Чи справді Данія і Нідерланди проти надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС

Чи справді Данія і Нідерланди проти надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС

Чи справді Данія і Нідерланди проти надання Україні статусу кандидата на членство в ЄС
. Фото: УНІАН

Напередодні Саміту ЄС, який відбудеться 23-24 червня, тривають консультації на різних рівнях щодо надання Україні статусу кандидата на вступ в ЄС. Про це Суспільному розповів речник МЗС Олег Ніколенко, коментуючи інформацію Bloomberg, що Данія і Нідерланди виступають проти надання Україні статусу кандидата.

Позиція МЗС

"Я можу лише сказати, що зараз тривають переговори, консультації на різних рівнях напередодні Саміту, де ми очікуємо, що Україна має отримати статус кандидата. Більше в деталі не хочу заходити, бо цей процес делікатний”, — сказав Ніколенко.

За його словами, українська сторона відслідковує інформацію, яка з'являється в публічному доступі.

“Але хочу запевнити, що зараз триває тиха кулуарна робота, її багато, вона на різних рівнях, ми працюємо на необхідний нам результат наприкінці червня", — сказав речник МЗС.

Кулеба поговорив із данським колегою

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба 10 червня зателефонував своєму данському колезі. У своєму твітер голова МЗС написав, що чекає позитивного рішення від уряду королівства.

“Розмовляв зі своїм данським колегою та другом @JeppeKofod , щоб подякувати Данії за підтримку України, включаючи ракети Harpoon. Ми обговорювали майбутній саміт Європейської ради, на якому Україна очікує отримати статус заслуженого кандидата в ЄС", — зазначив Кулеба.

У ЄС триває дискусія — Стефанішина

Про те, що у ЄС досі триває дискусія щодо українськго питання, напередодні повідомила віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. За її словами, противників “дати зелене світло Україні” наразі щонайменще троє. "Загалом приблизно сім країн Євросоюзу – це не східноєвропейські та не балтійські країни, як ви можете собі уявити, – висловлювали пропозиції щодо якогось іншого формату, пропонуючи екстракандидатство чи умовне кандидатство. Було дуже багато різних пропозицій, але фактично є три основні країни, які сьогодні не хочуть давати зелене світло для України", – сказала Стефанішина в інтерв’ю DW.

За її словами, рішення про надання Україні статусу кандидата – це лише початок процесу, і не треба весь свій політичний скептицизм і капітал витрачати на протистояння цьому.

"Це початок процесу, це шанс, яким Україна або скористається, або не скористається", – підсумувала Стефанішина.

Що кажуть українські експерти

Експерт-міжнародник, юрист Борис Бабин радить критично ставитися до поширення наративів про те, що певні країни виступають проти надання України статусу кандидата на вступ в ЄС. Про це він сказав у коментарі Суспільному.

“Бо я особисто не бачив в офіційних джерелах якихось заяв ані від Нідерландів, ані від Данії, ані від третіх особ. Є інформація у медіа з джерел, що нібито хтось є проти. На якому рівні цей протест чи незадоволення — не повідомляється. Причини такого можливого незадоволення, можливо, лише припускаються, як на мене”, — сказав Бабин.

За словами Бабина, є декілька варіантів. Він не виключив роботу російських спецслужб. Можливо, каже експерт, ця ситуація є тимчасовою. Можливо, є проблеми з джерелами.

“І тут абсолютно правильно кажуть українські посадовці, що чим більше ми будемо обговорювати, чому нібито Нідерланди та Данія проти, тим важче буде провести відповідний саміт і тим важче буде отримати кандидата на членство від України”, — сказав Бабин.

Що Суспільному розповів данський політичний аналітик

Данський політичний аналітик Флемінг Сплідсбоел Гансен розповів Суспільному, що ніде не бачив новини про те, що Данія виступає проти України в ЄС, крім як російських ЗМІ.

“Можливо, десь є опитування, про яке я не знаю. Але питання про членство України в ЄС зараз тут дійсно не обговорюється – ні за, ні проти. Настрій тут переважно проукраїнський. Незрозуміло, чи вплине цей настрій на підтримку членства України в ЄС, але, на мою думку, про це говорити зарано”, — сказав аналітик.

Європейський парламент підтримує прагнення України — Мецола

Європейський парламент підтримує прагнення України отримати статус кандидата в ЄС. Про це на Копенгагенському форумі демократії сказала голова Європейського парламенту Роберта Мецола, передає кореспондент Суспільного.

“Україна вже є частиною нашої європейської родини. Але настав час, щоб їй також дати реальну можливість приєднатися до нашого європейського проекту. Це про надію, визнання ціни, яку змушена була заплатити Україна. І це стосується як зміцнення Європи, так і зміцнення України. Тож дозвольте мені прояснити. Європейський парламент, який я маю честь і відповідальність очолювати, твердо стоїть за прагненням України отримати статус кандидата в ЄС”, — сказала Мецола.

Напередодні президія Європарламенту закликала глав країн-членів Євросоюзу підтримати кандидатство України на вступ в ЄС. В опублікованому на офіційному сайті президії звернені йдеться, що такий крок має продемонструвати “солідарність” членів ЄС по відношенню до українського народу.

"Ми рішуче закликаємо вас надати Україні та Республіці Молдова статус кандидата на вступ до ЄС, відповідно до статті 49 Договору про Європейський Союз та як початок заснованого на заслугах процесу, а також працювати над наданням такого самого статусу Грузії, аби задовольнити легітимні прагнення грузинського народу", — йдеться у заяві.

Що пише Bloomberg

За даними Bloomberg, Данія і Нідерланди виступають проти надання Україні статусу кандидата на вступ в ЄС. При цьому більшість країн виступають “за”.

Дипломати Данії зазначають, що Україна не повною мірою відповідає критеріям щодо стабільності інститутів демократії та верховенства права, пише Bloomberg. А Нідерланди, як повідомляє Bloomberg, відзначають, що Україна перебуває на дуже ранній стадії готовності взяти зобов'язання щодо членства в ЄС та створення ринкової економіки.

Коли відбудеться голосування

Рішення щодо надання Україні, Молдові та Грузії статусу кандидатів на членство у ЄС мають ухвалити під час Саміту ЄС 23-24 червня в Брюсселі. Щоб відповідне рішення було прийнято, "за" мають проголосувати всі 27 членів Союзу.

Війна. Усі останні новини

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну, день 107. Текстовий онлайн

"Те, що ми робимо — відповідаємо на запитання: "де, коли та що" — британський розслідувач про злочини РФ

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

На початок