Бензин знайшли, тепер його треба доставити — експерт про дефіцит пального

Бензин знайшли, тепер його треба доставити — експерт про дефіцит пального

Бензин знайшли, тепер його треба доставити — експерт про дефіцит пального
Авто рухається вулицею повз пошкоджені будинки в Чернігові, 7 квітня 2022 року. Фото: АР

Ситуація з бензином залишається складною. На заправках черги, одні АЗС продають виключно в тому випадку, якщо забронювали бензин попередньо, а інші — по 10-20 літрів за готівку та без чеків. Директор "Консалтингової групи А-95" Сергій Куюн в ефірі спільного телемарафону пояснив, коли ситуація з пальним може стабілізуватися.

Коли буде вільний продаж бензину

Ситуація досить складна. Проблема не в Україні, а в тому, що ми не можемо привезти те пальне, яке вже купили в Європі. Українські компанії законтрактували великі обсяги, які зараз лежать в портах і на нафтопереробних заводах Європи, адже немає транспорту для того, щоб перевезти це пальне в Україну. Це питання, яке швидко не можна вирішити.

Я думаю, до кінця травня цей дефіцит ми зможемо трішки послабити. Обмеження все одно збережуться, тобто не буде абсолютно вільного продажу. Але хоча б ці обмеження будуть не 5-10 літрів, а 20-30 літрів на один бак. Це буде вже набагато краща ситуація. Але стояти в чергах автомобілістам ще доведеться протягом 2-3 тижнів.

Про 70 тисяч тонн бензину та 40 тисяч тонн дизелю від уряду

Уряд ухвалив низку рішень, що дозволяють додатково спрямувати на ринок 70 тисяч тонн бензину та 40 тисяч дизелю.

40 тисяч дизпального — не так багато. Але на сьогодні будь-який обсяг допоможе ситуації, піде в ринок і дозволить трохи знизити градус цього напруження. Для бензину це досить суттєвий обсяг. Проте його теж треба привезти.

Тобто уряд, дійсно, зробив велику роботу, знайшов ці резерви, звернувся до закордонних партнерів, і це правильно. Але все одно його треба доставити, і це знову час. Відповідно цей обсяг не буде в один момент, а надходитиме поступово. Відтак це потроху буде долати той дефіцит, який є.

Війна. Усі останні новини

Про держрегулювання цін на пальне

Наразі ми бачимо спекуляцію на дефіциті. Уряд хоч і не відмовився від держрегулювання, але відкоригував формулу розрахунку граничних цін, заклав туди всі логістичні складові, але і там зберігається досить гарна економіка для роздрібних мереж. Відповідно все, що вище — це спекуляція і намагання заробити надприбуток.

Ті ціни, які встановлює уряд, абсолютно ринкові й дозволяють всім нормально працювати. Навіть тим, хто закуповує найдорожчі партії пального. Водночас я розумію, чому уряд не скасовує держрегулювання. Тому що ціна злетить, як це зараз відбувається на деяких станціях, де до 70 гривень за літр, але продукту від того більше не стане. Відтак це чиста спекуляція, і це зростання цін не вирішить жодну проблему. Тому те, що держрегулювання є — це повністю виправдано у поточній ситуації.

Що відомо

  • Одним із наслідків російської агресії стала паливна криза в Україні. Російські окупанти цілеспрямовано знищують інфраструктуру для виробництва, постачання і зберігання пального, повідомив 29 квітня президент України Володимир Зеленський.
  • 13 травня міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що до кінця травня Україна розраховує отримати 350-360 тисяч тонн пального завдяки відкриттю нових логістичних маршрутів.
На початок