Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі Газета "День"

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

Верховна Рада на позачерговому засіданні проголосувала за новий закон, який дозволяє власникам сільськогосподарської землі продавати свої ділянки (паї) та купувати землю.

Документ підтримали 259 депутатів. Серед нардепів з Чернігівщини «за» законопроект проголосували 7 нардепів: 5 - від «Слуги народу»: Максим Зуєв, Валерій Зуб, Сергій Гривко, Павло Халімон, Олег Семінський. Також підтримали ухвалення документа Борис Приходько та Валерій Давиденко з депутатської групи «Довіра».

«Проти» проголосував позафракційний Антон Поляков, Валерій Дубіль з ВО «Батьківщина» був відсутній в залі.

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку земліoriginal

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

Про деталі ухваленого закону можете дізнатися за посиланням.

Своє рішення нардепи, з якими зв’язалися наші кореспонденти, пояснили Суспільному так:

Валерій Давиденко, народний депутат України, депутатська група «Довіра». Голосував «за».

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

«Почнем з того, що приватна земля, точніше право власності на приватну землю, складається з трьох похідних: володіти, передавати в спадок і продавати. От у нас одна похідна була урізана. І те, що ми говоримо, що в Конституції у нас право власності гарантується, - отут якраз була ціла проблема. Тому, насправді, якщо ми говоримо про продаж земель сільськогосподарського призначення, не говориться про те, що хтось повинен продавати землю. В моєму окрузі, наприклад, в тій самій Дмитрівці, коли у вересні чи в жовтні зустрічався з виборцями, я їм це питання ставив. Люди, в принципі, говорили, що не збираються продавати землю. У них – побоювання, що їх хтось може обдурити.

Я вважаю, що те, що ми проголосували, насправді унеможливить подальші спекуляції з приватною власністю наших громадян – мешканців населених пунктів. Ринок, по факту, він на сьогодні існує. Люди по різним причинам звертаються і продають землю. Це і іноземці, які успадкували від своїх батьків землю – вони хочуть продати свою землю і продають її на сьогоднішній день. Особисті ділянки власників домогосподарств – вони теж є у вільному продажі. А пайова земля – продавати її було заборонено. Є люди, вони звертаються і зверталися завжди, з продажу землі в якихось критичних ситуаціях. Це – переїзд, внукам хочуть… Або приходять і кажуть: нам нема кому передавати в спадок, ми хочемо просто ці гроші прожити. А якщо земля не передається у спадок, вона переходить до сільської ради.

По новому закону є нормативна оцінка, є грошова оцінка, є економіка сільського господарства. Виходячи з цього, буде власне і формуватися ціна на цю землю. І насправді це буде відбуватися по домовленості між продавцем і покупцем, якщо людина захоче це зробити».

Чому була така терміновість голосування?

«Насправді, не було ніякої терміновості голосування. Ми пройшли всі поправки до кінця. Поправки стосувалися референдуму, щоб не було там іноземців і так далі. Закон почне діяти з 1 червня наступного року.

Останні років 15 йдуть спекуляції по цьому ринку землі. І якщо ми говоримо про референдум – багато людей, які далекі від села, живуть в місті, говорять про всеукраїнський референдум, то мені здається, все-таки, треба проводити всеукраїнський референдум і забороняти продавати квартири, напевно… Це є базовий принцип, це є приватна власність. І люди цю землю отримали в кінці 90-х – на початку 2000х років. Хтось, хто живе в селі й займається сільським господарством, отримав майновий сертифікат. А майновий сертифікат – це ніяких заборон, люди ним розпоряджалися на власний розсуд. Це було не зовсім правильно, але воно відбулося. І землю точно так же, як і майновий сертифікат, були якісь лазівки – землю взяли люди, які не займались сільським господарством, успадковували і так далі. Тобто був непрозорий, або, скажімо так, тіньовий ринок. На сьогоднішній день він і залишився. На сьогоднішній день є правила, які зрозумілі для аграріїв, для фермерів, і вони у відповідності до цього можуть вибудовувати свою стратегію як мінімум до 2024 року. З 2024 року юридичні особи зможуть купувати землю, але якщо будуть законодавчі якісь перекоси – цей термін можна відтермінувати. Я говорив про 7 років переходу. Якщо ми говоримо про справедливий ринок, то на цьому ринку повинні мати можливість купувати всі. І тоді, відповідно, буде ринкова ціна сформована. Держава повинна це регулювати. Я говорив про те, що першим покупцем має бути держава.

Я вважаю, що близько 10 млн га землі, які знаходяться в державній та комунальній власності, вони, на сьогоднішній день, залишаються під мораторієм».

Валерій Зуб, народний депутат України, фракція «Слуга народу». Голосував «за»

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

«Ми вже цей закон розглядаємо більше двох місяців. Потрібно було його вже завершити, щоб продовжувати роботу над іншими законами. Це по-перше. По-друге, вже така економічна ситуація в Україні, потрібно було вже цей закон прийняти.

Протягом цих декількох місяців, коли проводились консультації, практично усе те, про що ми говорили з аграріями, було виконано. Перш за все, закон починає діяти з 1 липня 2021 року. Продаж землі до 2024 року буде 100 га в одні руки і тільки фізичним особам. Державна, комунальна земля не продається. В законі передбачено, що не зможуть купити землю іноземці. Також не зможуть купити землю іноземці на відстані 50 км від кордону. Тобто, в принципі, все те, про що говорили аграрії, практично все витримано».

Антон Поляков, народний депутат України, позафракційний. Голосував «проти»

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

«По-перше, перед будь-яким голосуванням я спілкуюся з тими людьми, виборцями, яких стосується це голосування. Жоден аграрій у 206-му окрузі або на Чернігівщині не сказав мені, що треба голосувати «за». Або малий фермер, або великий фермер, у якого є, скажімо, мільйони доларів запасів – ніхто не був за цей законопроект. Навіть з тими поправками, які там були, все одно це – не те, чого потребує аграрний сектор. Це – поступка перед Міжнародним валютним фондом».

Сергій Гривко, народний депутат України, фракція «Слуга народу». Голосував «за»

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

Чернігівські нардепи пояснили своє голосування щодо ринку землі

Яке ваше ставлення до законопроекту?

«В даний час – поки нейтральне».

Чому ви підтримали цей законопроект?

«По суті, обіг землі – потрібен, тому що в людей, скажімо, є земля, а права власності розпоряджатися нею нема, тому що був мораторій до цього. Тому в цьому законопроекті люди можуть розпоряджатися своєю землею, можуть її продати офіційно, а не «сірими» схемами. Тобто кошти повинні перейти з рахунку на рахунок. Якщо земля була продана в «сіру» схему, люди отримали за це кошти, то зараз повинні знову отримати кошти, але з рахунку покупця».

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди