Війна війною, а місто має жити. Так говорить засновник проєкту “Дерев’яне мереживо Чернігова” Станіслав Іващенко. Днями він зібрав першу толоку для того, щоб продовжити роботу над будинком на Чернишевського, 16. Його оздоблення активісти почали відновлювати ще восени минулого року. Через великий обсяг роботи та військове вторгнення Росії довелося зробити паузу. Тепер робота поновилася.
У Чернігові свою роботу відновив проєкт “Дерев’яне мереживо Чернігова”. Активісти реставрують дерев’яне оздоблення старих будинків міста. З початку війни зібралися на першу толоку.

“Тому що життя продовжується. Війна війною, а місто має жити, люди мають радіти максимальній кількості речей, яким можна радіти. А красиві будинки навколо, красива архітектура, красиве середовище – це якраз те, що піднімає завжди настрій і бойовий дух в тому числі”, – говорить засновник проєкту “Дерев’яне мереживо Чернігова” Станіслав Іващенко.
Станіслав розповідає, зараз приводять до ладу та фарбують елементи, які були вирізані ще до початку війни – восени минулого року.

Це – будинок на Чернишевського, 16. Сьомий за рахунком, який взялися відновлювати в “Дерев’яному мереживі”.

“Насправді, це наш рекордсмен, я б сказав, тут близько 17-18 тільки видів різних елементів. А про погонні метри – навіть складно сказати, скільки. Десятки метрів мережива”.
До кожного елементу підходять індивідуально. Щось – просто пофарбують. Щось – зніматимуть і реставруватимуть, або ж замінять на нове. Зруйновані часом елементи створюватимуть з нуля.

“І там вже йде в хід наукова реконструкція: ми дивимося на будинки зі схожими елементами, створюємо такий собі симбіоз між тим, що є, і тим, що представлено на інших будинках, де така сама орнаменталістика”.
Наприклад, підзори на вікнах будинку не збереглися взагалі. Схожі знайшли на будинках по цій же вулиці, змалювати, вирізали та прикріпили.

Найбільший об’єм роботи – це карниз. Тут було три різновиди мережива. А зараз – десятиметрова прогалина. Станіслав каже, за рахунок багатошаровості, десять метрів під час роботи перетворяться на усі сорок.
“Тільки дошки тут обійдуться, мабуть, в тисяч 20+. Просто тут дуже багато мережива. Ми ще жодного разу не робили будинок, де б було аж стільки речей, які потрібно відновити”.

Завершити реконструкцію планують зо кінця осені. Це – програма мінімум. Та сподіваються реалізувати ще один проєкт.
“Вперше, ексклюзив для Суспільного! Розказую. У нас є новий будинок, над яким ми вже працюємо. Промальовуємо дерев’яне мереживо саме – вектори.
Це буде новий для нашого проєкту етап, коли ми будемо не відновлювати, а продовжувати традицію. Це дерев’яний будинок 60-х років взагалі без жодного декору. Власник хоче його прикрасити рясно-рясно з усіх боків: і вікна, і пілястри зробити, і карниз. І, відповідно, чернігівська традиція… Я завжди розповідав: у нас є багато різьблених будиночків, їх треба відновлювати, зберігати. І є ще багато дерев’яних будинків, їх сотні, які просто нічим не прикрашені. Полотно, яке можна використовувати для того, щоб по ньому малювати. І от це – перший такий будинок, який буде нашим полотном. Ми будемо самі створювати на ньому мереживо так, як ми бачимо й хочемо”.
Читайте також:
У Ягідному волонтери лагодять людям будинки, які зруйнували обстріли росіян