Черги до хмельницьких дерматологів. Що спричинило сплеск шкірних захворювань

Черги до хмельницьких дерматологів. Що спричинило сплеск шкірних захворювань

Черги до хмельницьких дерматологів. Що спричинило сплеск шкірних захворювань
Фото: Ірина Лукашук

У Хмельницькому обласному дерматовенерологічному центрі черги до дерматологів. Від початку літа зросла кількість звернень щодо шкірних захворювань. Є певні категорії населення, які хворіють на дерматологічні захворювання і вони звертаються по допомогу саме влітку.

Про це Суспільному розповіла лікарка дерматовенеролог Хмельницького обласного дерматовенерологічного центру Ірина Лукашук.

За її словами, влітку близько 25 людей кожного дня звертаються до лікаря дерматолога. В інші періоди ця кількість зменшується до 15.

Суспільне поспілкувалось з лікаркою та дізналось, які шкірні хвороби розвиваються влітку і як від них убезпечитися.

Літом завжди був найбільший прийом пацієнтів зі скаргами на шкірні захворювання, говорить Ірина Лукашук. За її словами, кожного року влітку захворюваність на певні дерматологічні захворювання збільшується, у порівняні із весняним та зимовим періодом.

Якого віку найчастіше звертаються і з якими скаргами?

"Молоді люди від 20 до 45 років звертаються частіше до дерматолога. Не знаю з чим це пов’язано, мабуть що в літню пору року, коли ми носимо вже відкрите взуття всі згадують про якісь захворювання, особливо нігтів на стопах. Але це трішки не правильно, тому що лікування саме нігтів на ногах займає більше року часу, найкраще починати лікувати дане захворювання з осені або взимку, щоб до літа більш менш привести свої ніжки в порядок".

З якими ще скаргами в цей час звертаються пацієнти?

"Один із самих поширених діагнозів в дерматології влітку – хвороба Лайма, яка виникає в наслідок укусів кліщів. Зараз, особливо в червні, в травні вже був початок такого заселення кліщами парків, лісосмуг. Першим проявом даного захворювання є пляма на шкірі, тому такі пацієнти звертаються спочатку до дерматолога, хоча це захворювання є інфекційним. В нашій сфері дане захворювання є популярним на початку літа. І з цією плямою спочатку звертаються до нас, тому що вона візуального може нагадувати лишай, вона має схожу округлу форму, чіткі контури, але, що нам допомагає діагностувати саме хворобу Лайма – це аналіз крові. Якщо все ж таки ця "пляма" спричинена укусом кліща ми відправляємо до лікарів інфекціоністів".

З якими видами грибкових захворювань зараз частіше звертаються?

"Є висівкоподібний лишай. Цей грибок у нас всіх є на шкірі, але саме загострення його відбувається влітку, тому що для нього тепле середовище є комфортним. Його ще називають "сонячний лишай", тому що часто люди привозять його з моря, після того, як вони позасмагають, покупаються в морі і загострення даного захворювання відбувається влітку".

Які його ознаки?

"Плями по тілу. Вони можуть бути різного кольору: коричневі, світлі, рожеві або червоні. Ще така неофіційна назва цього захворювання - "різнокольоровий лишай", тому що він може змінюватись. Спочатку він з’являється одними плямками, потім змінює свій колір і без лікування не проходить. Він може зникнути, але через якийсь час знову з’явитись, і неодноразово. Тому лікувати його потрібно чим раніше".

Які грибкові захворювання діагностуються влітку частіше?

"Влітку ми частіше діагностуємо патогенні грибки. Є три види грибків: патогенні, дріжджові та плісняві. Плісняві і патогенні – заразні. Ми їх десь беремо ззовні: людина заражається від людини, або десь на пляжі, або в басейні, або при примірці взуття в магазинах, в саунах. Для цих грибків комфортне вологе та тепле середовище. Дріжджові грибки на літо зустрічаються рідше, проте вони є у всіх: на шкірі, нігтях, на слизових. Літом люди звертаються з дріжджовим грибком менше, тому що нігті від дріжджового грибка не падають в очі, зміна нігтьової причини не сильно помітна для навколишніх людей. Людина сама, яка має таку патологію, вона може бачити, але воно її сильно не турбує і не заважає, через це мабудь і не звертаються за допомогою до лікарів".

Де з більшою ймовірністю людина може підхопити плісняві грибки?

"В більш темних, закритих приміщення, по типу підвалів. Люди, які працюють в таких приміщеннях, якщо носять відкрите взуття, то вони більш схильні до зараження таким видом грибка. Але, скажу про своїй практиці, він не часто зустрічається. В основному ми діагностуємо патогенні і дріжджові грибки".

Як часто ви зустрічаєтесь з випадками, коли людина лікувалась народними методами і після такого самолікування, з якими результатами вже приходять до вас?

"Ну дійсно, самолікування - це наша улюблена річ (ред. сміється). Люди думають, що Інтернет підкаже. Дуже часто, до речі, приходять люди, які кажуть, що перепробували все, але нічого не допомогло. Результати звісно від самолікування нульові. У нас дуже люблять народну медицину, до прикладу, парять ніжки в соді, але через те, що вони парять в таких ваннах ноги, це сприятливо для грибка, тому що грибок любить вологе середовище. Тим паче тепла водичка, ванночка, парення ніжок по 15-20 хвилин кожного дня, тільки сприяє тому, щоб грибок там розмножувався".

За якими першими ознаками одразу радите звертатись до лікаря?

"Перші ознаки – деформація нігтьової пластини, вона стає ребриста, іноді може відставати від нігтьового ложа, робиться така опукла, як ніби пустота виникає під нігтиком. До речі, за плісняві грибки, часто плісняву приносять саме після манікюрів і педикюрів, тому що відбувається відшарування, якщо довго носити гель лак на ніжках, плюс якщо ще носити тісне взуття може бути відшарування самого лаку і під ним накопичується волога, яка є сприятливим середовищем для пліснявого грибка, ще якщо піти в підвальне приміщення, що ми всі зараз робимо через війну, то якраз плісняві грибки і починають розвиватись. Люди приходять з ним після педикюрів, коли знімають гель лак, вони бачать, що ніготь стає зелено-жовтого кольору, це є ознака пліснявого грибка. При першій ознаці такої зміни нігтя потрібно терміново йти до дерматолога. Не лікувати самому, не лікувати у майстрів манікюру, педикюру, тому що вони цим не займаються".

Окрім, як на нігтях, де ще можуть проявлятись грибкові захворювання?

"Є себорейний дерматит, також той самий дріжджовий грибок, його різновид, але він живе в сальних залозах на голові, тому що на голові найбільша кількість сальних залоз сконцентрована. За вушками також себорейна зона. На обличчі є специфічні ділянки, де найбільша кількість сальних залоз сконцентрована, тому в літню пору року, особливо під сонечком, ці ділянки можуть проявлятись почервонінням і лупою. Люди приходять і кажуть: в мене в бровах, над бровами, біля носика з’явилась лупа. А це і є прояв цього себорейного дерматиту. І це захворювання хронічне, тобто воно може провокуватись саме сонцем, тому що грибки люблять тепло і саме в літню пору може бути перший прояв цього захворювання, яке потім буде проявлятись як захоче, ми його передбачити не можемо, профілактувати прояв ми не зможемо, але для себорейного дерматиту повинна бути генетична схильність. Тобто, в людини в якої в роду не було себорейного дерматиту, в них скоріше за все цього себорейного дерматиту не буде".

Які шкірні захворювання можуть розвиватись на фоні стресу, нервових переживань?

"Особливо зараз, під час війни, була дуже велика кількість звернень саме зі шкірним свербежем, просто шкіра чешеться. Люди приходять і кажуть: в мене висипів немає, але я вся чешусь. Одразу починаєш збирати анамнез, розпитуєш що і як почалось. У невеликої частинки таких людей є висипи, вони можуть себе роздирати до такої межі, що виникають кірочки, розчухи на шкірі, а можуть не виникати висипи. Такий стан називається нейродерміт. Тому дійсно, таких захворювань зараз стає все більше і більше під час війни. Одна із самих поширених хвороб – це псоріаз, яка виникає через нервування та стреси. Ще є таке захворювання, як червоний плоский лишай – це подібна група захворювань до псоріазу. Вони хронічні, від них позбутись ми не можемо. Запускаються вони саме нервовим або фізичним стресом. Але також нюанс, в роду повинен бути псоріаз, просто люди можуть про нього не знати, тому що він міг бути ще за декілька поколінь до того, псоріаз просто так не виникне, тому що це аутоімуне захворювання".

Як і від яких шкірних хвороб треба захищатись і як захиститись людям, які заходяться не вдома, а наприклад в дорозі, під час евакуації, на фронті, де може не бути належних санітарних умов?

"Нажаль ми нічого не можемо з цим зробити, профілактувати появу таких захворювань у військових неможливо, тому що тут дійсно відіграє роль гігієна. Чим частіше миєшся і вимиваєш умовно патогенну мікрофлору, яка почала розмножуватись, тим краще, ми можемо запобігти появу шкірних захворювань. При можливості потрібно хоча б просто ополіскуватись звичайною водою, чим частіше вимивати шкіру тим краще. Так само військові зараз страждають таким захворюванням, як «окопна стопа». Тобто, внаслідок того, що ніжка знаходиться постійно в берцах, там створюється такий парниковий ефект і вся мікрофлора, яка там живе починає розмножуватись і ті самі грибки на нігтях, і між пальчиками, і плюс виникає такий стан, коли шкіра злазить. Відчуття, як ніби людина довго посиділа в ванній, така зморщена шкіра стає. От такий стан виникає у наших військових і його дуже важливо зупинити на ранній стадії, одразу знімати берци, по можливості ходити в відкритому взутті, а то й навіть без взуття. Потрібно мати якийсь час на добу, щоб можна було знімати берци, щоб не було парникового ефекту. Тому що такий стан може призвести до втрати чутливості, як обмороження, наприклад. Це досить небезпечний стан який потім дуже важко лікувати".

Літо, спека, люди ходять відпочивати на пляж, купаються в водоймах. Як порадите уберегтись від хвороб, які там можна знайти?

"Одразу після того, як вийшли з води, потрібно просушити шкіру, не лежати і засмагати чекаючи поки шкіра сама по собі висохне, а насухо витиратись рушничком, тому що сухе середовище для вірусів і грибків не сприятливе. Витирайтесь рушником і при можливості одразу приймайте душ, обов’язково у взутті. Взуття та ноги після цього потрібно помити водою з милом, або гелем для душу".

Читайте також

  • «За допомогою сонця здобувати вітамін Д не доцільно», – хмельницький дерматовенеролог.

Головні історії тижня в одному листі

Підписатися на розсилку Суспільного
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди