Як працюють суди у воєнний час: пояснення полтавської юристки

Як працюють суди у воєнний час: пояснення полтавської юристки

Як працюють суди у воєнний час: пояснення полтавської юристки
Фото: pexels.com

Воєнний або надзвичайний стан не є передумовою для припинення роботи суддів. Тому правосуддя у тих регіонах, де не тривають активні бойові дії, здійснюють у звичному режимі. Як зараз працює судова система, розповіла Суспільному полтавська юристка Аліна Баля.

Судовий збір

За словами Аліни Балі, воєнний стан не є причиною для звільнення від сплати судового зборузбір за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів тощо, входить до складу судових витрат Однак, Закон України «Про судовий збір» був доповнений положенням про те, що стягнення немає за подання позову чи апеляційної скарги у справах про заборону політичної партії, анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії.

"У ВРУ (Верховній Раді України – ред.) зараз зареєстрований законопроєкт, яким пропонується звільнити від сплати судового збору у справах за заявами, поданими у зв'язку з дією воєнного чи надзвичайного стану, збройною агресією, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру, а також у справах за заявами про порушення права власності на рухоме або нерухоме майно", – додала полтавська юристка.

Судові реєстри

Доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень та сервісу «Стан розгляду справ» тимчасово призупинено. Про дату та час судових засідань можна дізнатися за телефонами суду, каже юристка.

"Частина судів в Україні, зокрема, у Донецькій, Запорізькій, Луганській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Харківській та Херсонській областях станом на сьогодні не мають можливості здійснювати покладені на них функції, тому їх діяльність тимчасово призупинена, а територіальна підсудність змінена. Так, наприклад, справи, які розглядалися в Харкові, більшість із них нині розглядаються у Полтаві", – каже Аліна Баля.

Електронний суд

"Якщо судове засідання відбувається, а людина не має можливості бути присутньою, то вона може взяти участь у розгляді справи дистанційно шляхом проведення відеоконференції із застосування ресурсів "Електронного суду", – говорить юристка.

За її словами, долучитися можна за допомогою Дія.Підпису. Ті, хто вимушено покинув Україну, мають можливість бути присутніми на засіданні онлайн та підписувати необхідні документи за допомогою програми у смартфоні.

Читайте також:

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди