Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган провів телефонну розмову з Володимиром Путіним. Сторони обговорили регіональні питання, відносини між Туреччиною і Росією, а також ситуацію навколо війни в Україні.
Як повідомляє пресслужба президента Туреччини, Ердоган заявив про необхідність якомога швидше відновити мирні перемовини між Росією і Україною, декриміналізувати негативні наслідки війни і зробити кроки для зміцнення довіри. Він також запропонував Путіну зустрітися в Стамбулі представниками України та ООН задля створення моніторингового механізму.
Станом на 18:00 за Києвом ні Україна, ні Кремль, ні представництво ООН не коментували це запрошення.
Напередодні повідомлялося, що 30 травня Ердоган проведе телефонні перемовини з Зеленським та Путіним. "Будемо і надалі закликати сторони використовувати канали діалогу та дипломатії", — зазначив Ердоган.
Стосовно продовольчої кризи, як повідомляє пресслужба Кремля, Путін знову заявив, що Росія може експортувати добрива та сільгосппродукцію у разі зняття санкцій проти РФ.
Що відомо
- 17 травня радник керівника ОП Михайло Подоляк повідомив, що перемовини щодо мирного врегулювання військового конфлікту між Україною та Росією тимчасово припинились. В Міністерстві закордонних справ Росії заявили при цьому, що "Україна вийшла фактично з переговорного процесу".
- Раніше Подоляк заявив, що одним з ключових питань, які обговорюють Україна та Росія під час перемовин, є договір про міжнародні гарантії безпеки для України.
- 29 березня у Стамбулі відбулись офлайн-перемовини української та російської делегацій щодо припинення війни. Сторони розглянули питання Договору про гарантії безпеки для України. Ці пропозиції були надані російській стороні.
- Президент Володимир Зеленський вважає, що договір про мир із Росією має складатися із двох документів, один з яких містив би гарантії безпеки для України.
- Країнами-гарантами можуть стати Велика Британія, КНР, Польща, США, Франція, Туреччина, Німеччина, Канада, Італія, Ізраїль та Росія. До договору зможуть приєднатися й інші країни. Умова — країни не мають заперечувати вступу України до ЄС, а навпаки, сприяти цьому.
- Українці зовсім не готові віддавати ані Крим, ані Донбас: більшість вважають, що Україна має використовувати всі можливості для повернення окупованих територій Донбасу (86%) і Криму (80%). У цьому впевнені мешканці усіх регіонів, і цей показник зараз вищий, ніж у довоєнні часи.
- Президент Володимир Зеленський в інтерв’ю The Wall Street Journal заявив, що Україна має намір досягти повернення російських військ на кордони, окреслені до 24 лютого 2022 року. Після цього буде поставлено питання про звільнення Криму.
Читайте також
Вторгнення Росії в Україну, день 96. Текстовий онлайн
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу