"Відтепер усе буде чесно". В артистичному плаванні планують суттєво змінити правила: як саме та на що це вплине

"Відтепер усе буде чесно". В артистичному плаванні планують суттєво змінити правила: як саме та на що це вплине

"Відтепер усе буде чесно". В артистичному плаванні планують суттєво змінити правила: як саме та на що це вплине
AP Photo/Anna Szilagyi

У FINA вважають, що зміни допоможуть уникнути передбачуваних результатів.

З наступного сезону в артистичному плаванні планують запровадити нову систему оцінювання. Міжнародна федерація водних видів спорту (FINA) оприлюднила попередню версію правил, які можуть погодити на цикл з 2022 до 2025 років.

"Тренери, офіційні особи та спортсмени називають це найбільшою зміною в історії цього виду спорту, адже вона зробить оцінювання значно об'єктивнішим", – зазначає в заяві пресслужба FINA.

Членкиня комітету інновацій FINA Ана Монтеро переконує, що нові правила дозволять глядачам краще розуміти, чому та чи інша програма була оцінена певним чином. Крім того, у FINA вважають, що ці зміни сприятимуть більшій непередбачуваності змагань.

Нові правила розробляли впродовж п'яти років, а під час їхнього створення представники FINA консультувалися з федераціями фігурного катання та гімнастики.

Читайте також: Україна показала найкращий результат в історії чемпіонатів світу з артистичного плавання

Які саме зміни планують у артистичному плаванні

Кількість суддів, які оцінюватимуть програму, хочуть зменшити з 15 до 10. Водночас замість трьох компонентів, які впливали на оцінку в різному відсотковому співвідношенні, планують залишити тільки два – артистичність і виконання, що матимуть однакову вартість.

За рахунок цього ліміт на кількість балів, які можуть отримати учасники, що поки що становить 100 очок, буде знято. "Наші спортсмени заслуговують на систему, яка дозволятиме їм встановлювати світові рекорди", – пояснює такий крок голова техкомітету FINA Ліза Шотт.

Базову складність програми вираховуватимуть заздалегідь завдяки попереднім заявкам, а під час її виконання група техспеціалістів відзначатиме помилки та збавки. Нові правила передбачають, що команди зможуть змінювати програму в фіналі, підвищуючи складність, порівняно з кваліфікацією.

Наразі ж у переважній більшості випадків розподіл місць, які спортсмени посідають у відбірковому раунді, не змінюється у фіналі. Зокрема, на останньому чемпіонаті світу-2022, що відбувся в Будапешті, в жодному з фіналів у 10 дисциплінах не відбулося перестановок у топтрійці: всі переможці й призери були передбачуваними. Подібне відбувається майже на кожному чемпіонаті.

На останніх двох Олімпіадах 2016 і 2021 років до топ-4 в артистичному плаванні в обох видах – дуеті й команді – входили одні й ті самі команди: Росія/ОКРОлімпійський комітет Росії, Китай, Україна та Японія. З 2000 року перемоги на Іграх здобували виключно представниці Росії або ОКР.

"Відтепер усе буде чесно, – вважає головна тренерка збірної США Андреа Фуентес. – Кожен момент матиме значення. Тренеру доведеться багато думати про те, що приноситиме користь, а що – ні, при цьому не вбиваючи креативність. Не можу дочекатися, адже тепер я зможу підходити до цього стратегічно".

Нові правила можуть ухвалити в жовтні 2022 року. Тоді, під час конгресу, відбудеться голосування національних федерацій, що є членами FINA.

Читайте також: Збірна України виграла друге "золото" на чемпіонаті світу з водних видів спорту

Що відомо

  • Артистичне плавання, яке до 2017 року називалося синхронним, увійшло до програми Олімпійських ігор у 1984 році. З тих пір медалі на Олімпіадах вигравали лише дев'ять країн. Найбільше – Росія, в якої на рахунку 10 золотих нагород.
  • Україна вперше піднялася на п'єдестал Олімпіади в цьому виді спорту лише в 2021 році. На Іграх у Токіо збірна виграла дві дебютні "бронзи": в дуеті й команді.
  • На рівні чемпіонатів світу до дискваліфікації через повномасштабне вторгнення в Україну також домінувала Росія. За всю історію участі РФ завоювала 66 медалей: 60 золотих і 6 срібних. Їхньою найближчною переслідувачкою за цим показником є збірна США, в якої 29 медалей (14+9+6).
  • Україна входить до топ-6 за кількістю нагород, виграних на чемпіонатах світу в цьому виді спорту – 23 (3+6+14). Уперше збірна піднялася на п'єдестал у 2013 році, коли виборола три "бронзи" в командних програмах.
  • У 2022 році Україна показала найкращий результат в історії чемпіонатів світу з артистичного плавання. Українки здобули сім медалей: дві золоті й п'ять срібних – та поступилися в медальному заліку лише Китаю (5+0+2).
Читайте також: Американській синхронниці, яка втратила свідомість на ЧС-2022, заборонили змагатися у заключних фіналах: у чому причина
На початок