Як війна впливає на бізнес і бюджет Рівного

Як війна впливає на бізнес і бюджет Рівного

Ексклюзивно
Як війна впливає на бізнес і бюджет Рівного Фото: УНІАН

Міський голова Рівного Олександр Третяк прогнозує, що із кожним місяцем виконання бюджету громади знижуватиметься: у травні недовиконання може скласти 5%, а у червні 8—10%.

Поки бюджети громад Рівненщини за підсумками чотирьох місяців мають перевиконання, кажуть у Державній податковій службі. Як і чому ситуація може змінюватись, яких заходів вживає влада та як бізнес зреагував на війну, Суспільне розпитало у спеціалістів у програмі "Сьогодні.Головне".

Виконання прогнозованих бюджетів

Міський голова Рівного 3 травня заявив, що бюджет громади у квітні виконаний на 100%, але озвучив прогноз недовиконання бюджету у травні — на 5%, а у червні на 8—10%. Його заступник з економічних питань Ігор Кречкевич пояснює, що відштовхуються від затвердженого річного бюджету. Управління бюджету і фінансів моніторить надходження і здійснює прогноз за результатами кожного місяця.

“Ці цифри є прогнозними, але не факт, що вони такими будуть. Це прогноз згідно моніторингу попереднього місяця і тих змін, які були прийняті, зокрема, урядом, певних кроків на рівні міста. Тенденції, які міський голова озвучив, помітно до того, що передбачається певне недовиконання. Але загалом дуже багато факторів на це впливає. І враховуючи, що було недовиконання по місяцю, на сьогодні є перевиконання по сумі всіх місяців. Моніторинг показує, що тенденція між 95-100%, вона залишається”, — коментує Ігор Кречкевич.

Він припустив, що якщо в державі приймуть зміни, що дозволять наповнювати бюджет тим чи іншим податком, це дозволить повернути втрачені 2—3%.

“Якщо є заплановані статті видатків, то при таких ситуаціях будуть здійснені дії, щоб десь зменшити витрати, зекономити. Навіть при перевиконанні ми приймали певні кроки для економії. Загалом можу сказати: якщо відбудеться недовиконання бюджету по місяцю 10%, то містяни, можна сказати, на 90% не відчують цього”, — каже він.

Перевиконання і джерела наповнення

Війна вплинула на бюджет країни суттєво, але на Рівненщині фіксують перевиконання бюджету, зазначила начальниця управління податкового адміністрування юридичних осіб ГУ Державної податкової служби в області Олена Дімітрук. Держава миттєво зреагувала, щоб фінансово підтримати бізнес.

“Набагато спростила надходження і звітування платників податків. Є багато змін, які потягнули за собою можливість платнику податків не подавати звіт і, відповідно, не сплачувати податок. Але місцеві бюджети досить успішно в цілому по області йдуть з перевиконанням. За підсумками чотирьох місяців — понад 111% до рівня минулого року. Це десь приблизно 240 млн грн, в тому числі по громаді Рівного й Квасилова — більше 59 млн грн”, — зазначила Олена Дімітрук.

Вона зауважила, що березень був шоковим для всього бізнесу, а надходження податків залежить від стабільної роботи. У бюджеті Рівненської тергромади податок на доходи фізосіб (ПДФО) сягає 47%. Ігор Кречкевич додав, що надходження від сплати ПДФО фізичні й юридичних осіб зменшились на 8%, але з’явилися нові надходження — за рахунок зарплат призваних військовослужбовців.

“Так само у громаді має досить суттєву питому вагу і маленький бізнес, який платить єдиний податок. Це величезна сума в доходах бюджетів усіх громад. І все залежить від того, як бізнес працює. Законодавчі ініціативи дозволяють бізнесу, підприємцям зі ставки єдиного податку 3% чи 5% перейти на 2%, а це для місцевих бюджетів — можна прорахувати, який мінус буде від того обсягу, що надходить. Тому важливо, щоб бізнес розумів і мав свою громадянську позицію щодо ситуації, яка є на сьогодні. Що лише їхня робота і їхній, так би мовити, фінансовий фронт: якщо бізнес працює — він має платити податки”, — акцентує вона.

Олена Дімітрук також зазначає, що підприємцям, самозайнятим особам, фермерам дозволили не сплачувати за себе єдиний соціальний внесок. Суб’єкти господарювання можуть не сплачувати ЄСВ за своїх працівників, які у Збройних силах України. За них внесок платитиме держава.

“На загальну картину це мало впливає, люди дбають про своє майбутнє, бо сплата ЄСВ — це в майбутньому пенсія. При несплаті цей період випадає із страхового стажу. Ми віримо у ЗСУ, що у нас всіх буде майбутнє, і у всіх буде колись пенсія”, — коментує вона.

Як повідомив Ігор Кречкевич державні або комунальні підприємства — найбільші платники ПДФО до бюджету громади. Зараз лідер — управління освіти. Серед бізнесу лідери: Т-Стиль, Нова пошта, Рівнеобленерго, Рівнетеплоенерго, газорозподільча компанія.

Вплив війни на бізнес

Генеральна директорка групи компаній "Реноме" Надія Гладкевич зауважила: березень був критичний і для них. Не зупинила роботу лише ІТ-компанія, що обслуговує об’єкти критичної інфраструктури — банкоматну мережу.

"Решта підприємств призупинялась і на сьогодні відновились на 100% дві компанії, одна — на 80%, яка займається автоматизацією бухгалтерського обліку. Ми це пов’язуємо з тим, що дуже багато підприємців, компаній неправильно зрозуміли тимчасове послаблення — можливість відтермінування сплати податків. Вважаю, що у тому вигляді, як це зараз є, лише шкодить як підприємствам, так і державі. Накопичені борги потрібно буде сплачувати і ситуація, на жаль, в Україні буде напружена ще довго", — пояснює Надія Гладкевич.

Вона зазначила, що всі їхні підприємства платять податки, пільгами не скористались. Щобільше, вони сплатили податки наперед.

“Розуміючи, що державі потрібні будуть кошти, всі зобов’язання ми виконали навіть трішечки раніше, ніж мали. Що стосується будівельного бізнесу, він у нас запущений лише на 60% і це пов’язано з тим, що ми будували житло і комерційну нерухомість. І це все зараз на стопі, хоча я думаю, лише закінчиться війна — це буде бум. Наша основна задача — зберегти колектив”, — акцентувала гендиреткорка.

Керівник територіального відділення Асоціації платників податків України в області, керівник підприємства "Рівень ЛТД" Маріян Года зазначив, що на зустрічі мерії, податківців і бізнесу, були присутні сумлінні платники податків.

“Що вони анонсували: що якась категорія бізнесу недобросовісно ставитися до соціальних зобов'язань зі сплати податків. Хочеться, щоб всі свої зобов’язання виконували солідарно. У нинішніх умовах потрібно закликати, проводити круглі столи. Резервів у нас більш ніж достатньо. Зараз багато дрібного, малого бізнесу опинилося в тіні, ці тенденції розпочались з часу, коли мінімальна зарплата зросла, ковідна ситуація, і зараз — війна. Є багато закладів торгівлі, громадського харчування, де працює 10-12 людей, а оформлені двоє-троє. Ця ситуація не є новою”, — зауважив він.

Про податкові перевірки

“На сьогодні зупинені усі перевірки, крім фактичних, тобто касова дисципліна — наскільки наші підприємці і підприємства розраховують готівкою. Все залежить від фінансової дисципліни, бо податки треба платити, а вони платяться з обсягу реалізації. Як показали два останні місяці, в нас більшість підприємців і підприємств — з громадською позицією, тому що сплата податків йде і це помітно. У березні був суттєвий спад, а у квітні ми багато надолужили. А от зупинення перевірок, як і послаблення в рамах закону, що можна не сплачувати — це не є пільга, відміна, а відстрочення. Закінчиться війна і кожен повинен подати звітність і сплатити податки, які належить заплатити, і це потрібно буде зробити за три місяці", — коментує Олена Дімітрук.

Оподаткування релокованого бізнесу

На Рівненщині працює 21 релоковане підприємство, повідомляв раніше начальник ОВА Віталій Коваль. Як пояснила Олена Дімітрук, законодавчі зміни діють з 2014 року для тих підприємств, які переїжджають на неокуповану територію і перереєстровують бізнес.

“Для прикладу, Луганський медичний університет у тергромаду міста Рівне заплатив у квітні 470 тис. грн податку з доходів фізосіб. Не йдеться про всі, а лише про Донецьку й Луганську області. У інших таких можливостей немає. Бізнес переїжджає, але платить податки у бюджет своєї громади. Рахунки наповнюються”, — зазначає Олена Дімітрук.

За словами Ігоря Кречкевича, нині важко сказати, скільки з 21 підприємства розмістилось саме у Рівненській громаді.

“За рахунок того, що вони не реєструються, їх обліковувати в громаді не можна. Ми можемо фізично розуміти, де вони знаходяться. Не всі підприємства, з якими ми працювали, залишилися в Рівненській громаді. Всі вони в податковій дохідній частині бюджету впливають тільки опосередковано, за рахунок збільшення видатків і послуг, які вони можуть споживати”, — резюмує заступник мера Рівного.

Він також зауважив, що під час війни місто працювало з великими мережевими маркетами, аби там продавали продукцію місцевого виробництва. Це дозволило підтримати останніх, наповнити бюджет і забезпечити людей продуктами.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди