21 травня члени Капітули оголосили ім'я лауреата щорічної премії для незалежних журналістів імені Георгія Ґонґадзе. Церемонія нагородження відбулася в ефірі телеканалу UA: Культура та на платформах суспільного мовника у соцмережах. О 21:05 церемонію нагородження покажуть на регіональних телеканалах Суспільного.
Лауреатами премії імені Георгія Ґонґадзе в 2022 році стали Мстислав Чернов і Євген Малолетка. Вони були єдиними журналістами, які понад два тижні висвітлювали блокаду Маріуполя російськими військами для міжнародних видань.
Мстислав Чернов — журналіст Associated Press, фотограф, військовий кореспондент. Президент Української асоціації професійних фотографів. Євген Малолєтка — фотокореспондент. Почав публікувати фотографії 2009 року. Як фрілансер співпрацював з Associated Press, Al Jazeera та Der Spiegel.
Окрім того, цього року вперше в історії Премії запроваджено Спецвідзнаку. Нею Капітула посмертно відзначила фотожурналіста Макса Левіна "за визначний внесок у розвиток української фотографії, відданість професії і відвагу". Отримати відзнаку на сцену вийшла мама журналіста.
1 квітня після тривалих пошуків у районі села Гута Межигірська на Київщині поліція знайшла загиблим фотографа та документаліста Макса Левіна. З 13 березня з ним не було зв'язку.
Левін працював на hromadske, Lb.ua. Також співпрацював з Reuters, BBC, TRT World, Associated Press. Більшість його робіт пов'язані з війною в Україні. У Макса Левіна залишились четверо неповнолітніх синів, цивільна дружина та літні батьки.
Ведучими події були головний редактор дирекції телебачення Суспільного Мовлення й голова Комітету Національної премії України імені Тараса Шевченка Юрій Макаров та журналістка Ольга Сніцарчук.
Премія традиційно вручається 21 травня, в день народження журналіста Георгія Ґонґадзе. Переможець отримає статуетку та 100 тисяч гривень.
Також учасниками ефіру були телеведуча, лауреатка Премії Ґонґадзе-2021 Мирослава Барчук, релігієзнавець Ігор Козловський, журналістка, правозахисниця Лариса Денисенко, меценати Премії Ґонґадзе Микола Демченко і Антон Артеменко.
Цього року на відзнаку також претендували
- Журналіст, співзасновник та головний редактор "Європейської правди" Сергій Сидоренко;
- Редакторка щоденної програми "Київ-Донбас" на Громадському радіо, заступниця головного редактора Тетяна Трощинська.
Премія імені Георгія Ґонґадзе — нагорода для незалежних журналістів, заснована 2019 року Українським ПЕН у партнерстві з Асоціацією випускників kmbs, Києво-Могилянською Бізнес-Школою та виданням "Українська правда".
За умовами Премії, лише члени Капітули мають право номінувати журналістів на її здобуття та визначати володарів спеціальних відзнак.
До Капітули Премії цього року ввійшли:
- дружина Георгія Ґонґадзе, журналістка, керівниця мовлення "Голосу Америки" у Східній Європі Мирослава Ґонґадзе;
- президент Українського ПЕН, письменник Андрій Курков;
- журналістка, співзасновниця видання "Українська правда" Олена Притула;
- декан Києво-Могилянської Бізнес-Школи Олександр Саврук;
- меценат Премії та представник powered KMBS Alumni platform Антон Артеменко;
- телеведуча і минулорічна лауреатка Премії Ґонґадзе Мирослава Барчук;
- релігієзнавець Ігор Козловський;
- керівниця Київського бюро "Радіо Свобода" Інна Кузнецова;
- медіаменеджер Зураб Аласанія.
Нагадаємо, лауреаткою Премії імені Георгія Ґонґадзе у 2021 році стала журналістка, ведуча токшоу "Зворотний відлік" на UA: ПЕРШИЙ Мирослава Барчук.
У 2020 році лауреатом став ведучий токшоу "Зворотний відлік" на UA: ПЕРШИЙ Павло Казарін. Першим лауреатом Премії 2019 року став засновник "Історичної правди" Вахтанґ Кіпіані.
Що відомо
- Жрналіст Георгій Гонгадзе зник 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі під Таращею Київської області виявили тіло без голови, яке, за висновками експертів, могло належати журналісту. Останки черепа, які за заявою Генпрокуратури належать Гонгадзе, знайшли через 9 років на Київщині.
- 15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними у вбивстві Гонгадзе трьох колишніх співробітників Департаменту зовнішнього спостереження МВС України - Валерія Костенка, Миколу Протасова і Олександра Поповича. Суд позбавив їх волі на строк від 12 до 13 років.
- У січні 2013 року до довічного ув'язнення за вбивство журналіста засудили ексначальника департаменту зовнішнього спостереження МВС, генерала Олексія Пукача.
- Замовники вбивства досі не встановлені.
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі аккаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!