Оновлення: Увечері 3 липня у Генеральному штабі України повідомили, що "після важких боїв за Лисичанськ Сили оборони України були змушені відійти із займаних позицій і рубежів". Таким чином росіяни захопили Луганську область.
"В умовах кратної переваги російських окупаційних військ в артилерії, авіації, реактивних системах залпового вогню, боєприпасах та особовому складі продовження оборони міста призвело б до фатальних наслідків. Задля збереження життя українських захисників було прийнято рішення про відхід", — повідомили у Генштабі.
Там наголосили, що Україні необхідна зброя.
"Для успіху недостатньо сталевої волі та патріотизму - потрібні матеріально-технічні ресурси", — додали у Генштабі ЗСУ.
Вранці 3 липня Міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що російські війська взяли Лисичанськ під контроль і доповів Путіну про "звільнення" самоназваної "ЛНР". На околицях Лисичанська тривають бої, повідомив президент України Володимир Зеленський. Водночас він підтвердив, що ризик, що війська РФ повністю окупують Луганську область, є.
Бої за Лисичанськ тривають від лютого. Місто розташоване поряд із Сєвєродонецьком, їх розділяє річка Сіверський Донець. Лисичанськ розташований на вищому березі річки та є вигідною позицією для українських військових.
"Місто Лисичанськ вигідне географічно, висоти які дозволяють ЗСУ тримати під своїм контролем, населенні пункти поблизу Лисичанська на відстані до 40 кілометрів. За оцінками спеціалістів, на територіях від Ізюма до Лисичанська зосереджено до 60 батальйонно-тактичних груп, це приблизно 60% сил окупанта. Вони там зосередили по максимуму сил та ураження. Вся кількість різношерстної окупаційної армії. Не тільки регулярні війська, "вагнерівці", місцеве населення примусово мобілізоване — це все зосередилось на Лисичанську", — каже Суспільному військовий експерт Дмитро Снєгирьов
Після відходу ЗСУ від Сєвєродонецька, Лисичанськ залишається останнім містом Луганщини, яке зараз перебуває під контролем ЗСУ.
"Зараз відбуваються бої в центрі міста, розмови, що вони в передмісті — це лише розмови. Захоплене Лисичанське НПЗ. Плани щодо створення "мінікотлів" на територіях Сєвєродонецька, Бахмута, Лисичанська. Гірське, Золоте — провалились. Якщо ЗСУ відійдуть з Лисичанська, вони виходять на лінію Соледар, Бахмут, Сівер — це заздалегідь підготовлені позиції”, — додає Снєгирьов.

Як розповів в ефірі Суспільного військовий експерт Олег Жданов, російські збройні формування використовують таку ж тактику, як і під час другого штурму Грозного у 1999-2000 роках.
"Це — Друга чеченська війна. Вони застосували вогневий вал для артилерії. І я нагадаю, що місто Лисичанськ, на відміну, від Сєвєродонецька, артилерія і авіація противника почали обстрілювати і руйнувати ще за 2 тижні до початку його штурму. А сьогодні вони використовують вогневий вал артилерії, і за власними розривами вони просуваються піхотою, захоплюючи те, що залишається після артилерії. Тобто, самі руїни", — зазначив він. Жданов вважає, що зрештою українські військові будуть змушені залишити місто.
Експерт з питань проблем нацбезпеки Тарас Жовтенко пояснює відхід українських військових: якщо це роблять, це необхідно для збереження життів.
"Сплановані відходи ЗСУ в окремих точках спрямовані на збереження життя бійців і техніки, і ефективне знищення ворога з підготовлених заздалегідь позицій.Для ворога важливим є не просто захопити, а й ефективно втримати населені пункти. Тому це може трохи протягнути по часу хід війни, але точно не загрожує майбутній перемозі", — зазначає Жовтенко.

Після відходу ЗСУ з Лисичанська російські військові можуть закріпитись на кордонах Луганської та Донецької областей.
"Це — єдина можливість продемонструвати виконання так званих обіцянок які вони ставили з самого початку, вихід на кордони так званих "Л/ДНР". Вони далі будуть наступати, це все блеф, що будуть переговори. Але нічого незвичайного немає, ми з самого початку казали червень-липень — це будуть виснажливі оборонні бої для нас і противника, щоб їх виснажити. Вони все, що могли, сконцентрували на напрямку Сєвєродонецьк — Лисичанськ", — коментує Суспільному військовий експерт, заступник голови СБУ у 2014 — 2015 роках Віктор Ягун.
Після захоплення міста може відбутись встановлення "тотального контролю" на території Луганської та Донецької областей та приєднання "Л/ДНР" до складу РФ, вважають експерти.
"Другий план так званої спецоперації, становлення спецоперації становлення своєї влади у місті, проведення референдуму, видача російських паспортів та введення в обіг російського рубля", — зазначає Снєгирьов.
На думку Олега Жданова, наступними цілями РФ стануть міста Донецької області.
"У них є 2 напрямки — це Слов’янськ і на Бахмут. Для них це будуть ключові міста, для того, щоб продовжити наступ на Донецьку область", — вважає експерт.
Читайте також
"Сказати остаточно, що Лисичанськ під контролем РФ ми не можемо" — Зеленський
Обстріли Краматорська і Слов’янська: що відомо
Вторгнення Росії в Україну, день 130. Текстовий онлайн
Шойгу доповів Путіну про "звільнення" так званої "ЛНР" — Міноборони РФ
Евакуація з Лисичанська поки неможлива — Гайдай
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу