"За покликом серця": як на Рівненщині та Волині люди рятували євреїв у Другу світову війну

"За покликом серця": як на Рівненщині та Волині люди рятували євреїв у Другу світову війну

"За покликом серця": як на Рівненщині та Волині люди рятували євреїв у Другу світову війну
Кадр з фільму "Дорога Смерті "Рівне — Сосонки"

В Україні 14 травня 2022 року вдруге відзначатимуть День пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. Суспільне зібрало серію сюжетів із циклу "За покликом серця", у яких розповідається про 12 нелегких, але водночас захопливих історій різних людей з Рівненщини та Волині, які, попри загрозу своєму життю, рятували інших.

Родина Ващишиних

Родина Ващишиних, яка жила біля міста Дубровиця Рівненської області, ризикуючи власним життям, врятували єврейську дівчинку Фейгу Фішман. Перейменували її на Христину, навчили молитися по-православному. За це у 1997 році членів родини удостоїли звання "Праведник народів світу".

Яків Сухенко

Інженер Яків Сухенко до Другої світової допомагав євреям, які жили у радянському Рівному, одержати підроблені паспорти. Коли до Рівного прийшов Третій Рейх, Сухенко почав рятувати місцевих євреїв вже від нацистів. Серед врятованих були Варвара Барац та її донька Міра.

Під час однієї з поїздок до Рівного Якова Сухенка нацисти зловили і розстріляли. Згодом його удостоїли звання "Праведник народів світу".

Олександра Васейко

У 1943 році на території України розгорнулася так звана Волинська трагедія. Коли Каленик Лукашук знайшов своїх знайомих поляків мертвими, то поховав їх у лісі і заповів семирічній доньці доглядати ці могили. Жителька волинського села Сокіл Олександра Васейко усе своє життя доглядала могили невідомих їй поляків.

Марія Слободюк (Мосійчук)

27 червня 1941 року селище Мізоч Рівненського району окупували німецька війська. Євреїв змушували носити пов'язки з зіркою Давида, а в березні 1942 там створили гетто, куди зігнали всіх євреїв. З 14 на 15 жовтня того ж року гетто ліквідували, а євреїв змусили копати рів для братньої могили.

Під час розгрому гетто змогла втекти дівчинка-підліток Софія Горштейн. Її прихистила однокласниця Марія Слободюк (Мосійчук) та її батьки. Батька пізніше стратили за допомогу євреям, а будинок спалили. Марію удостоїли звання "Праведниці народів світу".

Родина Герасимчиків

Павло та Любов Герасимчики проживали в селі Шубків на Рівненщині, неподалік від Тучина, разом із дітьми Клавдією, Галиною та Миколою. У 1935 році Павло познайомився з єврейським торговцем із Тучина Ісааком Хомутом. Вони заприятелювали й налагодили ділові контакти.

З часом окупації, коли Павло Герасимчик побачив ставлення нацистського режиму до євреїв, він запропонував своєму товаришу Ісааку Хомуту допомогу, коли вона йому знадобиться. І Ісаак це запам’ятав.

Герман Фрідріх Граабе

Герман Фрідріх Граабе народився 19 червня 1900 року у бідній протестантській родині ткача. У 24 закінчив навчання на інженера. У 1931 році він вступив до нацистської партії, але швидко розчарувався в її ідеології. За критику Гітлера на партійному зібранні навіть був заарештований, але суду йому вдалося уникнути.

У серпні-вересні 1941 року Германа направили в окуповану Україну. Був директором та головним інженером філії будівельної компанії “Йозеф Юнг” в Здолбунові. Зокрема, займався підбором будівельних робочих, серед яких було багато євреїв. Все побачене під час Голокосту в Україні дуже вразило Германа Граабе. Згодом він свідчив на Нюрнберзькому процесі, ставши єдиним німцем, котрий представляв сторону обвинувачення.

Чотири родини

Створення в Острозі гетто і облави айнзацгрупами, які проводили не тільки в Острозі, а й по сусідніх селах, призвели до трагедії єврейського народу і багатьох родин, які проживали і в Оженинській окрузі. Село на той проміжок часу було розкидано поблизу лісу, на Новокраїві. Саме там була розбудована ціла вулиця, де проживали родина Кондратюків, Макаревичів, Козаків, Сорочинських.

Ці родини були справжніми героями того часу, яким доводилося оберігати свою сім’ю, годувати, переживати за безпеку і допомагати іншим, зберігати їм життя.

Марія Бабич

До Рівного німецькі війська увійшли 28 червня 1941 року. На місцевих євреїв наклали контрибуції. Їх зобов'язали зібратись на Грабнику, після чого 6-7 листопада 1941 провели масові розстріли в урочищі Сосонки.

Рівнянка Марія Бабич працювала домогосподаркою в єврейській сім'ї Осіпових. Вона врятувала однорічну доньку своїх роботодавців Іріт, її мати Міна Осіпова загинула разом з 17,5 тисячами інших євреїв під час розстрілу. Марія виховувала дівчинку як власну доньку. Марія Бабич стала першою, хто удостоєний звання "Праведниці народів світу".

Петро Базелюк

Село Бутейки Сарненського району протягом війни спалювали двічі і німці, і радянські війська. Син Петра Базелюка Володимир пригадує: люди жили по хуторах.

16-17 липня 1943 колонію Гута Степанівська спалили. Поляк Мечислав Слоєвський з семирічним сином Едвардом переховувались у лісі. Там їх і зустрів Петро та запропонував прихисток. На горищі, окрім поляків, голокост пережив також і єврейський лікар. Сам Петро Базелюк загинув у 1949 від рук радянської влади.

Про героїчний вчинок чоловіка свідчить меморіальна дошка в селі Бутейки, а 2 червня 2021 року президент Польщі Анджей Дуда нагородив посмертно медаллю "Мужність і братерство" подружжя Петра та Марії Базелюків.

Ян Єлінек

Ян Єлінек — чеський євангелічний священник із села Купичів. Згодом — солдат чеського руху опору нацистам. Ризикуючи життям, готував і привозив харчі для євреїв у гетто, а також сприяв їхній втечі. Підтримував поляків, переслідуваних радянським військом і УПА, а також росіян і українців. За даними різних джерел, він допоміг двом сотням людей, а врятував життя щонайменше десятьом.

Алойзі Людвиковський

Поляк Алойзі Людвиковський був фермером. Народився 1905 року на Волині. У роки Другої світової війни переховував у бункерах та годував євреїв, які врятувалися від розстрілів у місцевому гетто.

Родина Грохольських

Взимку 1943 року обставини змусили Марію Бергер шукати притулок у місцевих селян. Одного вечора Марія вийшла на хутір біля села Волоша Сарненського району та постукала в двері будинку Костянтина та Параски Грохольських — подружжя селян, які мешкали на хуторі поблизу села Волоша Сарненського району Рівненської області.

Що відомо

  • День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, вперше відзначили 14 травня 2021 року. Цю пам'ятну дату запровадила Верховна рада України.
  • Таку дату обрали, бо 14 травня 1948 року Ізраїль проголосив незалежність як єврейська держава. Щороку ця дата припадає на різні дні через власний традиційний календар ізраїльтян.
  • Станом на 1 січня 2020 року, за інформацією Інституту національної пам'яті, 2 659 українців удостоєні Ізраїлем звання "Праведника народів світу" за порятунок євреїв від Голокосту. Ще тисячі рятівників досі залишаються невизнаними й невідомими.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок