Хочуть залишитися в Україні: група полонених самоназваної "ДНР" на Харківщині заявляє про відмову від обміну

Хочуть залишитися в Україні: група полонених самоназваної "ДНР" на Харківщині заявляє про відмову від обміну

Хочуть залишитися в Україні: група полонених самоназваної "ДНР" на Харківщині заявляє про відмову від обміну
Студенти з Донеччини, мобілізовані на війну з Україною, заявляють про відмову від обміну. Фото: Volodymyr Zolkin/YouTube

Щонайменше четверо мобілізованих самоназваної "Донецької народної республіки", захоплені у полон українською армією на території Харківської області, заявили про відмову від обміну та бажання залишитися на підконтрольній Україні території.

Про наміри окупантів стало відомо під час розмови, яку виклав блогер і автор проєкту "Шукай своїх" Володимир Золкін.

26-річний Олександр Пігуз з Донецька, який у складі загарбників воював як кулеметник, сказав, що пішов на війну через погрози. За словами полоненого, йому, студенту історичного факультету університету в Донецьку, погрожували відрахуванням та кримінальним переслідуванням.

"Ніхто нам про [вторгнення в] Україну не казав, нам у військкоматі говорили, що ми будемо служити у межах Донецька, охороняти тилові об'єкти. І коли ми опинилися у Бєлгородській області, стало зрозуміло, куди ми їдемо. Виходить, ти нелегально в'їхав на територію Російської Федерації, нас сюди завезли залізничним ешелоном, куди ти там втечеш, тебе знайде ФСБ або поліцейські, у тебе немає ані карти банківської, нічого... Тому довелося", — сказав Пігуз.

У полон кулеметник потрапив 25 березня. Говорить, що виступає проти насилля, розуміється на міжнародному праві, називає себе українцем і каже, що хотів би, щоб українська влада повернулася у Донецьк.

"24 березня мою роту перекинули у Вільхівку і конкретно наш взвод неповний залишили на околиці Вільхівки рити бліндаж. Наступного дня, коли наша частина взводу заступила в наряд, мене відправили як кулеметника на позицію, метрів на сто уперед, хвилин через 15 після цього, дорогою, судячи з усього з Харкова я побачив колону, що рухається. Перш ніж я встиг побачити будь-які знаки розрізнення між колоною і бліндажем, який відкопувала залишена частина взводу, почався бій і за хвилину-півтори він завершився", — сказав Пігуз.

Окупант каже, що не вступав у бій, а спостерігав за ситуацією, а потім був захоплений бійцями тероборони. На його думку, єдиний шанс залишитися живим — здатися у полон або сховатися від мобілізації.

«Збираємося написати рапорт про відмову від обміну»

"Ми збираємося з хлопцями з камери написати рапорт про відмову від обміну, якщо такий і планувався, залишитися тут. Теж усі хлопці-українці, з Донецька мобілізовані", — сказав полонений.

Про аналогічні наміри на відео заявили 23-річний Сергій Роповка з міста Кіровськ, 18-річний Максим Шапошников з Харцизька та 20-річний Владислав Гросс з Макіївки. Частина з них після вторгнення стояла у Момотовому поблизу Кутузівки.

"Почався обстріл о 5:30. Ми просто ховалися і думали, що робити, чи тікати, чи здаватися. Ніхто не постраждав. Ми добровільно здалися... Я не хотів [воювати]. Я думав, нас два тижні протримають і звільнять. Максимум місяць. На таке я не розраховував", — сказав Шапошников.

Читайте також: Полоненим військовим РФ оголосили вирок на Полтавщині
На початок