70% мешканців Сумщини безробітні або мають фінансові проблеми — Центр соціальних досліджень

70% мешканців Сумщини безробітні або мають фінансові проблеми — Центр соціальних досліджень

70% мешканців Сумщини безробітні або мають фінансові проблеми — Центр соціальних досліджень
Суспільне Суми

Потребують працевлаштування або мають фінансові проблеми в умовах воєнного стану 70% мешканців Сумщини. Такий висновок зробили в ході дослідження, проведеного на території області Центром соціальних досліджень Сумського державного університету. Днями Центр представив свою оцінку соціальної стійкості територіальних громад Сумської області.

Вплив війни на потреби населення та на ринок праці Центр соціальних досліджень моніторив з початку повномасштабного вторгнення, розповіла керівниця Центру Андріана Костенко. За цей час опитали понад півтори тисячі громадян та понад 200 роботодавців. З'ясовували доступність для людей різних видів соціальних послуг.

Дослідження показало, що найбільші проблеми пов'язані з ринком праці.

"Близько 70% жителів Сумської області потребують працевлаштування або мають певні фінансові проблеми, і звичайно, така ситуація сьогодні суттєво впливає на збільшення людей, які можуть потрапити у вразливу ситуацію і стати соціальними категоріями. Кожен другий роботодавець в Сумській області каже, що вони змушені були змінити формат своєї роботи. Якась частина роботодавців скоротила частку працівників, певна частина роботодавців змушені були перейти в дистанційний формат роботи, а також певна частина роботодавців, особливо тих, хто працює в сфері виробництва, призупинили роботу", — зазначила вона.

70% мешканців Сумщини — безробітні або мають фінансові проблеми — Центр соціальних досліджень
Суспільне Суми

Кількість вакансій на ринку праці дійсно зменшилася, як і кількість роботодавців, які працюють, розповіла заступниця директора обласного центру зайнятості Лідія Павлик. У статусі безробітних наразі перебуває понад 17 тисяч мешканців Сумщини, понад 6 тисяч за цей час працевлаштували. Найбільший попит — на робітничі професії, на фахівців аграрної сфери та сфери послуг.

"Люди, які не можуть знайти роботу, зараз є охочі і комплектуються групи, і навчаються за новими спеціальностями. Не дивлячись ні на що, у нас працюють центри і професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Якщо немає ліцензованих професій у наших центрах зайнятості, далі ми працюємо з іншими навчальними закладами", — говорить вона.

За її словами, у порівнянні з 2021 роком кількість безробітних суттєво не збільшилася. Частина людей виїхала з області, хтось не може отримати статус безробітного.

"Багато людей не втратили роботу, а знаходяться в простої, в припиненні трудових відносин, тому що підприємство тимчасово не працює. А такі люди не є клієнтами служби зайнятості. Вони продовжують перебувати в трудових відносинах, хоча по факту вони не працюють і не отримують ту заробітну плату, яку б отримували, повноцінно працювавши", — каже Лідія Павлик.

За результатами дослідження розробили рекомендації для органів місцевої влади. Для підтримки жителів області пропонують, зокрема, підтримувати волонтерство, моніторити потреби різних груп населення.

Для роботодавців рекомендують залучати обігові кошти, надавати податкові пільги, допомагати створювати нові логістичні зв'язки, консультувати щодо можливостей працювати в умовах воєнного стану.

Центрам зайнятості пропонують збільшити можливості для перекваліфікації працівників. А на робочих місцях люди мають отримувати гуманітарну, психологічну, медичну підтримку.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок