Як мешканці Тростянця на Сумщині організували випікання хліба під час окупації військами РФ

Як мешканці Тростянця на Сумщині організували випікання хліба під час окупації військами РФ

Як мешканці Тростянця на Сумщині організували випікання хліба під час окупації військами РФ
Суспільне Суми

Коли місто Тростянець місяць було в російській окупації, припинився підвіз продуктів. Містяни організували випікання хліба, щоб допомагати один одному. У Олени Качур була вдома електропіч, бо мала свій маленький кулінарний бізнес – пекла на замовлення торти. Детальніше — у матеріалі Суспільного.

"У перший день війни і напередодні цього Господь дав бажання дуже багато чого закупити. Продуктів — я сама від себе не очікувала, що пів мішка борошна, але як з’ясувалося, цього було достатньо, бо потім, коли я дала оголошення, люди почали дуже багато зносити. Люди почали зносити і 100 г борошна, і 100 г солі, і по трішечки олії, і його настільки багато. Я ніколи не очікувала, що люди так підуть назустріч", — говорить волонтерка Олена Качур.

Пані Олена говорить, що декілька днів випікала по 100 буханців. У середньому ж виходило 50-60 хлібин, і безкоштовно роздавала людям.

Лариса Лампак – директорка Тростянецької школи № 3. Зараз тут — гуманітарний штаб, а під час окупації організували випічку хліба. Але не в школі, тому що будівлю обстрілювали росіяни, говорить пані Лариса.

"У перший період ми отримали борошно "Ельдорадо" за сприяння міської ради, нам привезли це борошно. В перший період ми випікали хліб по домах. Випікали мої працівники кухні, вчителі підтримували. Щовечора я їм розносила борошно по 10 кг, дріжджі, вони випікали, на ранок ми хліб цей збирали і на машині – сусід, сусідка ми розвозили, перш за все людям, які літні, які не могли вийти самі із хати", — згадує вона.

Згодом випікали хліб в ліцеї, який стоїть далі від дороги говорить Лариса Лампак.

Як мешканці Тростянця на Сумщині організували випічку хліба під час окупації військами РФ
Суспільне Суми

"Я зрозумів, що не стільки важливо було роздати тій чи іншій людині хліб, скільки показати, що ця людина потрібна комусь і ця хлібинка була таким свідченням того, що про людину не забули", — каже заступник Тростянецького міського голови Володимир Злепко.

Так було в північній частині міста. Під час окупації міст розділяв Тростянець на дві, так би мовити, зони. Російські військові не давали містянам з одного мікрорайону переходити через міст на інший бік, щоб люди, можливо, не могли здати їхні позиції. У південній частині хліб пекла власниця місцевого ресторану Людмила Шило.

"Ми хліб до війни не пекли взагалі, це не наш профіль, в нас просто був ресторанний бізнес. Кор.: А де ви форми взяли? – Люди позносили. Кор.: – З хлібокомбінату? – Не знаю, хтось вдома брав, мабуть, іще з радянських часів позалишались. Люди стояли по 4, по 5-6 годин. Багато хлопців приходили – з Артемо-Растівки люди ходили, хлопці молоді, носили хліб мішками туди. Станова ходила пішки за хлібом. Містом розносили хлопці-волонтери. Орки їх не пускали і на блокпостах перевіряли, щось відбирали, щось вертали", — каже Людмила Шило.

Жінка говорить, що поки було світло, вони роздавали по півтори тисячі хлібин на добу. Коли електрики не стало, пічку підключили до дизель-генератора.

Як мешканці Тростянця на Сумщині організували випічку хліба під час окупації військами РФ
Суспільне Суми

Заступник міського голови Тростянця Володимир Злепко говорить, що роздавати хліб групі волонтерів південної частини міста було простіше завдяки співпраці з проросійським політиком, який іще до війни поширював ідеї "Руського миру".

"На 9 Травня минулого року ці люди влаштовували флешмоби, а перед цим концерти, "Смуглянки" і таке інше. Тобто, якщо хтось в Україні не розуміє, те що відбулося 24 лютого, у зв’язку з тим, що проводилась певна інформаційна робота спецслужб Російської Федерації, то з цими людьми спілкуватися немає про що", — зазначив він.

Що відомо

  • Управління СБУ області 10 травня розмістило інформацію про оголошення підозри політику у державній зраді, який під виглядом допомоги тростянчанам допомагав росіянам і закликав містян переходити на бік Росії. Зараз чоловік перебуває під вартою.
  • Волонтер з Тростянця місяць ночував у своєму ресторані та роздавав хліб.

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

На початок