У Франції на виборах переміг блок Макрона, але абсолютної більшості не матиме

У Франції на виборах переміг блок Макрона, але абсолютної більшості не матиме

Доповнено
У Франції на виборах переміг блок Макрона, але абсолютної більшості не матиме
Фото: АР

На парламентських виборах у Франції, другий тур яких відбувся 19 червня, переміг блок “Разом” (Ensemble) (об'єднує партію Макрона LREM, а також MoDem, Horizons і Agir – ред.) під керівництвом президента Франції Еммануеля Макрона. Про це інформує МВС Франції за результатами підрахунку 100% голосів виборців.

Пропрезидентський блок “Разом” матиме в новому парламенті 245 місць. Об'єднання лівих партій "Новий народний екологічний та соціальний союз" (Nupes) на чолі з Жан-Люком Меланшоном отримало 131 місце. Партія “Національне об’єднання” Марін Ле Пен матиме 89, блок правих партій “Республіканці” — 61 місце.

Також у парламенті буде 22 депутати від різних лівих сил, 10 — від різних правих сил і 10 депутатів-регіоналів.

Таким чином пропрезидентська коаліція "Разом" не змогла набрати потрібну кількість голосів виборців, щоб зберегти абсолютну пропрезидентську більшість у нижній палаті парламенту — Національній асамблеї. Для цього блоку під керівництвом Макрона потрібно було отримати щонайменше 289 місць з 577.

На минулих виборах 2017 року центристська партія Макрона "Вперед, Республіка!" (La République en marche/LREM) здобула абсолютну більшість місць — 308, а спільно з партією "Демократичний рух" (Mouvement démocrate) центристський блок налічував 350 депутатів. Проте до кінця терміну у фракції LREM залишилося 267 депутатів.

Що кажуть про такі результати виборі експерти

Як розповів Суспільному головний редактор у незалежному Аналітичному центрі "ADASTRA" Ярослав Супрун, Макрону доведеться утворювати коаліцію. Найімовірніше — разом із республіканцями.

"Макрону і його блоку "Разом" справді не вдалося забезпечити більшість голосів, хоча у нього і більше голосів, ніж у конкурентів. Але, щоб досягти оцієї більшості в Національній асамблеї, не вистачило голосів, має бути 289. Відповідно йому потрібно буде утворювати коаліцію. Найімовірніше така коаліція буде створена разом із республіканцями. Це класична, консервативна, права партія, у Європі таких багато на кшталт Християнських демократів Німеччини чи тих самих Консерваторів у Британії", — сказав Супрун.

За його словами, обидві партії дещо схожі у своїх передвиборчих програмах, зокрема стосовно пенсійного віку, у них схожий погляд на енергетику. Так само зовнішня політика — вони бачать ключовими для Франції лідерську роль у ЄС і більшу автономізацію від НАТО.

“Тому надто принципових розбіжностей між ними не буде. Звісно, те, що Макрон не зміг забезпечити собі абсолютну більшість, створюватиме йому певні проблеми, зокрема доведеться ділитися міністерськими портфелями", — сказав Супрун.

Він також додав, що в цьому електоральному циклі для України були важливішими президентські вибори, тому що Франція — президентська республіка. І, відповідно, президент має фактично всі зовнішньополітичні повноваження, а фігура Макрона Україну цілком влаштовує.

Як сказав Суспільному колишній нардеп, журналіст і політичний оглядач Андрій Шкіль, який нині живе у Франції, для того щоб не мати проблем з формуванням бюджету — головної державної цифри, треба мати абсолютну більшість. Тож Франція, за його словами, із зовнішньої політики та підтримки України у боротьбі з російською агресією переключиться на внутрішню політику.

“Це неприємно, бо Франція відволічеться з президентом разом від зовнішньої політики і буде більше занурена у внутрішню політику, що звісно Україні, яка хоче мати постійну широку міжнародну підтримку, скажімо не зовсім добре. Але тут неприємно непокоїть інше, що Ле Пен взяла 89 крісел. Раніше вона мала 8, а тепер 89. Це величезна зміна, вона не мала ніколи фракції в парламенті. І її голос буде не проукраїнський”, — пояснив Шкіль.

Тож у парламенті Франції, за його словами, буде один потужний антиукраїнський гравець. Другим буде Жан-Люк Меланшон, який є крайнім лівим. Два потужні гравці, які будуть у той чи інший спосіб нести у Франції кремлівські наративи, зазначив Шкіль.

"Це буде резонатор кремлівського наративу. Він буде звучати голосніше, дохідливіше і авторитетніше. Вміють члени цих політичних сил, які орієнтувались на Москву, формувати ці загадкові образи, що не все так однозначно, не все таке чорне і не все таке біле, все має напівтони і цей наратив буде потужно розповсюджуватись", — сказав Шкіль.

Він додав, що другою проблемою, яка ще чекає, буде посилення їхніх позицій у Європейському парламенті.

“Коли будуть вибори до Європейського парламенту, ці сили так само зайдуть і туди. Це буде небезпечно, так як вони будуть об'єднані з депутатами з Угорщини та з інших країн... Тому це буде у майбутньому неприємна історія для України", — сказав Шкіль.

Війна. Усі останні новини

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 117. Текстовий онлайн

Russia invades Ukraine — live updates from Suspilne 3.0

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок