Перейти до основного змісту
Вторгнення Росії в Україну, день 66. Текстовий онлайн

Вторгнення Росії в Україну, день 66. Текстовий онлайн

Онлайн
Вторгнення Росії в Україну, день 66. Текстовий онлайн
. Дим над металургійним комбінатом "Азовсталь" в Маріуполі, 29 квітня 2022 року, фото: AP

30 квітня — 66 день від початку російського вторгнення в Україну. Військові РФ продовжують спроби наступу на сході та півдні України, обстрілюють інфраструктурні об'єкти та житлові будинки. Внаслідок пошкодження Кременчуцького нафтопереробного заводу в Україні виник дефіцит пального. Щоб не допустити паливної кризи, Кабмін змінив механізм державного регулювання цін на нафтопродукти: уряд дозволив операторам підняти на 40% граничну націнку. Це дозволить подолати найближчими тижнями дефіцит пального на АЗС.

Суспільне продовжує текстовий онлайн усіх подій цієї війни. Попередні головні новини читайте тут. Текстовий онлайн англійською — тут. Відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Обмін, обстріл Одеського аеропорту, ЗСУ звільнили 4 села на Харківщині. Війна. Головне за 30 квітня

Суспільне завершує текстовий онлайн 66 дня війни. Хроніку 1 травня — читайте тут.

Вторгнення Росії в Україну, день 66. Текстовий онлайн
Зруйноване військами РФ місто Ірпінь, Київська область. Фото: АР

Українська ППО знищила 9 повітряних цілей

Українська ППО за добу знищила два російських літаки Су-25 і 7 безпілотників, повідомляє Командування Повітряних сил ЗСУ.

Грехов намалював хлопця, який "проігнорував" Анджеліну Джолі

Український художник Олександр Грехов зобразив хлопця у навушниках у львівській кав'ярні, який не звернув уваги на Анджеліну Джолі, яка в цей час також зайшла в цю кав'ярню. Грехов поіронізував, що в цей час увага хлопець була захоплена останніми даними про втрати росіян у війні.

30 квітня Анджеліна Джолі, як посол доброї волі ООН прибула в Україну. Спочатку її побачили у кав'ярні Львова, потім вона зустрілась із постраждалими та волонтерами.

Херсон і всі інші тимчасово окуповані міста будуть звільнені — Зеленський

"Будуть звільнені і Херсон, і Нова Каховка, і Мелітополь, і Бердянськ, і Дніпрорудне і всі інші тимчасово окуповані міста й громади, у яких окупанти вдають із себе зараз нібито «господарів». Український прапор повернеться всюди, де він має бути по праву. Повернеться разом із нормальним життям, яке Росія просто не здатна забезпечити навіть на своїй власній території", — заявив президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.

Президент також розповів про наміри РФ щодо мобілізації.

Британія погодилася надати додаткову військову допомогу Україні

Велика Британія погодилася надати додаткову військову допомогу Україні, пише The Guardian. Кабмін Британії ухвалили це рішення після сьогоднішньої розмови Зеленського та Бориса Джонсона.

Сам Джонсон повідомив, що Велика Британія продовжуватиме надавати військову та гуманітарну допомогу, щоб дати українцям обладнання, необхідне для захисту.

"Я як ніколи відданий зміцненню України та забезпеченню провалу Путіна", — додав Джонсон.

Харківська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька області — повітряна тривога.

Військові РФ можуть прориватися в тил ЗСУ, маскуючись під волонтерів — Гайдай

Начальник Луганської ОВА Сергій Гайдай вважає, що російські диверсанти можуть прориватися в тил ЗСУ, маскуючись під волонтерів і використовуючи для цього викрадений транспорт. Про це він заявив в ефірі національного телемарафону.

"Я думаю, що вони десь повіджимають-повикрадають в цивільних на окупованих територіях автомобілі, можливо, мікроавтобуси з наліпками "Волонтери" чи певним маршрутом, і будуть намагатися проїхати наші блокпости, щоб їх розстріляти. Або будуть заходити вглиб, там пересуватися і або зливати інформацію, або шкодити тим, що вбиватимуть наших хлопців", — сказав Гайдай.

Він вважає, що для таких провокацій, зокрема, може бути використаний автобус із написом "Шкільний", який зник напередодні дорогою до Попасної.

Джолі у Львові ховалась в укриття під час повітряної тривоги

Коли Анджеліна Джолі була на вокзалі у Львові, почалася повітряна тривога. Разом з іншими людьми бігла в укриття. На запитання: "Чи вам страшно?", відповіла: "Ні, я в порядку".

У зоні ООС за добу відбито дев'ять ворожих атак, знищено вісім танків і два літаки

У зоні проведення операції Об’єднаних сил на Донбасі українські військовослужбовці за добу відбили 9 атак росіян, а також знищили 8 танків, 24 одиниці бойової броньованої техніки, два літаки.

Повітряна тривога у Запорізькій області.

Україна пропонує Китаю стати гарантом її безпеки — Кулеба

Україна запропонувала Китаю стати одним із гарантів її безпеки "на знак поваги та довіри до Китайської Народної Республіки". Про це в інтерв’ю китайському інформаційному агентству "Сіньхуа" заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

"Раніше ми розглядали Будапештський меморандум як важливий критерій безпеки для України, але, на жаль, він не приніс справжньої безпеки Україні. Наразі Україна вивчає можливість отримання гарантій безпеки від постійних членів Ради Безпеки ООН, зокрема Китаю, та інших великих держав", — заявив Кулеба.

Глава українського МЗС також висловив сподівання, що Китай закликатиме Росію припинити вогонь в Україні.

У Молдові виявили чоловіка, який розсилав фейкові повістки "на мобілізацію і навчання"

Правоохоронці Молдови 30 квітня встановили особу чоловіка, який розсилав фейкові повістки з вимогою прибути на "навчання" на північ країни. Йому загрожує до п’яти років позбавлення волі. 30 квітня міністерство оборони Молдови повідомило, що невідомі надсилають нібито повістки "на мобілізацію і навчання", підписані районними військкоматами і з печатками. Там наголосили, що це — підробка.

Україна планує до кінця наступного тижня відповісти на другу частину опитувальника ЄС — Стефанішина

Україна планує до кінця наступного тижня завершити роботу над другою частиною опитувальника щодо оцінки відповідності українського законодавства актам права ЄС для отримання статусу кандидата на вступ. Про це заявила віцепрем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина в ефірі національного телемарафону.

"Та частина документів, яку ми передали, вже опрацьована Європейським Союзом, додаткових питань до переданих матеріалів немає, робота була оцінена достатньо високо… Ті реформи, які там описані, ми робили разом з нашими партнерами, тому цю частину роботи ми вже закрили і готуємося до кінця наступного тижня завершити всю роботу над тим, щоб передати Європейському Союзу книгу нашої державності повністю", — сказала Стефанішина.

18 квітня Президент Володимир Зеленський передав главі представництва Європейського Союзу Матті Маасікасу заповнену анкету-опитувальник для отримання Україною статусу кандидата на членство в ЄС. Цей опитувальник був переданий українській стороні особисто президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн під час візиту до Києва 8 квітня. Стефанішина 18 квітня зазначила, що Україна вже отримала другу частину опитувальника, і урядова команда докладе всіх зусиль для якнайшвидшого заповнення і цієї частини, що охоплює оцінку відповідності українського законодавства актам права ЄС.

Рятувальники показали знищення вибухонебезпечних предметів

ДСНС України показала, як піротехніки знищують вибухонебезпечні предмети на Київщині.

Харківське підприємство у Немишлянському районі повністю знищене

Харківське підприємство у Немишлянському районі, яке займалося виготовленням автомобільної хімії, повністю знищено внаслідок російського обстрілу вночі 30 квітня.

20 цивільних вийшли з "Азовсталі" — їх мають вивезти в Запоріжжя

Командир полку "Азов" капітана Святослава Паламара (Калина) розповів про евакуацію цивільних та поранених з заводу "Азовсталь". За його словами, з 11:00 українська та російська сторони дотримуються режиму "тиші" — з території "Азовсталі" вдалося вивезти 20 цивільних — жінок та дітей, вони мають виїхати до Запоріжжя. Триває рятувальна спецоперація з визволення цивільних з-під завалів.

У Херсонській області зник мобільний зв'язок і інтернет

У Херсонській області зник мобільний зв'язок і інтернет усіх операторів. Немає зв'язку у Херсоні, Каховському, Новотроїцькій та Чаплинській громадах, повідомляє Суспільне.Херсон.

Один з провідних спеціалістів мобільного оператора Vodafone у Херсоні повідомив Суспільному, що "це, на жаль, не аварія".

Поліцейські Броварщини повідомили про підозру двом колаборантам, які розстріляли мирних жителів

11 березня під час окупації села Залісся двоє місцевих мешканців співпрацювали з військами РФ, отримували від них зброю та амуніцію, залякували населення, більше того відкрили вогонь з автоматичної зброї по жителям селища Велика Димерка.

Правоохоронці затримали чоловіків. За фактом державної зради, умисного вбивства та незаконного поводженні зі зброєю і боєприпасами поліцейські за процесуальним керівництвом Броварської окружної прокуратури повідомили зловмисникам про підозру.

З 1 травня окупаційна влада Каховки вводить на території району російські рублі

Призначена російськими військовими, так звана "влада" Каховки вводить на території району російські рублі. Зробити це збираються з 1 травня, про що голова Каховського адміністративного району Леонтьєв видав розпорядження.

Фото розпорядження опублікував херсонський журналіст Олег Батурін. У розпорядженні йдеться про те, що з 1 травня російський рубль на території району стане офіційними грошима. Одночасно ходитиме і українська гривня.

Підприємцям наказано ціну на товари вказувати і в гривні, і в рублях. Від підприємств та організацій в незаконному указі окупаційної влади РФ вимагають забезпечити безперебійний обіг рубля у фінансових операціях.

Росія викрала "кількасот тисяч тонн" зерна з окупованих територій — Мінагрополітики

Фермери, які перебувають на тимчасово окупованій території України, повідомляють про примусове вивезення збіжжя в Росію.

Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства Тарас Висоцький заявив в етері загальнонаціонального телемарафону, що, за оцінками, окупанти вивезли в Росію кількасот тисяч тонн зернових.

"У цілому (вивезення відбулися) із запасів фермерів, які формували його насамперед для виконання посівних робіт. Також ми формували ці запаси для випікання хліба для українців які живуть на цих територіях. Там було близько 1,5 млн тонн таки зернових", — сказав він.

"Привид Києва" — це збірний образ пілотів 40-ї бригади

Командування Повітряних сил ЗСУ заперечило, що Герой України Степан Тарабалка є "Привидом Києва" та збив 40 літаків.

""Привид Києва" — це супергерой-легенда, чию постать створили українці. Це швидше збірний образ пілотів 40-ї бригади тактичної авіації Повітряних Сил, які захищають небо столиці".

Скасування санкцій проти РФ не розглядається на перемовинах — Подоляк

Член переговорної групи від України Михайло Подоляк заявив, що скасування санкцій проти РФ не розглядається на перемовинах. За його словами, причини їхнього впровадження "не усунуті", а отже і санкції "лише наростатимуть" з часом.

Внаслідок ракетного удару по Одеському аеропорту травмованих та загиблих немає

Внаслідок ракетного удару по Одеському аеропорту травмованих та загиблих немає. Ракети випустили з території тимчасово окупованого Криму, повідомив керівник ОВА Марченко.

Як захищають Харків

Бійці Сил оборони Харкова посилюють та облаштовують свої позиції у Харкові.

Хто увійшов до сил оборони міста — в матеріалі Суспільне Харків.

Анджеліна Джолі зустріла у Львові евакуйованих з Покровська на Донеччині

Анджеліна Джолі, яка з гуманітарною місією прибула до України, відвідала львівський залізничний вокзал, де зустріла пасажирів евакуаційного поїзда з Покровська. Також в УЗ повідомили, що вона поспілкувалась з волонтерами.

"Для нас усіх цей візит був несподіванкою", — повідомив глава Львівської ОВА Максим Козицький.

"В одному з медзакладів вона провідала дітей, які постраждали від ракетного удару військових РФ по вокзалі у Краматорську. Її дуже розчулили їхні розповіді. Одна дівчинка навіть змогла приватно розповісти пані Джолі про свою мрію. Також пані посол відвідала школу-інтернат. Спілкувалася та фотографувалася з вихованцями. Пообіцяла, що ще приїде. Знайшла час і щоб поспілкуватися з нашими волонтерами, які надають медико-психологічну допомогу на Головному залізничному вокзалі Львова. Подякувала їм за працю. Говорила з людьми, яким вдалося виїхати зі зон активних бойових дій. Вислухала історії евакуйованих, які розповіли, що через терористичні дії Росії втратили все", — розповів він.

Вторгнення Росії в Україну, день 66. Текстовий онлайн
Фото: Львівська ОВА

Джолі є спеціальним посланником Агентства у справах біженців міжнародної організації ООН і публічно підтримала Україну, після повномасштабного вторгнення Росії.

Міноборони України допускає можливість повної мобілізації в Росії

Росія може оголосити повну мобілізацію, якщо не зможе найближчим часом досягти поставлених цілей на сході України. Про це на брифінгу 30 квітня повідомив речник Міністерства оборони України Олександр Мотузяник.

"Чи буде РФ оголошувати повну мобілізацію, — безумовно, це залежатиме від тих бойових дій, які наразі тривають у східній операційній зоні. Якщо ворогу не вдасться досягти своїх планів у найближчій перспективі, такий сценарій цілком можливий, ми його не виключаємо", — сказав він.

Перед тим міністр оборони Великої Британії Бен Воллес припустив, що Путін під час святкування в Росії Дня перемоги 9 травня може оголосити про масову мобілізацію. Водночас посадовець підкреслив, що інформації про такий крок він не має.

Вечірнє зведення Генштабу ЗСУ

У результаті наступу підрозділів Сил оборони України на Харківщині відновлено контроль над населеними пунктами Верхня Роганка, Руська Лозова, Слобідське та Прелесне. Цю інформацію підтвердили в Генеральному штабі Збройних Сил України.

Крім того, російські війська готуються вийти на адміністративні кордони Херсонської області, а також продовжує примусове вивезення населення з окупованих територій Харківщини.

Наслідки ракетного удару в Одесі

Унаслідок ракетної атаки по Одещині 30 квітня пошкоджено злітно-посадкову смугу Одеського аеропорту. Її подальше використання неможливе, повідомила начальниця пресцентру сил охорони та оборони півдня Наталя Гуменюк

Через комендантську годину в Запоріжжі змінений графік поїздів

"Укрзалізниця" повідомила про зміни в графіку курсування поїздів 1-2 травня, коли в Запоріжжі буде діяти комендантська година.

1 травня не будуть курсувати наступні поїзди:

  • №6509 Запоріжжя 2 — Запоріжжя 1;
  • №6512/6511 Запоріжжя 1 — Канцерівка;
  • №6514/6513 Канцерівка — Запоріжжя 1;
  • №6516 Запоріжжя 1 — Запоріжжя 2;
  • №6495 Запоріжжя 2 — Нікополь;
  • №6496 Нікополь — Запоріжжя 2;
  • №6132 Запоріжжя 1 — Синельникове 1.

Крім того, буде скорочений маршрут прямування поїзда №6124/6123 Дніпро - Запоріжжя. Він прямуватиме до станції Синельникове 1.

А 2 травня буде скасований поїзд №6491 Запоріжжя 2 - Нікополь.

"У період дії комендантської години вхід до залізничного вокзалу Запоріжжя, а також посадка на пасажирські поїзди будуть дозволені тільки транзитним пасажирам, а також пасажирам, які потрапили на вокзал заздалегідь, до початку комендантської години. Вихід з вокзалу може бути обмежений правоохоронцями з міркувань безпеки", — наголошує перевізник.

На секретаря російського Радбезу в Україні чекає до 15 років тюрми

Секретарю Ради національної безпеки Росії Миколі Патрушеву повідомили про підозру в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність Україні, за що передбачене покарання у вигляді від 10 до 15 років за ґратами.

Офіс генерального прокурора нагадує, що 21 лютого на позачерговому засіданні Радбезу Росії Патрушев "публічно закликав до необхідності визнання Росією незалежності та суверенітету повністю ними контрольованих псевдоутворень "ДНР" та "ЛНР".

Досудове розслідування у провадженні здійснює головне управління Служби безпеки України. Раніше до відповідальності було притягнуто заступника голови Радбезу РФ і ще вісьмох його членів, нагадують у прокуратурі.

Росіяни, ймовірно, вбили одного з полонених бійців "Азову"

Мати одного з полонених бійців батальйону "Азов" уранці 30 квітня отримала фотографію його тіла. Жінка розповіла, що той потрапив у полон до російських військових близько 19-20 квітня.

Чоловік фігурував на одному з відео з полоненими, яке поширювало "управління народної міліції ДНР". Там стверджувалося, що "азовець" начебто добровільно здався бойовикам, а йому та іншим полоненим гарантувалося "збереження життя та виконання міжнародних законів про поводження з військовополоненими".

Проте, як заявила уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова, полонені зазнали катувань і жорстокого поводження. Вона також заявила про вбивство "азовця".

"Катування та вбивство військовополонених є грубим порушенням Женевської конвенції про поводження з військовополоненими. Зокрема, стаття 3 Конвенції забороняє насилля над життям та особистістю, зокрема всі види вбивств, завдання каліцтва, жорстоке поводження й тортури", — додала омбудсменка.

В Одесі чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного. Також у місті оголосили повітряну тривогу.

В армії РФ є нестача високоточних ракет — Financial Times

В російському оборонпромі виникли проблеми із поповненням запасів високоточних ракет. Через що ракетні війська біля України поповнюються запасами з інших стратегічних напрямків, передає Financial Times.

Видання повідомляє про дефіцит викликаний як "якістю промислової бази" РФ, так і санкціями, які були введені проти Росії за її повномасштабне вторгнення в Україну.

"Їхні запаси обмежені, вони виснажуються, і ми бачимо, що їм доводиться переміщати ракети "Калібр" з інших стратегічних напрямків, де вони можуть зберігатися. Це свідчить про те, що їхні запаси високоточної зброї скорочуються", – описав ситуацію співрозмовник видання.

Як розповіло FT інше джерело, більшість російських ракетних атак на нинішньому етапі війни зосереджено у східній частині Донбасу та Маріуполі, а самі обстріли носять "дурний, а не високоточний" характер.

За час війни Росія випустила по Україні 1300 ракет, що коштувало агресору щонайменше 7,5 млрд доларів. За даними Forbes, Росія випустила по Україні 235 ракет "Калібр": у цифру входять 183 ракети, які були випущені до 24 березня, та 52 ракети, випущені 26 березня.

Відбувся черговий обмін полоненими між Україною та Росією

Відбувся черговий обмін полоненими між Україною та Росією — вдалося повернути семеро українських військових та семеро цивільних. Одна з військових жінок на п'ятому місяці вагітності, повідомила віцепрем'єр-міністерка Ірина Верещук.

У Маріуполі 30 квітня може відбутися евакуація цивільних з "Азовсталі"

Маріупольська міська рада повідомила, що ввечері 30 квітня "з‘явилася надія на евакуацію маріупольців на підконтрольну Україні територію". Про це ж заявив і радник мера Маріуполя Петро Андрющенко. Евакуація буде здійснюватися автобусами з "Порт-Сіті", але поки що офіційного підтвердження немає.

Росіяни зруйнували залізничний міст Лиман-Райгородок через Сіверський Донець

Залізничний міст Лиман-Райгородок через Сіверський Донець був зруйнований унаслідок російського авіанальоту, повідомили hromadske у штабі операції Об'єднаних сил. Раніше видання помилково повідомило, що міст підірвали українські військові.

Перед тим на мосту силами угруповання Об'єднаних сил було встановлено порожні товарні вагони для блокування проїзду залізничним полотном на ділянці мосту.

Після підриву мосту залізничне сполучення з Лиманом, який перебуває в епіцентрі боїв на Донбасі, є неможливим.

Військові полку "Азов" оприлюднили відео, на якому російський танк упритул обстрілює житлову багатоповерхівку в Маріуполі.

"На цьому відео — наочна демонстрація, чому цивільні мешканці Маріуполя, зокрема ті, які переховуються на території заводу "Азовсталь", бояться виходити з підвалів", — ідеться в описі до відео.

ЄС може відмовитись від російської нафти до кінця 2022 року і відключити "Сбербанк" від SWIFT

У межах шостого пакету санкцій проти Росії, який розробляє Європейський Союз, може бути передбачена поступова відмова від нафти до кінця 2022 року, повідомляє Bloomberg із посиланням на обізнаних співрозмовників.

Згадані обмеження — це один із проєктів, що нині обговорюються державами-членами ЄС. Вони передбачатимуть запровадження поступових обмежень на імпорт нафти з Росії аж до повного його усунення.

Також Брюссель планує відключення від міжбанківської системи переказів SWIFT низки фінансових установ із Росії та Білорусі. Зокрема йдеться про "Сбербанк" — один із найбільших російських банків. Раніше проти нього вже запровадили санкції США і Велика Британія.

Остаточне рішення щодо шостого пакету санкцій ЄС очікується на наступному тижні (тобто з 2 травня). Як зазначає Bloomberg, туди також можуть входити обмеження на використання хмарних сервісів і купівлі нерухомості, а також санкції проти окремих громадян РФ.

Видання зазначає, що санкційний пакет ще не затверджений і може зазнати змін.

У Мінреінтеграції нагадали алгоритм дій для тих, хто став жертвою насильства росіян

У Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій нагадали, куди варто у першу чергу звернутися тим українцям, до яких російські військові застосували насильство.

Зокрема, варто якнайшвидше зафіксувати стан здоров’я у медичному закладі. Для цього треба звернутися за номером 103. Про злочин також необхідно повідомити у поліцію, зателефонувавши на номер 102 або на Урядову гарячу лінію 15-47.

Необхідно зафіксувати злочин — обставини, місце, час та дату. Детальну інформацію про злочинців, а також потрібно вказати інформацію про схожі випадки, якщо про такі відомо. Варто вказати завдану моральну та матеріальну шкоду.

Якщо людина перебуває на тимчасово окупованих територіях, то необхідно зібрати контакти свідків, а також зробити фото та відео з місця злочину.

Розвідка оприлюднила імена командирів полку РФ, який воює на Запоріжжі та в районі Маріуполя

Головне управління розвідки Міністерства оборони України оприлюднило список командного складу 291 гвардійського мотострілецького полку, причетного до скоєння воєнних злочинів на Запорізькому та Маріупольському напрямках.

У переліку наводяться імена 226 людей із вказанням посади, дати народження, табельного й особового номерів.

"За скоєні злочини проти мирного населення України всі воєнні злочинці постануть перед судом і будуть притягнуті до відповідальності", — наголошують у розвідці.

Bloomberg: Росія, ймовірно, уникне дефолту 4 травня. Для цього вона "спалила" доларові резерви

Росія 29 квітня повідомила про виплату за двома єврооблігаціями — "Россия-2022" (564,8 мільйона доларів) і "Россия-2042" (84,4 мільйона доларів).

Як повідомляє Bloomberg, для цього Москва використала внутрішні доларові резерви й банк "Дом.РФ", який не перебуває під санкціями.

Для здійснення виплати "Дом.РФ" спершу перерахував кошти банку-кореспонденту Bank of New York Mellon Corp., а той своєю чергою переказав їх британському Citigroup. Американський фінрегулятор дозволив здійснити платіж, тепер слово за британським.

Якщо до 4 травня інвестори в російські єврооблігації не отримають переказані кошти, на Росію чекає дефолт за суверенними облігаціями. Це буде перший такий дефолт для РФ із 1917 року.

СБУ перехопила розмову військового РФ, який готовий "забивати собі в тіло осколки", щоб втекти з війни в Україні

Служба безпеки України повідомляє, що перехопила розмову російського військового. У ній службовець заявляє про намір завдати самому собі травму заради повернення додому.

"Російські окупанти так хочуть втекти з війни в Україні, що готові забивати собі в тіло осколки. За таке «поранення» вони сподіваються ще й на грошову компенсацію від РФ", — ідеться у повідомленні СБУ.

Співрозмовниця військового зауважує, що "краще вистрілити собі в ногу". Росіянин відповідає, що "так нє прокатит": "Это самострел будет, так нельзя!".

Окупаційна влада Криму вимагатиме лояльності кримських татар

Окупаційна влада Криму під контролем ФСБ Росії скликає "з’їзд представників", де вимагатиме лояльності кримських татар. Як зазначив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, єдиною метою, заради якої ФСБ РФ організує зазначений «з’їзд», є імітація підтримки кримськими татарами "політики Путіна та спеціальної військової операції" проти України.

З території Росії знову обстріляли Чернігівщину

30 квітня пообіді прикордонники зафіксували обстріл з території Росії в районі українського пункту пропуску "Сеньківка", що на Чернігівщині. 28 квітня цей пункт росіяни обстріляли тричі.

Російські військові відпустили з полону ексголову Скадовської районної ради

Російські військові відпустили з полону ексголову Скадовської районної ради Івана Гончарського. Як повідомила його племінниця у соціальних мережах, з чоловіком все добре.

Bloomberg: Росія, ймовірно, уникне дефолту 4 травня

Росія 29 квітня повідомила про виплату за двома єврооблігаціями — "Россия-2022" (564,8 мільйона доларів) і "Россия-2042" (84,4 мільйона доларів). Для цього Москва використала внутрішні доларові резерви й банк "Дом.РФ", який не перебуває під санкціями. Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на джерело в Міністерстві фінансів США.

