У Рівному відзначили 130-річчя від дня народження Володимира Оскілка. Хто він в історії УНР

У Рівному відзначили 130-річчя від дня народження Володимира Оскілка. Хто він в історії УНР

У Рівному відзначили 130-річчя від дня народження Володимира Оскілка. Хто він в історії УНР
Портрет Володимира Оскілка/Фото: Суспільне Рівне

130-річчя від дня народження отамана, генерала-хорунжого УНР Володимира Оскілка відзначили в обласній бібліотеці у Рівному. Він — уродженець села Городок. Під час визвольних змагань був командувачем Північної групи військ Директорії чисельністю до 40 тисяч бійців. Коли Рівне було столицею УНР, спробував влаштувати переворот, щоб скинути уряд Петлюри.

За часів Директорії Володимир Оскілко став воєначальником.

"Командував в 1919 році досить великим військовим формуванням і його посада прирівнювалася до сучасної генеральської посади. Очевидно, він був дуже енергійним, амбіційним і це призвело до конфлікту, протистояння його з Симоном Петлюрою. Час тоді був дуже важкий, особливо для молодої Української держави. Оскілко він був тією людиною, яка на своїх плечах несла ту боротьбу", — каже історик Ігор Марчук.

Мова про спробу перевороту, після того, як Симон Петлюра створив новий уряд, а Рівне було тимчасовою столицею УНР. Усунути Петлюру від керівництва Володимиру Оскілку не вдалося.

"Це конфлікт не двох осіб, а це конфлікт часу тодішнього. Те, що він задумував, справдилася, його правда стала, не Петлюрина. Петлюра програв і через два тижні пішов слідами Оскілка, вишукував у Польщі миру, але час був втрачений і Пілсудському той мир не потрібний був", — розповів дослідник життя Володимира Оскілка Євген Шморгун.

Володимир Оскілко здався представникам польського війська. Потім майже два роки перебував в ув’язнені. Згодом повернувся до рідного Городка та почав видавати газету "Дзвін" — орган Української Народної Партії. Вона виходила щотижня накладом п'ять тисяч примірників.

"Вважали, що ця газета пропольська, але дуже багато матеріалів антипольських, матеріалів, які розповідали про події в радянській Україні, є антибільшовицькі статті. Дуже багато посвячувалися матеріалів селянству. Вчили селян, як брати кредити, як робити кооперацію", — каже заступниця начальника відділу Державного архіву області Людмила Леонова.

За її словами, у 1926 році Володимира Оскілка застрелив більшовицький агент.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок