Чернігів – стійке місто: якою бачить концепцію відбудови міста архітекторка Вікторія Якуша

Чернігів – стійке місто: якою бачить концепцію відбудови міста архітекторка Вікторія Якуша

Чернігів – стійке місто: якою бачить концепцію відбудови міста архітекторка Вікторія Якуша
ФОТО: Вікторія Якуша

Малоповерхова забудова, розвиток рекреаційних зон, автономні житлові квартали. Таким бачить Чернігів у своїй концепції відбудови міста керівниця архітектурного бюро Yakusha Design Вікторія Якуша. Концепція ще в розробці, на етапі візуалізації. Зі слів секретаря міськради Олександра Ломаки, попередню концепцію вже презентували міському голові Владиславу Атрошенку.

"Чернігів — стійке місто. Місто стійкого духу та стійкого розвитку. Чернігів — це скеля! Саме цей дух буде закладено в майбутню концепцію, яка стане частиною Генплану міста", — написав на своїй сторінці у Facebook Ломако.

Сама ж Вікторія Якуша каже – гроші на впровадження її концепції ще треба буде шукати, а на її втілення у життя треба буде не менше 10 років.

За її словами, на питання відбудови міста потрібно дивитися масштабно і комплексно від самого початку, не зосереджуючись відразу на конкретних об’єктах.

"Коли зараз до міста "чіпляють" будинки для біженців, не дивлячись на все питання загалом, це може бути великою проблемою через деякий час, коли нам треба буде щось із цими будівлями робити".

Про основні напрямки концепції відбудови Чернігова вона розповіла Суспільному.

Чому саме Чернігів?

«Чернігову ніхто не приділяє особливої уваги. Повз нього не проходять транспортні потоки, це не Київ. Воно ніби як відсторонене».

Зі слів Вікторії, у Чернігові поєднуються дві важливі для неї специфікації:

- Екологічність. Це і про матеріали, і про стиль життя, і про стосунки між людьми.

- Історична цінність.

«Це дуже історичне місто, воно має великий потенціал щодо екологічності в майбутньому».

Основними артеріями міста називає:

  • Річку Стрижень:
  • Проспект миру;
  • Промислову зону вздовж залізниці.
Чернігів – стійке місто: якою бачить концепцію відбудови міста архітекторка Вікторія Якуша
Загальна концепт-схема. ФОТО: Вікторія Якуша

Забудова

Вікторія пропонує зводити нові будинки тільки на місці зруйнованих та пошкоджених, щоб не створювати масових однотипних житлових кварталів.

«Я маю на увазі малоповерхову забудову – до п’яти поверхів. І комфортну співмасштабність вулиць і забудови, коли людина відчуває себе в місті як людина, а не як маленька комаха, коли великі проспекти і на тебе давлять всі ці хмарочоси».

Разом з тим, за її словами, будинки й навіть квартали мають бути максимально автономними з точки зору споживання енергії та ресурсів, наскільки це можливо.

Зруйнований Центральний ринок хоче відбудувати не у вигляді МАФів, як ще було, а вписати а архітектуру міста в цілому. Щоб за зовнішнім виглядом він не вибивався із загальної концепції.

Теплові насоси, вітряки та сонячні панелі як альтернативні джерела енергії пропонує вписати в архітектурний ансамбль міста.

Загальний зовнішній вигляд

Вікторія пропонує вписувати сучасну архітектуру в історичну – щоб будівлі різних стилів стояли поряд.

Дерев’яне мереживо називає «фішкою» Чернігова і пропонує елементи різьбленого оздоблення використовувати в сучасних будівлях.

За словами Вікторії, промзона має стати основою для створення креативного кластеру, там можуть розташуватися офісні приміщення. Наводить приклад Нідерландів, де навчилися функціонально «використовувати знову» старі приміщення виробничих підприємств.

Чернігів – стійке місто: якою бачить концепцію відбудови міста архітекторка Вікторія Якуша
Концепт-схема промзони. ФОТО: Вікторія Якуша

Стрижень

«Стрижень може стати однією з артерій, яка би привертала до себе увагу не тільки для туристів, а і для жителів. Там можуть ходити, наприклад, кораблики, як в Амстердамі».

Пропонує створювати мобільні мости, переправи через Стрижень та Десну.

Чернігів – стійке місто: якою бачить концепцію відбудови міста архітекторка Вікторія Якуша
Концепт-схема річки Стрижень. ФОТО: Вікторія Якуша

Велоінфраструктура

Вікторія каже, що не кожне місто може собі дозволити повноцінну інфраструктуру для велосипедистів. У Чернігові, на думку архітекторки, це можна зробити, тому пропонує підлаштовувати рух по місту саме для велосипедистів. Її пропозиція – створити веломаршрут навколо Чернігова, щоб можна було дістатися до будь-якої точки міста.

Безпека

Вікторія говорить не тільки про бомбосховища. За її словами, має бути створена інженерна структура, «при якій евакуація могла б відбуватися не виходячи на поверхню».

Не у всіх будівлях, а у тих, де розміщується критично важлива інфраструктура, з якої можна було б у разі небезпеки вивести людей, не наражаючи їх на небезпеку зовні.

Демографія

«Демографічна проблема нині – одна з головних у Чернігові. Молодь виїжджає з міста в пошуках роботи. Але зараз – час для віддаленої роботи, коли не важливо, де ти працюєш, взагалі. І тут наша задача – створити комфортне місце та умови для роботи. Щоб люди тут залишалися, і навіть сюди приїздили – комфортно жити та спокійно працювати».

За словами Вікторії, тут на користь Чернігову відіграє його розташування – дві години на авто до Києва.

Чернігів – стійке місто: якою бачить концепцію відбудови міста архітекторка Вікторія Якуша
Схема розвитку проспекту Миру. ФОТО: Вікторія Якуша

Терміни для впровадження концепції

«Не один і не два роки. Щонайменше, десять», - каже архітекторка. Додає: на терміни сильно впливатимуть темпи надходження коштів.

Бренд: Чернігів – стійке місто

Вікторія говорить, що слово «стійке» підходить Чернігову з кількох причин, і основна – це те, що місто вистояло протягом усієї своєї історії, і в тому числі під час війни, яка триває зараз. Виходячи з цього терміну, її команда і розробляє концепцію. Нині шукають однодумців: проектувальників, містобудівників, фахівців ІТ-сфери. Та відкриті до пропозицій містян.

Читайте також:

У Чернігові в червні планують відновити роботу тролейбусів

На початок