УЗ: Сервіси онлайн-продажу залізничних квитків все ще недоступні

В Укрзалізниці повідомили, що сервіси онлайн-продажу залізничних квитків все ще недоступні.

"Максимум касирів вже готові обслужити вас на вокзалах. Будьте до них лагідними, чемними один до одного та зберігайте спокій, як і притаманно українцям у стресовій ситуації. Через можливі черги до кас просимо прибувати на вокзал заздалегідь, адже поїзди відправлятимуться за розкладом. Щойно сайт та чат-боти відновлять роботу - одразу повідомимо, докладаємо всіх зусиль", — додали в УЗ.

Анджеліна Джолі у Львові

У Львові в одній з кав’ярень помітили голлівудську акторку Анджеліну Джолі.

Джолі є послом доброї волі у справах біженців ООН.

Зеленський привітав прикордонників з професійним святом

"Вітаю з професійним святом усіх, хто сьогодні мужньо й самовіддано захищає державний кордон. А особливо — військовослужбовців Донецького прикордонного загону, які зараз обороняють Маріуполь. Дякую за службу! Перемога — за нами. Слава Україні", — написав президент у соцмережах.

У Новій Каховці колаборанти та окупанти встановили пам'ятник Леніну

У Новій Каховці на Херсонщині на головну площу окупанти та колаборанти повернули пам'ятник Леніну, повідомляє журналіст Олег Батурін.

Водночас у сусідній Каховці колаборанти анонсують на 9 травня “бессмертный полк”. Про це повідомляє Каховська міська територіальна громада, посилаючись на колаборанта — “главу ВГА” Павла Філіпчука1 квітня озброєні військові РФ прийшли на засідання міськвиконкому Каховки і призначили "керувати" містом Павла Філіпчука, який донедавна жив у російському місті Сочі і повернувся за кілька днів до нападу РФ на Україну..

"Теперішні нацисти планують танці з бубнами з приводу розгрому своїх соплемінників - німецьких нацистів", — йдеться у повідомленні громади.

Повітряна тривога на Дніпропетровщині.

Під час обстрілу Фастова постраждали тварини

Два дні тому російські військові обстріляли місто Фастів Київської області. Російські ракети влучили на територію місцевого притулку, тому частина тварин, які знаходилися там — розбіглись містом, повідомляє UAnimals.

На Сумщині триває генеральне прибирання наслідків бойових дій – ОП

У Сумській області триває генеральне прибирання наслідків обстрілів російськими військами території регіону. Як повідомив заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко, в Охтирці здійснюється робота з вивезення стихійних сміттєзвалищ з території Миколаївського, Успенського та Соборного кладовищ. Комунальні служби розбирають завали на території Охтирської ТЕЦ. Обстежено три будинки та вісім квартир на вулиці Снайпера. Окрім того, за його словами, у Тростянці триває прибирання території міської лікарні.

"На трасах Н-12, Н-07, Р-44, Р-61, Р-44 проведено ямковий ремонт дорожнього покриття", — додав Тимошенко.

Своєю чергою, у селах Вирівка та Раки здійснено благоустрій території, обрізку дерев, впорядкування території навколо будинків, що зазнали пошкоджень під час бойових дій.

Зеленський: Триває розслідування злочинів російських військових

Зеленський повідомив, що триває розслідування злочинів російських військових, які були скоєні проти українців.

"Позиція України абсолютно чітка – кожен російський злочинець має бути й буде притягнутий до відповідальності. Ким би вони не були та де б вони не ховалися, ми всіх їх знайдемо й примусимо відповідати", — додав він.

Каховський журналіст, який був у російському полоні, впізнав одного зі своїх катів

Каховський журналіст Олег Батурін, який був у російському полоні майже вісім днів, розповів, що впізнав одного зі своїх катів. Ним виявився так званий "генерал-майор ДНР" Валентин Мотузенко.

Лавров заявив, що серед цілей РФ — "звільнення світу від Заходу"

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров назвав ще одну мету війни проти України — внесок у "звільнення світу від Заходу". В Офісі президента України прокоментували, що далі чекають від РФ заяви "про звільнення Марсу від марсіан".

Макрон пообіцяв збільшити військові постачання Україні

Президент Франції Еммануель Макрон під час телефонної розмови із Зеленським пообіцяв посилити гуманітарну допомогу та військові постачання Україні, повідомляє BFM TV.

Семеро людей поранені внаслідок обстрілу росіянами Добропілля — Кириленко

Житловий квартал Добропілля на Донеччині обстріляли — поранено семеро людей, у тому числі три дитини, пошкоджено щонайменше шість будинків та одне нежитлове приміщення. Про це повідомив глава Донецької ОВА Павло Кириленко.

Він також повідомив, що учора вночі росіяни вони завдали авіаудару по школі у Привіллі Черкаської громади. Пошкоджені також сусідні будинки.

Укрзалізниця призупинила продаж електронних квитків

Укрзалізниця через невідкладні технічні роботи тимчасово призупинила продаж електронних квитків на поїзди, а також роботу сервісів онлайн-підтримки та гарячої лінії, повідомляє пресслужба компанії.

У Києві відбулась акція на підтримку захисників Маріуполя

У Києві на Майдані Незалежності відбулась мирна акція на підтримку захисників Маріуполя, учасники якої закликали зробили все для порятунку українських військових, повідомляє кореспондент Суспільного Андрій Погорілий.

Вторгнення Росії в Україну, день 66. Текстовий онлайн
У Києві відбулась акція на підтримку захисників Маріуполя. Андрій Погорілий, Суспільне

Участь в акції взяли близько 20 людей — родичі захисників Маріуполя. Вони вшанували всіх загиблих хвилиною мовчання.

Миколаївська, Запорізька області — повітряна тривога.

Міноборони закликало утриматись від поширення інформації про успіхи ЗСУ

Поширюючи інформацію про звільнення Збройними силами окупованих росіянами населених пунктів, користувачі соцмереж наражають українських військових на небезпеку, заявила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

"Міноборони та ЗСУ неодноразово звертались до всіх вас, шановні українці, з проханням не оприлюднювати результати військових операцій до того, як це зробить Генштаб. Не треба писати про звільнені села чи міста до оприлюднення цієї інформації Міноборони або ЗСУ, тому що ворог після ваших публікацій починає їх знову атакувати. Ворог чутливий до публічності", — наголосила вона.

На параді 9 травня в Москві буде на третину менше техніки, ніж минулого року

Про це інформує російська служба BBC.

Повідомляється, що в параді братиме участь 129 одиниць військової техніки. Для порівняння, минулого року в ньому брала участь 191 військова машина. У пішому строю пройдуть близько 10 000 осіб, у 2021 році було близько 12 000. При цьому авіаційна частина параду, навпаки, налічуватиме на 1 літальний апарат більше.

РФ відкидає всі пропозиції з порятунку людей у Маріуполі — Подоляк

Світ готовий допомогти врятувати людей в Маріуполі від російських бомбардувань, але російська сторона відкидає всі пропозиції, заявив радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк.

"Президент, голова Офісу президента постійно звертаються до світових лідерів, щоб вони допомогли нам переконати російську сторону в необхідності гуманітарного коридору з Маріуполя. Певні політичні лідери по своїх особистих каналах звертаються до Путіна, доводять, що з гуманістичних міркувань потрібно це зробити. Але, на жаль, з російської сторони немає жодної реакції", — розповів посадовець.

На думку Подоляка, знищення Маріуполя і полку "Азов" має для РФ символічне значення.

На Київщині знайшли тіла мирних мешканців, вбитих росіянами

У Бучанському районі Київської області 29 квітня виявили яму з тілами трьох чоловіків, яких катували та жорстоко вбили солдати Російської Федерації, повідомляє Головне управління Національної поліції в Київській області.

"Жертв катували тривалий період часу, на кінцівках знайдено кульові поранення. Наостанок кожному із чоловіків стріляли у вухо. Це чергове масове поховання, яке зробили окупанти на території Бучанського району, того багатостраждального району, де вбили і закатували вже більше тисячі громадян" – розповів начальник поліції Київщини Андрій Нєбитов.

Швейцарський банк звинувачують у співпраці з Росією

Група фізичних і юридичних осіб подала позов проти швейцарського банку Credit Suisse, звинувачуючи у порушенні санкцій проти РФ, повідомляє Bloomberg.

У скарзі стверджується, що у період із 19 березня 2021 року по 25 березня 2022 року Credit Suisse та його посадові особи здійснювали неправдиві та оманливі заяви щодо бізнесу, операцій та політики банку, приховуючи практику надавання грошей у борг російським олігархам, які підпадають під міжнародні санкції.

У Каховці окупанти анонсували масштабне святкування 9 травня

У тимчасово окупованій Каховці так звана "влада", яку призначили військові РФ, планує масштабно відзначити 9 травня, повідомляє Каховська міська територіальна громада на сторінці у Facebook.

"Теперішні нацисти планують танці з бубнами з приводу розгрому своїх соплемінників — німецьких нацистів", — йдеться у повідомлені.

Основна частина дійства відбудеться у Каховці, а у Новій Каховці організують концерт.

У Чернігові демонтували пам’ятник Пушкіну

Про це повідомляє Суспільне Чернігів.

РФ заявила про обстріл нафтоналивного терміналу у Брянській області

Російська сторона заявила про обстріл з боку України нафтоналивного термінала, розташованого у Брянській області.

"Сьогодні (30 квітня — ред.) вранці о 6:50 російськими засобами протиповітряної оборони було виявлено літак збройних сил України (ЗСУ). При виконанні дій, спрямованих на недопущення проникнення об'єкта на територію Російської Федерації, до населеного пункту Жеча Стародубського округу потрапило два снаряди", — повідомив губернатор регіону Олександр Богомаз.

Кількість зниклих безвісти через війну в Україні є безпрецедентною — МВС

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну до поліції надійшло близько 7 тисяч заяв про зниклих безвісти, з них половину людей вдалося знайти. В Україні зафіксована рекордна для сучасної історії людства кількість зниклих безвісти, повідомила заступниця міністра МВС Мері Акопян на зустрічі з делегацією Міжнародної комісії з питань зниклих безвісти ICMP.

"Масштаби вторгнення та, як наслідок, кількість зниклих безвісти в Україні є безпрецедентними у сучасній світовій історії. Так, лише за 2 місяці повномасштабного вторгнення до правоохоронних органів України надійшло понад 7000 заяв про зникнення людей. Згодом, близько половини з них були розшукані", — зазначила Акопян.

Також статус неопізнаних отримали близько 2000 тіл загиблих, з яких 1282 було згодом опізнано. В рамках кримінальних проваджень на сьогодні призначено 927 експертиз ДНК.

РФ намагається концентрувати війська та скоротити лінії постачання армії — британська розвідка

Росія сподівається виправити проблеми своєї армії шляхом географічної концентрації бойової потужності, скорочення ліній постачання та спрощення командування та контролю, повідомляється у щоденному зведенні Міністерства оборони Великої Британії.

"Росія все ще стоїть перед значними проблемами. Вона була змушена об'єднати та передислокувати ослаблені та розрізнені підрозділи з невдалих наступів на північному сході України. Багато з цих підрозділів, мають ослаблений моральний дух", – зазначають у Міноборони Сполученого королівства.

У Генштабі назвали втрати РФ в Україні

Станом на ранок 30 квітня Російська Федерація втратила близько 23 200 військовослужбовців, 1008 танків, 2445 бойових броньованих машин, повідомляє Генштаб ЗСУ. При цьому за добу загинуло 200 росіян, знищено 22 танки та 27 одиниць іншої бронетехніки.

Також РФ втратила:

  • артилерійських систем - 436 (+1) од;
  • РСЗВ - 151 (+0) од;
  • засоби ППО - 77 (+4) од;
  • літаків - 190 (+1) од;
  • гелікоптерів - 155 (+0) од;
  • автомобільної техніки - 1701 (+6) од;
  • кораблі / катери - 8 (+0) од;
  • цистерн з ПММ - 76 (+0);
  • БПЛА оперативно-тактичного рівня - 232 (+4);
  • спеціальна техніка - 32 (+1);
  • пускові установки ОТРК/ТРК - 4 (+0).

Одеса отримала нові комплекси протиповітряної оборони

Про це повідомив речник Одеської обласної військової адміністрації Сергій Братчук.

"Наші сили ППО отримали нові комплекси для боротьби з ворогом", — розповів він.

За словами Братчука, також в Одесі триває контрдиверсійна операція, місто готується до "затяжної комендантської години".

У Попасній росіяни розстріляли два евакуаційних автобуси — ОВА

Поблизу міста Попасна, що на Луганщині, російські збройні формування розстріляли два евакуаційні автобуси, зв’язок із водіями втрачено, повідомив керівник Попаснянської міської військово-цивільної адміністрації Микола Ханатов.

"Вчора (29 квітня — ред.) ми евакуювали з Попасної 31 особу. Бажаючих було значно більше, тому відправили до міста ще два автобуси. Відомо, що вони дісталися населеного пункту та попали під обстріл ворожої ДРГ. Автобуси розстріляні. Зв’язку із людьми, які перебували у транспортному засобі й організовували евакуацію, немає", — зазначив він.

На Київщині затримали двох колаборантів, підозрюваних у держзраді та вбивстві

"За процесуального керівництва Броварської окружної прокуратури двом мешканцям Київщини повідомлено про підозру у державній зраді в умовах воєнного стану, умисному вбивстві й незаконному поводженні зі зброєю та бойовими припасами (ч. 2 ст. 111, п.1, 12 ч. 2 ст. 115, ст. 263 КК України)", — повідомляє Офіс генпрокурора.

За даними слідства, у період тимчасової окупації с. Залісся Броварського району Київської області, підозрювані співпрацювали з військовослужбовцями збройних сил РФ. Отримавши від окупантів військову екіпіровку, амуніцію і зброю з боєкомплектом, вони вели розвідку та патрулювали територію Броварського району, перевіряючи документи у місцевих мешканців. 11 березня вони відкрили вогонь з автоматичної зброї по двох мирних мешканцях смт Велика Димерка, через що ті померли на місці злочину.

Армія РФ обстріляла село на Дніпропетровщині

Армія РФ вранці обстріляла одне із сіл на Дніпропетровщині, що межує із Запорізькою та Донецькою областями, інформація щодо руйнувань і травмованих уточнюється, повідомив очільник облради Микола Лукашук.

Також російські війська обстріляли околиці Великої Костромки, ніхто не травмувався.

"Поцілили по полям, загиблих та травмованих немає", — розповів Лукашук.

На Харківщині українські бійці знищили понад 30 одиниць російської техніки

На Ізюмському напрямку нацгвардійці спільно з артилеристами ЗСУ завдали удар по місцю розташування російських військ, знищивши понад 30 одиниць техніки армії РФ, повідомили Суспільному у Національній гвардії.

"Група бійців спеціального призначення Національної гвардії України, проводячи розвідку на одному з Ізюмських напрямків, виявила багато одиниць техніки, пункт управління та місце проживання особового складу противника", — розповіли нацгвардійці.

На Луганщині за добу росіяни зруйнували три школи та 20 будинків

Протягом 29-30 квітня російські збройні угруповання зруйнували чи пошкодили три освітніх заклади та два десятки будинків під час штурму Рубіжного та Попасної, повідомив голова Луганської ОВА Сергій Гайдай.

"Сьогодні вночі диспетчер отримав повідомлення про влучання російського снаряду по двох сусідських будинках в Рубіжному, які були зруйновані та охоплені полум’ям. Є випадки із займанням покинутого житла чи пошкодженням без розповсюдження вогню. Про це вже не завжди повідомляють, тому що зараз таке трапляється десятки разів на день. Ще два будинки палали у Новодружеську – наряд ДСНС зміг прорватися в район міста, як тільки вщухли обстріли", — написав він на своєму Telegram-каналі.

За словами посадовця, міста та села Луганщини за минулу добу витримали 16 масованих артилерійських атак.

У Донецькій області повітряна тривога.

Для винесення вироків щодо злочинів Росії знадобиться 1-2 роки — Малюська

Для того, щоб винести перші вироки у справах щодо воєнних злочинів Російської Федерації, знадобиться 1-2 роки, повідомив міністр юстиції Денис Малюська.

"Безумовно, повноцінний запуск цих механізмів і перші вироки — це займе щонайменше рік-півтора-два. Тому що природно завжди міжнародні юрисдикції були повільними, і це ще дуже швидкі терміни для міжнародних судів як правило — це шість-вісім років і далі", — розповів він в ефірі загальнонаціонального телемарафону.

Росія посилює тиск на сході України

Про це повідомляє Генштаб у ранковому зведенні.

"Тривають наступальні дії противника у Східній операційній зоні з метою встановлення повного контролю над територією Донецької і Луганської областей та утримання сухопутного коридору з тимчасово окупованим Кримом. Ворог завдає авіаційних, ракетних ударів та здійснює артилерійські обстріли об’єктів цивільної та військової інфраструктури в глибині території України, позицій наших військ вздовж лінії зіткнення та у прикордонних районах. Продовжується перегрупування та посилення угруповань військ окупантів", — йдеться у повідомленні.

При цьому На Слобожанському напрямку РФ зосереджує основні зусилля на утриманні зайнятих позицій і завданні вогневого ураження підрозділам Збройних Сил України. З метою посилення угруповання Росія здійснює переміщення окремих підрозділів зі складу Східного військового округу з території Бєлгородської області до району міста Ізюм.

Румунія та Болгарія допомагатимуть у розшуку російських військових злочинців

Як повідомляє BTA, про це вдалося домовитись під час зустрічі прем’єр-міністра Болгарії Кирила Петкова та керівником румунського уряду Ніколае Чука.

"Цього тижня ми обидва відвідали Київ. Ми підтвердили нашу підтримку незалежності та територіальної цілісності України. Разом ми засудили агресію російських збройних сил і головним чином воєнні злочини та насильство, напади, що спричинили загибель мирних жителів, жінок і дітей, руйнування лікарень і шкіл. Невиправдану, неспровоковану і абсолютно незаконну. Ми домовилися про допомогу у встановленні злочинців, щоб вони були притягнуті до відповідальності міжнародними судами", — зазначив Чука.

У Швеції перейменують частину парку, де розташоване посольство Росії

Міська влада столиці Швеції Стокгольма вирішила назвати частину парку, де знаходиться посольство РФ, "Місцем вільної України", повідомила мер шведської столиці Анна Кеніг Йерлмір.

"Це стане тривалим символом солідарності міста Стокгольм з українським народом та важливим сигналом проти дій російського режиму", — розповіла вона на своїй сторінці у Facebook.

Австралія пропонує прихисток українським спортсменам на час війни

Австралійський олімпійський комітет (АОК) підтримає українських спортсменів, які прагнуть переселитися в Австралію з гуманітарних міркувань на тлі вторгнення Росії в Україну, заявив голова АОК та віцепрезидент Міжнародного олімпійського комітету Джон Коутс.

"Австралійський олімпійський комітет підтримуватиме заяви українських спортсменів на гуманітарні візи і звертатиметься до вищих органів для допомоги в урегулюванні питань, що виникають", — повідомив він.

Парад у 2022 році в Росії буде менш масштабним, ніж у 2021-му

Парад на Червоній площі 9 травня 2022 буде менш чисельним, ніж рік тому. На це звернула увагу "Русская служба Би-би-си", проаналізувавши дані міністерства оборони Росії.

У параді 2022 року братимуть участь 129 одиниць військової техніки, тоді як у 2021 році у ньому брала участь 191 військова машина.

У пішому строю, за інформацією міноборони, площею пройдуть близько 10 тисяч людей; у 2021 році у параді брали участь 12 тисяч людей.

Авіаційна частина параду у 2022 році буде більшою на один літальний апарат — 77 літаків та вертольотів.

Нагадаємо, що на параді 9 травня в Москві не буде жодного іноземного лідера.

Лавров сподівається на відновлення "багатовікових уз" між українцями і росіянами

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров дав інтерв’ю китайському інформаційному агентству "Сіньхуа", уривки з якого оприлюднили росЗМІ.

Зокрема Лавров заявив, що Росія пам’ятає "багатовікову історію споріднених зв’язків" з Україною і впевнена, що "ці узи" обов’язково будуть відновлені. Він також заявив, що російські війська "роблять усе залежне", щоб уникнути жертв серед мирного населення в Україні.

Ще глава МЗС Росії запевнив, що підтримує продовження перемовин із Україною, але цьому заважають "підбурювальні дії Заходу". Він також закликав Україну "припинити цинічні провокації, зокрема в інформаційному просторі".

ЗМІ: Папа Римський тричі просив Путіна про гумкоридор з Маріуполя, той тричі йому відмовив

За два місяці війни Росії проти України Папа Римський Франциск три рази просив Путіна забезпечити гуманітарний коридор для евакуації цивільного населення з Маріуполя, але той відповідав, що не може гарантувати його безпеки. Про це повідомляє італійська газета Il Messaggero з посиланням на джерела.

Перші два рази Франциск пропонував Путіну дозволити вивезти маріупольців гуманітарним коридором на території, підконтрольні Україні. Ці прохання передавалися Путіну наприкінці березня і ближче до Різдва конфіденційними каналами.

Як дізналося Il Messaggero, Папа Римський був готовий направити до Маріуполя з Польщі свого довіреного кардинала з гуманітарних питань Конрада Краєвського, який супроводжував подаровані Ватиканом авто швидкої допомоги.

Третій раз Папа запропонував вивезти цивільне населення з "Азовсталі" на кораблі під прапором Святого Престолу — ймовірно, тому, що під кутом зору логістики забрати людей з комбінату було б легше через порт.

США не хочуть бачити Путіна на саміті "Великої двадцятки", але не знають, що з цим робити

Сполучені Штати "публічно і приватно" повідомили організатору цьогорічного саміту "Великої двадцятки" — Індонезії про небажання бачити там Путіна, але поки не ухвалили остаточного рішення, як діяти у зв’язку з цим.

Під час брифінгу 29 квітня речниця Білого дому Джен Псакі нагадала, що президент США Джо Байден виступив проти участі Путіна на саміті "Великої двадцятки" в Індонезії, але наразі рано говорити, в якій формі відбудеться зустріч.

"Він (саміт — ред.) буде через пів року. Тож ми не знаємо, як передбачити — ми наразі не можемо передбачити, яким він буде. Ми в публічному й приватному порядку донесли свою позицію, що не вважаємо, що вони (Росія — ред.) має брати в ньому участь", — сказала Псакі.

Рішення про запрошення певної країни на саміт "Великої двадцятки" ухвалює країна, яка його організовує. Раніше президент Індонезії Джоко Відодо підтвердив, що запросив на зустріч Путіна, наголосивши на єдності G20.

Своєю чергою президент Володимир Зеленський 27 квітня повідомив, що в телефонній розмові Відодо запросив і його на саміт "Великої двадцятки" в Індонезії. Сполучені Штати підтримали участь Києва у G20.

У 2022 році саміт "Великої двадцятки" має відбутися 15-16 листопада на Балі.

Мінветеранів ініціює створення центру психічного здоров’я в Бородянці

Міністерство у справах ветеранів України ініціюватиме створення науково-практичного центру психічного здоров’я світового значення “Бородянка-Центр” у Київській області. Як заявила очільниця Мінветеранів Юлія Лапутіна, центр створять у зруйнованому центрі соціально-психологічної реабілітації в Бородянці.

У центрі надаватиметься кваліфікована допомога за стандартами провідних країн світу, а також вивчатимуться феномени нелюдськості та геноциду, до яких вдалася російська армія стосовно українців, повідомили в пресслужбі міністерства.

Україна отримала протизаплідні пігулки для жертв сексуального насилля

Міжнародна федерація планування батьківства — британська благодійна організація — передала Україні майже 3000 наборів протизаплідних пігулок для жертв сексуального насильства. Їх передадуть у найбільш вразливі регіони.

"Якщо ви стали жертвою сексуального насилля, важливо прийняти її (протизаплідну пігулку — ред.) якнайшвидше, оскільки вагітність унаслідок зґвалтування — це неймовірно травматичний досвід", — розповіла BBC представниця Федерації Керолайн Гіксон.

Німеччина підтримує санкції проти ядерного сектора Росії — Politico

Німеччина змінила свою позицію щодо санкцій проти Росії — тепер вона, окрім послідовного нафтового ембарго, також підтримує обмеження щодо імпорту урану та інших продуктів ядерної галузі РФ, повідомляє Politico з посиланням на п’ять дипломатичних джерел у Європейському Союзі.

За даними джерел, нову санкційну ініціативу Німеччина оголосила під час зустрічі послів держав-членів ЄС 27 квітня. Її підтримали Польща і країни Балтії, а також низка депутатів Європейського парламенту.

Інформації про те, що санкції проти ядерного сектора Росії будуть ухвалені в межах наступного, шостого пакету санкцій ЄС, немає. Коли саме згадані обмеження можуть бути винесені на обговорення, поки незрозуміло.

Як зазначає Politico, Європейський Союз майже повністю імпортує ядерне паливо для електростанцій. Найбільшим експортером для об’єднання є Нігер, а на Росію, яка посідає друге місце, припадає близько 20%.

Жителі Бєлгорода повідомляли про звуки вибухів

Жителі російського міста Бєлгород — адміністративного центра сусідньої з Україною області — повідомляли про вибухи "з українського боку" в ніч проти 30 квітня. Губернатор області В'ячеслав Гладков заявив, що обстановка в Бєлгороді "спокійна", цитує його пропагандистське агентство ТАСС. "РИА Новости" стверджувало, що вибухи — це робота російської системи протиповітряної оборони.

Тихановська закликала США ввести проти Білорусі такі ж санкції, як і проти РФ

Лідерка об’єднаної білоруської опозиції Світлана Тихановська 29 квітня закликала Сполучені Штати запровадити проти режиму Олександра Лукашенка настільки ж суворі санкції, як і проти Росії через її вторгнення до України.

Тихановська розповіла журналістам про зустрічі з американськими високопосадовцями — зокрема заступницею державного секретаря США Венді Шерман та керівником Офісу з питань координації санкцій у Держдепі Джимом О’Браєном.

Останньому, каже Тихановська, вона передала "документи з доказами причетності Лукашенка у війні проти України, а також перелік компаній і країн, які допомогли (Росії — ред.) уникнути дії санкцій".

"Ми бачимо, як Росія використовує Білорусь для уникнення власних санкцій", — сказала лідерка білоруської опозиції журналістам, додавши, що заяви МЗС Білорусі з пропозиціями до зближення свідчать про ціну, яку режим Лукашенка сплачує через санкції.

В Офісі президента підтримали ідею проведення телемостів між Україною і ЄС

Голова Офісу президента України Андрій Єрмак підтримав пропозицію телеведучої Марії Єфросиніної проводити регулярні телемости й марафони за участі виконавців із інших країн. Про це йшлося на зустрічі Єрмака з українськими діячами культури 29 квітня.

"Зараз — перехідний момент, пошук інтонації для того, щоб продовжувати говорити зі світом про те, що в Україні все ще страшна війна. Треба шукати цю інтонацію", — сказала Єфросиніна.

На це Єрмак запропонував створити при Офісі президента організаційну групу щодо проведення таких телемостів. Він нагадав, що країни-партнери підтримали ініціативу Володимира Зеленського щодо кураторської допомоги під час повоєнного відновлення населених пунктів України.

США можуть послабити візові вимоги, щоб переманити до себе науковців з Росії

Президент США направив до Конгресу пропозицію лібералізувати візові вимоги для науковців із Росії з тим, щоб полегшити їм можливість виїхати за кордон, а також для підриву високотехнологічного потенціалу Москви.

Пропозиція міститься в пакеті підтримки України на 33 мільярди доларів, анонсованому раніше. Вона передбачає, що науковці з РФ, які подаються на американську візу, звільняються від вимоги мати працедавця, який оплачує поїздку до США. Послаблення діятиме на чотирирічний термін.

Як зауважує The New York Times, згадана вимога була однією з найбільших перешкод для отримання віз російськими науковцями. А проте, послаблення стосуватиметься лише науковців із дипломами рівня не нижче магістра у наукомістких галузях, як-от штучний інтелект, ядерна енергетика чи квантова фізика.

Станом на зараз більшість віз для науковців згаданих галузей видають громадянам Індії, зазначає NYT. Що стосується Росії, то до пандемії коронавірусу близько 1800 росіян щорічно отримували посвідки на постійне проживання у США.

В Україні загинув колишній військовий зі США. Байден висловив свої співчуття

Під час воєнних дій в Україні 25 квітня загинув 22-річний громадянин США Віллі Джозеф Кенсел — колишній військовослужбовець флоту. Це підтвердила речниця Білого дому Джен Псакі.

"Дуже сумно. У нього залишилася маленька дитина", — сказав Джо Байден журналістам, коментуючи загибель Кенсела.

До початку війни в Україні Кенсел почав працювати на приватну військову компанію; від неї ж він і вирушив брати участь у бойових діях проти Росії.

"Він хотів поїхати туди, бо вірив у те, за що бореться Україна, він хотів бути частиною цього, щоб стримати це, щоб воно не дійшло сюди — і щоб американські військові не були в це втягнуті", — розповіла CNN мати Віллі Кенсела Ребекка Кабрера.

The New York Times: з України в Німеччину евакуювали 78 свідків Голокосту

З-поміж близько 10 тисяч людей, які пережили Голокост і живуть в Україні, 78 були евакуйовані до Німеччини. Про це повідомляє The New York Times.

З України свідків Голокосту евакуюють Конференція з матеріальних претензій євреїв до Німеччини та Американський єврейський об’єднаний розподільчий комітет. Там кажуть: людей найбільш похилого віку було важко переконати поїхати, вони відмовилися від цього.

Як розповів NYT представник Конференції з матеріальних претензій Рюдіґер Майло, евакуацію до Німеччини обрали з кількох причин: туди легше виїхати через Польщу, там якісна система медичного забезпечення і є російськомовне середовище.

"На тлі всього цього жаху евакуація десь 70 людей не видається такою вже й значною. Але вивозять цих людей у безпечне місце в Німеччині по одному, на одній швидкій, й це вкрай важливо", — наголошує президент Конференції Гідеон Тейлор.

Польща готова захищати повітряний простір Словаччини, якщо та передасть Україні свої МіГ-29

Міністр оборони Польщі Маріуш Блащак на зустрічі зі словацьким візаві Ярославом Надем 29 квітня заявив, що Варшава готова забезпечити безпеку словацького повітряного простору, якщо Братислава вирішить передати Україні свої літаки МіГ-29.

"Я отримав підтвердження, що Польща готова потурбуватися про авіапростір Словаччини з моменту, коли Словаччина вирішить зняти з повітря винищувачі МіГ-29", — заявив Ярослав Надь на пресконференції.

Словацький міністр оборони додав, що для такого рішення потрібне схвалення парламенту і відповідна робота вже ведеться.

Своєю чергою міністр оборони Польщі Маріуш Блащак уточнив, що в разі передачі словацьких винищувачів МіГ-29 польські літаки F-16 здійснюватимуть патрулювання повітряного простору з польської території.

На озброєнні в Словаччини перебувають 12 винищувачів МіГ-29. З 2024 року країна має отримати першу партію з 18 літаків F-16, які вона придбала в Сполучених Штатів. Раніше Братислава вже погодилася передати Україні частину МіГ-29, якщо їй вдасться забезпечити захист свого повітряного простору іншим шляхом.

МіГ-29 — багатоцільовий радянський винищувач, створений у 80-х роках ХХ століття. Він перебуває на озброєнні багатьох країн світу, зокрема України.

У США сподіваються якнайшвидше схвалити $33 млрд допомоги Україні, але є перешкоди

Схвалення законопроєкту про надання Україні 33 мільярдів доларів військової та гуманітарної підтримки затримується. Демократи хочуть проголосувати за нього в "пакеті" з виділенням 10 мільярдів доларів на боротьбу з COVID-19, а в Республіканській партії хочуть натомість обмежити кількість мігрантів, які США можуть прийняти.

Спікерка Палати представників демократка Ненсі Пелосі, однак, запевняє, що допомогу Україні схвалять якнайшвидше. "Нам потрібні гроші на COVID-19, і часу мало, бо нам потрібні й гроші для України. Сподіваюсь, ми зможемо це зробити", — заявила вона на пресконференції 29 квітня.

28 квітня президент США Джо Байден звернувся до Сенату для схвалення додаткової підтримки Україні в розмірі 33 мільярди доларів. З них 20 мільярдів підуть на закупівлю озброєння й спорядження для українських військових, 8,5 мільярда — на пряму економічну підтримку, а ще 3 мільярди — на гуманітарні й продовольчі цілі.

Жителям Гостомеля заборонили відвідувати кладовища в поминальні дні

У Гостомелі заборонили відвідування кладовищ на поминальні дні через загрозу мінування, заявив в етері загальнонаціонального телемарафону голова Гостомельської селищної військової адміністрації Тарас Думенко.

"Я всіх прошу сьогодні не наближувати зустріч з тими, кого ви хочете поминати. Спільно з районною військовою адміністрацією нами прийнято рішення в нашому районі закрити всі кладовища на поминальні дні, відтермінувати це на певний термін до розмінування, до того як стане безпечно", — цитує Думенка УНІАН.

Він попросив людей поминати рідних удома чи в церкві — принаймні цього року.

У США не вважають, що Росія справді може використати ядерну зброю

Сполучені Штати не бачать ризику використання Росією ядерної зброї попри різкішу риторику останньої. Про це на брифінгу для журналістів 29 квітня заявив високопосадовець Пентагону.

"Ми продовжуємо якомога більш пильно стежити за їхніми (Росії — ред.) ядерними спроможностями на щоденній основі. Ми не вважаємо, що зараз існує загроза використання ядерної зброї чи території НАТО", — заявив він.

За кілька днів до того, 25 квітня, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що небезпека застосування ядерної зброї "серйозна, реальна, її не можна недооцінювати". Президент США Джо Байден назвав твердження Лаврова "легковажними".

Верещук: Росія намагалася обміняти наших цивільних на своїх військових

Під час обмінів полоненими з Україною російська сторона намагалася обміняти цивільне українське населення на російських військовополонених — це прямо заборонене Женевськими конвенціями про поводження з полоненими, заявила віцепрем’єр-міністерка України Ірина Верещук.

"За нашою інформацією, там (у Росії — ред.) перебувають понад тисяча заручників — зокрема майже 500 жінок. Ми знаємо, що вони перебувають у в’язницях і слідчих ізоляторах у Курську, Брянську, Рязані, Ростові", — сказала вона.

Верещук додає, що російська сторона під час обмінів відмовляється повертати цивільних жінок: "Ми буквально щипцями витягаємо жінок. Тепер ми відмовляємось від обмінів, якщо у списку немає жінок. Так ми намагаємось хоч якось урятувати наших жінок і цивільних".

За словами віцепрем’єрки, звільнені з російського полону цивільні часто зазнавали тортур і катувань у Росії — деяким доводилося ампутувати кінцівки, в декого виявляли зараження крові.

На півдні за добу ЗСУ атакували позиції окупантів 23 рази — ОК "Південь"

Протягом доби 29 квітня підрозділи Збройних Сил на півдні України 23 рази уразили позиції противника. У результаті були знищені 16 військовослужбовців РФ, броньована та автомобільна техніка і станція радіоелектронної боротьби, повідомляє оперативне командування "Південь".

Вибухи у Харкові, повідомляють кореспонденти Суспільного.

"Укрзалізниця" призначила чотири евакуаційні потяги на 30 квітня

На 30 квітня "Укрзалізниця" анонсувала чотири додаткові евакуаційні рейси. Йдеться про такі напрямки:

  • 11:30 - 219/220 Запоріжжя-1 - Львів;
  • 14:30 - 220/219 Львів - Запоріжжя-1;
  • 16:30 - 234/233 Покровськ - Чоп;
  • 23:30 - 234/233 Чоп - Дніпро.

Перевізник зазначає, що час відправлення і прибуття поїздів може змінюватися, тому радить стежити за актуальною інформацією.

"Ощадбанк" попередив про чергову шахрайську схему

Клієнти "Ощадбанку" почали отримувати шахрайські електронні листи про начебто отримання грошей. У таких листах міститься посилання нібито з інформацією про подробиці транзакції.

В "Ощадбанку" застерігають від відкриття покликань у листах: шахраї таким чином намагаються отримати незаконний доступ до конфіденційних даних клієнта, а це може загрожувати втратою коштів з рахунку.

"Будьте пильними та дотримуйтесь правил фінансової безпеки. У разі отримання підозрілих листів, дзвінків або SMS-повідомлень телефонуйте до Контакт-центру Ощадбанку за номером телефону: 0 800 210 800", — нагадують у банку.

"Ощадбанк" також нагадав правила кібербезпеки для убезпечення від шахраїв: не розголошуйте PIN-код картки й пароль від інтернет-банкінгу, не користуйтесь неперевіреними сервісами в інтернеті тощо.

У Херсоні чути вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

The New York Times: ЄС узгодив обмеження щодо нафти з Росії

Європейський Союз уже наступного тижня (з 2 травня) може оголосити про запровадження чергового санкційного пакету проти Росії, який передбачатиме поступову відмову від російської нафти. Про це повідомляє The New York Times із посиланням на джерела.

Наразі пропозиції Європейської комісії щодо санкцій перебувають на розгляді в послів ЄС. Вони мають розглянути обмеження проти Росії на засіданні 4 травня й остаточно схвалити їх до кінця наступного тижня (8 травня).

Як уточнює The New York Times, у разі, якщо схвалення санкцій не заблокує Угорщина (яка раніше виступала проти ембарго на енергоносії РФ), санкційний пакет буде затверджено без засідання Європейської ради — а отже, він набуде чинності швидше.

Одним із останніх противників санкцій проти російської нафти була Німеччина, але 28 квітня міністр енергетики країни Роберт Габек уперше публічно заявив, що Берлін "підійшов дуже близько до незалежності від імпорту російської нафти".

Окрім поступового ембарго на російську нафту (яке може впроваджуватися кілька місяців), шостий санкційний пакет, як і анонсувалося раніше, передбачатиме обмеження проти "Сбербанку" (одного з найбільших банків РФ).

Макс Барських присвятив нову пісню ЗСУ та народному спротиву

Відео пісні опублікували на YouTube каналі Генштабу ЗСУ.

На Донеччині за добу від російських обстрілів загинули 2 людини, 4 — поранені

Про це повідомив голова Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

"За 29 квітня росіяни вбили 2 мирних мешканців Донеччини: у Времівці і Шандриголовому. Ще четверо людей дістали поранення", — вказав голова ОВА.

Починаючи з 24 лютого, на Донеччині від дій російських військових загинули 282 цивільних, 881 — отримали поранення.

Росія випустила по Україні ракет на $7,5 млрд. — Forbes

Заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що РФ випустила по українських об'єктах понад 1300 ракет. Видання Forbes

Співвідношення витрачених РФ ракет журналісти взяли приблизно, згідно з останнім повідомленням Міноборони України на цю тему. Станом на 24 березня, Міноборони оприлюднювало таку інформацію:

  • 62% ракет припало на "Іскандер";
  • 30% – на ракети класу X;
  • 8% – на "Точку-У".

За даними сайту Military Russia, "Точка-У" оцінюється у $300 000; вартість "Калібру" – $6,5 млн; ракети класу Х-101 – більш сучасні та досконалі, ніж "Калібри", та, за оцінками експертів, у рази дорожчі, ніж "Калібр".

Загальна вартість випущених по Україні ракет, за підрахунками видання, сягає $7,5 млрд.

На Буковині пенсіонер пожертвував 125 тис грн. та 10 тис доларів на потреби ЗСУ

Мешканець Новодністровської громади, 82-річний Микола Шевчук переказав 125 тисяч гривень та 10 тисяч американських доларів на потреби ЗСУ, повідомляє Чернівецька обласна рада.

"Гордість Новодністровська 82-річний Микола Шевчук, який перерахував на потреби ЗСУ вже 125 тисяч гривень та 10 тисяч доларів власних заощаджень", — йдеться у повідомленні.

За добу на Донбасі ЗСУ знищили понад 60 одиниць техніки РФ

На Донбасі українські військовослужбовці відбили 14 атак російської армії, знищили техніку армії РФ, повідомляє штаб ООС.

"Українські військові знищили 11 танків, 7 артилерійських систем, 27 одиниць броньованої техніки, одну бойову броньовану машину та 14 автомобілів ворога", — йдеться у повідомленні.

Підрозділи протиповітряної оборони в небі українського Донбасу збили один літак Су-25, одну крилату ракету та 5 безпілотних літальних апаратів.

Зеленський заявив, що ЄС допоможе Україні не допустити паливної кризи

"Окупанти цілеспрямовано знищують інфраструктуру для виробництва, постачання та зберігання пального. Росія також заблокувала наші порти, і тому миттєвих рішень для заповнення дефіциту немає. Але урядовці обіцяють, що протягом тижня, максимум – двох буде забезпечена така система постачання пального в Україну, яка зможе не допускати дефіциту", — наголосив Володимир Зеленський у вечірньому зверненні.

Він додав, що після російського ракетного удару по Кременчуцькому нафтопереробному заводу це — складне завдання.

"Але урядовці разом із постачальниками пального, разом із трейдерами та мережами мають виконати й це завдання, хоч би як було складно. Впевнений, виконають. Маємо брати у Європейському Союзі стільки пального, скільки необхідно зараз для наших громадян", — зазначив президент.

Німеччина планує збільшити соціальну допомогу українським біженцям

Парламент Німеччини має розглянути схвалений 27 квітня федеральним урядом законопроєкт про посилення соціальних гарантій для шукачів притулку з України. Йдеться зокрема про збільшення грошової допомоги й полегшення працевлаштування.

Про це повідомляє Deutsche Welle.

У разі ухвалення законопроєкту з 1 червня українські біженці, які мають дозвіл на проживання в Німеччині, отримуватимуть допомогу в центрах зайнятості (Jobcenter). Зараз цим питанням займаються місцеві відомства з питань соціального захисту.

Центри зайнятості надаватимуть українським біженцям усю можливу допомогу — від мовних курсів до догляду за дітьми. Базова ставка грошової допомоги на одного дорослого становитиме 449 євро (зараз — близько 360 євро).

Топ дня
Вибір редакції
На початок