Як обрати бойлер. Розповідає майстер

Як обрати бойлер. Розповідає майстер

Як обрати бойлер. Розповідає майстер
ФОТО: Покупон

Накопичувальний чи проточний, закритий чи відкритий тип нагрівання, коли бойлер економить ваші гроші, а коли – витрачає? Про різновиди та особливості роботи та встановлення бойлерів у ефірі "Українського радіо: Чернігівської хвилі" розповів майстер Іван Ковальов.

Електроводонагрівачі, або бойлери бувають двох типів: накопичувальні та проточні, розповідає майстер Іван Ковальов. Накопичувальний бойлер – це велика бочка, куди надходить холодна вода, нагрівається в ній, і після цього вже можна користуватися гарячою водою. Проточний бойлер нагріває воду безпосередньо тоді, коли вона тече. Його зазвичай ставлять там, де потрібно небагато теплої води – на кухні або на дачі, каже Іван. Такий прилад має потужний нагрівач – від двох до п’яти кВт, тому невелика кількість води, яка проходить крізь нього, встигає нагрітися:

"Ви вмикаєте кран і через 5-6 секунд вода вже буде тепла. Бойлер у цей час увімкнений у розетку. Можна його ставити й у ванній, будь-де, де не можна встановити великий нагрівач, але ж потрібно розуміти, що та кількість води, яку він нагріває, й кількість енергії, яку споживає, не дуже сумісні з економією. Потрібна окрема розетка й навіть окремий кабель підтягувати під цей водонагрівач, він потужний, тому обладнання повинне бути відповідним".

Такий нагрівач може виглядати як маленький бачок, в якому стоїть дуже потужний тен (сам нагрівач), він нагріває воду в трубі, як правило, в мідній. Але, за словами майстра, нині великим попитом користуються водонагрівачі, які просто ставлять на мийку й вода стає теплою безпосередньо в крані.

Накопичувальні бойлери відрізняються один від одного передусім об’ємом – у побуті використовують водонагрівачі від 10 до понад ста літрів. Тени в них бувають закритого та відкритого типу. Що це таке, Іван пояснює на прикладі з електрочайником.

"Якщо ми візьмемо електрочайник і побачимо, що там є така трубочка, яка і є цей тен (вона схожа на кип’ятильник) – це відкритий тип нагрівача. А інколи в чайнику просто є дно металеве, яке нагріває цю воду, – це закритий тип. Який тен кращий? Немає різниці. Відкритий воду нагріває трохи повільніше, закритий – швидше, от і все".

За способом встановлення бойлери бувають горизонтальні та вертикальні. Більш практичні та більш дешеві вертикальні, каже Іван. Вони швидше нагрівають, бо тен стоїть внизу й тепла вода піднімається вгору. Горизонтальні бойлери дорожчі, бо там, за словами майстра, інший елемент нагрівання води. Проте інколи люди вимушені брати горизонтальні, бо для вертикального, наприклад, не вистачає місця.

Іван Ковальов каже: за добу одна людина використовує 20-30 літрів гарячої води з бойлера. Тому, якщо живе сама, то можна встановити бойлер на 30-50 літрів – це із запасом. На родину майстер рекомендує прилад об’ємом від 80 літрів.

"Деякі люди більше води споживають, деякі менше. Але якщо родина збирається ввечері й один за одним всі починають митися, то й ста літрів може не вистачити, а якщо робити перерву якусь, десь у пів години, то вода буде встигати нагріватися", – зазначає Іван Ковальов.

А ще на деяких бойлерах стоїть прилад, який може регулювати температуру, такі нагрівачі майстер рекомендує встановлювати тим, у кого маленькі діти, щоб вони не травмувалися занадто гарячою водою. На деяких виставляється час, коли прилад має гріти воду, проте, каже Іван, це додаткові витрати й люди зазвичай цим не користуються.

Потужність бойлера залежить від його об’єму, десятилітровий матиме 0,5 кВт, на сто літрів – три кВт. Теплою вода стає вже за пів години після вмикання, а за годину вже буде гаряча.

Баки для бойлерів роблять переважно з нержавіючої сталі, каже майстер. Проте нині є й керамічні, і з емальованої сталі. Матеріал ні на що не впливає, головне, за словами Івана, щоб було зроблено якісно.

Бойлер, каже майстер, можна встановити й самому, якщо знаєте, як це робити та маєте потрібні прилади й інструменти. Найчастіше його встановлюють там, де є відкритий доступ до труб, проте буває різне, розповідає Іван Ковальов: «У мене були випадки, коли в приватному будинку встановлювали бойлер на даху, тому що не було місця в домі. Можна й так. Але найчастіше – це ванна кімната й туалет».

На встановлення бойлера йде від двох годин, але інколи робота займає цілий день або навіть більше, каже майстер:

"Якщо це встановлюється бойлер там, де робиться ремонт, це все простіше, є доступ, ти можеш робити так, як це тобі зручно і як це хоче замовник. А інколи буває, що труби заховано десь, у якомусь коробі, треба там якось під’єднатися, то це інколи буває дуже важко".

Іван додає: на бойлер обов’язково встановлюється запобіжний клапан – коли в мережі високий тиск, цей клапан стравлює воду, щоб водонагрівач не пошкодився. Також потрібні два крани, які будуть перекривати та відкривати воду на бойлер. Окрім цього, треба придбати силовий кабель.

Сам накопичувальний бойлер, якщо він середнього розміру (50-80 літрів) коштуватиме від трьох тисяч гривень і вище, проточний – від 600 гривень, все залежить від потужності й бренду.

Іван Ковальов каже, встановивши бойлер, можна заощадити гроші:

"У мого друга, якому я недавно встановлював бойлер, була така проблема: він відкриває гарячу воду й треба хвилин 10, особливо зранку та ввечері, чекати, коли побіжить тепла вода. А платиш ти як за використання гарячої води. А якщо є бойлер, то нема з цим жодних проблем, це по-перше, а по-друге, ти не залежиш від якихось планових відключень – тобі потрібні просто холодна вода й електроенергія".

За словами майстра, якщо бойлер правильно підключено, служить він довго.

"Все залежить, найперше, від води. Якщо вода дуже жорстка, я рекомендую завжди ставити фільтр. А так – для профілактики іноді потрібно прочищати сам тен, який нагріває воду, якщо це відкритий тип водонагрівання. Фільтр не так багато коштує. Простіше його встановити й міняти, ніж робити профілактику та міняти тен. Це буде дешевше набагато", – каже Іван Ковальов.

Читайте також:

Можна подавати документи на «біометрику»: як працює міграційна служба на Чернігівщині

На початок