщо вулики тримати біля будинку, то меду буде мало. Якщо є бажання медом торгувати, то вулики треба вивозити на поля", — говорить Дрєєва.

На думку Оксани, кількість меду в цьому році може реально зменшитись, але не через те, що стане менше медоносних рослин. Причина інша.

"Акація, липа, гречка, соняшник як були, так і є. І якщо кількість меду у цьому році зменшиться на 20-25 відсотків, то не тому, що стало менше медоносних рослин, просто пасічників стало менше. Пасічники це зазвичай чоловіки, і зараз більшість із них на війні. Чоловіки йдуть воювати, а бджолярами стають жінки або діти, яких не забрали в армію", — каже Оксана.

Не розуміє, як працювати далі, й пасічник з Новгород-Сіверського Віталій Кром. Він жаліється на відсутність ринку та складнощі з логістикою.

"Пасіки поки що виживають, але як працювати в цей складний період, багато хто не розуміє. Адже на поля, куди виїжджали раніше, зараз поїхати неможливо. Багато споживачів меду роз'їхалися, і тому не зрозуміло, як продати мед, який відкачали. Погано працює логістика, немає гуртового збуту меду", — розповідає Кром.

Водночас пасічник із Сокиринців Микола Вовнянко стверджує, що війна на роботу пасічників ніяк не вплинула, адже влітку жодних військових дій на Чернігівщині. Проте, є інша проблема.

"Немає медоносної бази, але ця проблема давня, їй понад 20 років. Медоноси не сіють, бур'янів немає на полях, а липу вирубали", — каже Вовнянко.

Оксана Дрєєва стверджує, що ціна на мед цього року, скоріш за все, збільшиться, адже його собівартість напряму залежить від коливань цін на пальне.

Читайте також:

Подорожчала риба, подешевшали яйця: як змінилися ціни на Чернігівщині впродовж російського вторгнення

На початок