"Одеса була одним з найбільших постачальників": експерт про родовища солі у регіоні

"Одеса була одним з найбільших постачальників": експерт про родовища солі у регіоні

Ексклюзивно
"Одеса була одним з найбільших постачальників": експерт про родовища солі у регіоні
Facebook // Елена Оделена

В Одеській області є декілька місць зародження солі. Там можливо організувати видобуток дефіцитного в Україні товару. Про це в ефірі "Українське радіо. Одеса" розповів професор кафедри загальної морської геології та палеонтології Одеського Національного університету ім. І. Мечникова Володимир Кадурін.

В Ізмаїльському районі Одещини можна видобувати сіль

За словами Володимира Кадуріна, поблизу міста Ізмаїл Одеської області є місце зародження солі. Втім для того, аби там почати добувати сіль, треба збудувати шахти.

"Велике місце зародження солі є у Закарпатті, але там зараз видобуток не ведеться. Втім солі там є і можна вже починати й видобувати там. Є велике місце солі в нас, у районі Ізмаїлу. Про нього вся геологічна інформація є і воно стоїть на балансі Державної комісії за запасами. Це місце зародження можна запустити та експлуатувати, але воно ще не розроблено зовсім", – зазначив він.

Куяльник як джерело солі

У якості резервного запасу солі професор пропонує використовувати Куяльницький лиман. За даними професора, 115-120 років тому на лимані зробили невелику лагуну у яку запускали воду. Після чого сонце випалювало звідти воду і там утворювалися десятки тонн солі.

"На Куяльнику багато років добували сіль й Одеса була одним з найбільших постачальників солі. Чотири чи п'ять років тому, коли Куяльник пересихав і усі ринулися його рятувати, то сіль лежала тоннами на березі лиману. У мене є навіть зразки великих кристалів солі", – розповів Володимир Кадурін.

Сучасні технології випалювання води та отримання солі також існують. Втім, вони є енерговитратними.

Небезпека для екології

За словами професора, якщо в Ізмаїльському районі вирішили б добувати сіль відкритим способом, це стало б небезпекою для Дунайського біосферного заповідника. А шахтний спосіб з видобутком протягом 15-20 років ніякої шкоди не несе.

"Самий нетравматичний спосіб добувати – шахтами. Після цього треба, як добули, заповнювати вологим піском. Зараз там велика яма, що частково заповнена водою і ця вода розчиняє сіль", – додав Володимир Кадурін.

Чоловік додав, що раніше потреби у видобутку солі на Одещині не було.

"Якщо працює підготовлене місце видобутку солі в Бахмуті, в Слов’янську, то навіщо були ще місця? Не було раніше потреби. Вони зараз резервні. Якщо будуть потребувати – запустять в роботу. Виробництво солі в Бахмут повернеться 100%, тому що воно все під землею і туди не там швидко долізти. Місць, де є сіль достатньо багато. Україна без солі не залишиться", – зазначив професор.

Що відомо

  • Після зупинки роботи підприємства "Артемсіль" – єдиного в Україні, яке займається виготовленням солі, цей продукт зник з полиць одеських магазинів. Хоч експерти й заявляють, що дефіциту вдасться уникнути завдяки імпорту, ажіотаж довкола продукту збільшився.
  • Таблички із написом "Солі немає" можна побачити на більшості прилавків одеського "Привозу".

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Вибір редакції

На початок