У Коростені на Житомирщині знесли ще один пам'ятник, котрий підлягав декомунізації

У Коростені на Житомирщині знесли ще один пам'ятник, котрий підлягав декомунізації

Оновлено
У Коростені на Житомирщині знесли ще один пам'ятник, котрий підлягав декомунізації
Демонтаж пам'ятника. Коростень, Житомирщина, травень 2022 року. Колаж: Суспільне Житомир

Увечері 17 травня у Коростені знесли ще один пам'ятник "Коростенцям-залізничникам". Про це на свої сторінці у мережі Facebook повідомила Коростенська громадська організація "Молодь Північного краю".

Пам'ятник, встановлений у 1968 році, спочатку мав назву "Зачинателям Всеукраїнського страйку залізничників". У 2015 році його рішенням міської влади перейменували на пам'ятник "Коростенцям-залізничникам".

У повідомленні громадської організації сказано, що пам'ятник 17 травня декомунізували спільно "Молодь Північного Краю", громадська організація "Спортивно-Патріотичний клуб "Іскоростень" та депутати міськради.

8 травня на своїй сторінці громадська організація "Молодь Північного краю" писала про те, що вони дають міській владі Коростеня тиждень, щоб зняти інші пам'ятники, котрі підлягають декомунізації.

"Ми поки пропонуємо владі прибрати пам'ятники. Ми, ГО "Молодь Північного краю", та небайдужі коростенці, а також добрі люди, даємо очільнику міста Москаленку час до 14 травня прибрати пам'ятники які залишилися. Якщо ви це не зробите самостійно – ми приберемо їх самі. Також звертаємось до СБУ: ви ловите колаборантів? Ми їх зберемо всіх в одному місці і це будуть захисники пам'ятників! Москаленко, наша країна була окупована Росією й імперія мітила територію, встановлюючи у нас пам'ятники своїм діячам. Зараз війна і ми маємо позбутися всього того, що має хоч якесь відношення до рашистів", – сказано було у повідомленні організації, датованим 8 травня.

Напередодні, 7 травня, "Молодь Північного Краю" спільно з жителями міста та представниками тероборони демонтували пам'ятник комсомольцям, відомий також за його нинішньою назвою "Молоді Коростенщини ХХ століття".

13 травня Коростень Офіційний Інформаційний на свої сторінці в мережі Facebook повідомив, що працівники коростенського комунального виробничо-господарського підприємства демонтували пам’ятник Миколі Щорсу, котрий у 2015 році міська влада перейменувала на пам'ятник "Учасникам Української революції початку ХХ століття", та пам'ятник Миколі Островському в парку "Древлянський". Крім того, цього дня у Коростені також демонтували меморіальну дошку на честь Іллі Блiнкова.

У Коростені на Житомирщині знесли ще один пам'ятник, котрий підлягав декомунізації
Демонтаж пам'ятника Миколі Щорсу. Коростень, Житомирщина, 13 травня 2022 року. Фото: Facebook Коростень Офіційний Інформаційний

У Коростені на Житомирщині знесли ще один пам'ятник, котрий підлягав декомунізації
Демонтаж пам'ятника Миколі Щорсу. Коростень, Житомирщина, 13 травня 2022 року. Фото: Facebook Коростень Офіційний Інформаційний

У Коростені на Житомирщині знесли ще один пам'ятник, котрий підлягав декомунізації
Демонтаж пам'ятника Миколі Островському. Коростень, Житомирщина, 13 травня 2022 року. Фото: Facebook Коростень Офіційний Інформаційний

Суспільне звернулося також за коментарем до міського голови Коростеня Володимира Москаленка – станом на 12.50 міський голова не брав слухавки. Станом на 13.50 міський голова все ще не відповідав на дзвінки кореспондентки Суспільного.

ОНОВЛЕНО на 17.30

Головна спеціалістка управління культури та туризму Коростенської міськради Ірина Пасічник у телефонному коментарі Суспільному розповіла, що пам'ятник "Коростенцям-залізничникам" є власністю Південно-Західної залізниці.

"Охоронне зобов'язання оформлене на будівельно-монтажне управління Південно-Західної залізниці у місті Коростені. Тому це є їхня власність, у нас цей пам'ятник просто є лише в переліку. Що стосується загальної інформації, то цей пам'ятник є пам'яткою історії місцевого значення, приурочений він подіям Лютневої революції, зокрема, страйку залізничників. Тобто цей пам'ятник уособлює збірний образ залізничника тих часів, а радянська влада використала цей образ на свій розсуд", – каже Ірина Пасічник.

Що відомо

  • Сьомого травня у Коростені представники громадськості самостійно демонтували пам'ятник комсомольцям, відомий за назвою "Молоді Коростенщини ХХ століття".
  • Заступниця міського голови Коростеня Наталія Чижевська розповіла Суспільному, скільки пам'ятників у їхній громаді ще потрібно декомунізувати та дерусифікувати. Також, за її словами, у громаді підлягають дерусифікації назви 60 вулиць.
  • У 2016 році виконавчий комітет Коростенської міської ради звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправним та скасувати розпорядження голови Житомирської обласної державної адміністрації "Про перейменування топонімічних об'єктів та демонтаж пам'ятників та пам'ятних знаків у Житомирській області" від 20.05.2016 за №140 в частині, що стосується міста Коростеня. Постанова № 61455101 від 15.09.2016 суд відмовив виконкому Коростеня у задоволенні позову.
  • Коростенські пам'ятники, які підлягали декомунізації, міська влада перейменувала. Монумент "Комсомольцям 20-х років" назвали пам'ятником "Молоді Коростенщини ХХ століття", пам'ятник Миколі Щорсу – у пам'ятник "Учасникам Української революції початку ХХ століття".
  • 26 червня 2019 року Коростенський міськрайонний суд Житомирської області виніс вирок про покарання молодого чоловіка за неодноразове пошкодження ним пам`ятника "Молоді Коростенщини ХХ століття" – зривання мідних частин облицювання, якими окантований пам`ятник. Суд прийняв рішення щодо обвинуваченого, який раніше вже притягувався до кримінальної відповідальності, – обмеження волі строком на два роки та один місяць.
  • 20 листопада 2021 року на Виконавчий комітет Коростенської міської ради звернувся до жителів Коростенської міської територіальної громади з проханням надати свої пропозиції щодо місця перенесення Пам’ятника Молоді ХХ століття (Комсомольцям). На сайті Коростенської міської ради було оприлюднено посилання на платформу електронної демократії та врядування для обговорення даного питання та прийняття пропозицій.

Ще по темі

  • В Україні пам'ятники російським діячам демонтують переважно волонтерським коштом – Вадим Поздняков.
  • Житомирський професор розповів, чому українцям треба позбутися пам'ятників російським діячам.
  • 20 квітня біля Центрального універмагу Бердичева демонтували обеліск "червоним щорсівцям", котрі загинули у боях з січовиками Петлюри.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

На початок