Перейти до основного змісту
П’ять "безвізів" для України. Які переваги дають базові угоди з ЄС ― думка експерта

П’ять "безвізів" для України. Які переваги дають базові угоди з ЄС ― думка експерта

П’ять "безвізів" для України. Які переваги дають базові угоди з ЄС ― думка експерта
Анкета-опитувальник для отримання Україною статусу кандидата на членство в ЄС, 18 квітня 2022 р. Фото: УНІАН

Україна вже готова підписати з Євросоюзом п'ять базових угод у галузі енергетики, митниці, перевезень, цифрового ринку та умов торгівлі, які в уряді називають "п’ять безвізів з ЄС". Як підписання цих угод змінить життя в Україні і чи будуть вони скасовані, якщо Україна за кілька років не вступить до Євросоюзу, ― на ці питання в етері "Українського радіо" розповів Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи.

Підписання цих угод вигідно Україні в майбутній, повоєнній перспективі, бо скористатись усіма перевагами українська економіка поки що не може, вважає Тарас Загородній. Проте деякі можливості можна використати сьогодні. В першу чергу скасування ввізного мита на український експорт ― воно принесе найбільшу користь українській економіці, вважає він. Особливо якщо вдасться перебудувати економіку. Наприклад, налагодити переробку зерна, яке наразі неможливо вивезти з країни.

"Варто кредитувати підприємства, які будуть займатися переробкою зерна ― на борошно, комбікорм, на інші продукти з великою доданою вартістю. Їх тоді можна експортувати до ЄС. Тобто вже зараз можна використовувати ті можливості, які є. А після нашої перемоги ми зможемо скористатися новою конфігурацією економіки, яка вже добре буде працювати у рамках тих угод, які зараз підписують", ― зазначає Тарас Загородній.

Чи можуть бути ці "безвізи" скасовані

Загородній каже, що ці угоди не будуть скасовані, навіть якщо Україна за кілька років не стане членом ЄС: "Угоди в рамках асоціації з ЄС були планові. Це підписання готувалося ще минулого року. Воно вже зафіксоване й нікуди не подінеться".

Загалом представник Національної антикризової групи називає скасування мита на український експорт "найбільшим кроком, який зробив ЄС".

"Авансом нам дали скасування мит на рік. Хоча краще було б на п’ять років. За це треба боротися, адже тоді ми швидко зможемо відновити свою економіку. Чому Німеччина та Японія змогли швидко відновитися після Другої світової війни? Тому що Сполучені Штати Америки відкрили їм доступ на свій ринок" ― зазначає він.

Читайте також: ЄС призупинив мита для українських товарів. Хто з підприємців від цього виграє

Що відомо:

  • У 2021 році Україна планувала за 2-3 роки підписати з Європейським Союзом п’ять угод у сфері енергетики, митниці, перевезень, цифрового ринку та торговельних умов. 17 червня 2022 року прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявив: усі ці п’ять "безвізів" майже виконані.
  • В березні Україна отримала те, що називають "енергетичним безвізом", від’єднавшись від енергосистеми Росії та Білорусі й ставши частиною європейської енергомережі ENSTO-E. Україна експортує електроенергію в Європу.
  • Також вже узгоджений так званий "транспортний безвіз", або угода про лібералізацію автомобільних перевезень. Угода допоможе розв’язати проблему нестачі дозволів на міжнародні перевезення, покращить логістику, ціну та швидкість перевезень для українських підприємців.
  • "Митний безвіз", зокрема передбачає, приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту. Він ще повноцінно не діє. Уряд затвердив і передав у Верховну Раду законопроект, який дозволяє остаточно його запровадити.
  • Крім того, на порядку денному рішення для якнайшвидшого отримання "цифрового безвізу". Кабмін затвердив делегацію для переговорів України та ЄС щодо участі України у програмі "Цифрова Європа". Це масштабний проєкт на 7,5 млрд євро, що фінансує дослідження та програми у сфері штучного інтелекту, кібербезпеки, цифрових навичок. Отримати фінансування на свої проекти можуть як держави, так і приватний бізнес та неурядові організації.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 117. Текстовий онлайн

Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne 3.0

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Топ дня

Вибір редакції

На початок