Залишити або демонтувати: автор ідеї монумента розповів історію пам’ятника-танка у Хмельницькому

Залишити або демонтувати: автор ідеї монумента розповів історію пам’ятника-танка у Хмельницькому

Залишити або демонтувати: автор ідеї монумента розповів історію пам’ятника-танка у Хмельницькому
Фото: Суспільне Поділля

У Хмельницькому пам’ятник-танк Т-34, поки що не зноситимуть. Цей танк виготовлений на Харківському заводі. Через це і вирішили не демонтувати його.

Про це розповів заступник міського голови Михайло Кривак.

«Танк Т-34 виготовлений в нас в Україні, на Харківському танковому заводі, воював він тут, в Україні», - так про хмельницький пам’ятник-танк Т-34 говорить автор ідеї та ініціатор його встановлення, 99-річний Іван Бабак. Пригадує, після Другої світової війни панцирник віднайшли у річці Південний Буг. Дістали звідти та встановили у тодішньому танковому училищі. Після зніми дислокації училища, танк з часом зазнав руйнації. У 1965 році до Івана Бабака звернувся генерал з проханням прибрати його залишки. Тоді ветеран Другої світової війни запропонував відремонтувати танк і подарувати його місту.

«Я подумав: чи не організувати нам танк-пам’ятник в місті. Про Велику Вітчизняну війну у нас в місті нічого не нагадує. А на території нашої області була одна з найсильніших танкових битв», - каже ініціатор встановлення пам’ятника-танка, ветеран Другої світової війни Іван Бабак.

Запчастини до танку шукали всією Україною. І це було найважче у його відновлені, говорить Іван бабак. Гармату, яку замінили та взяли від іншого танка, знайшли у Шепетівці.

«Танк із забезпечення знятий. Нічого на склади не поступало, ніяких запчастин. Що було – поздавали, як неліквідне. Я об’їздив всі склади найближчих дивізій: і Чернівці, і Мукачево, скрізь довелося поїздити», - розповідає Іван Бабак.

Встановили відремонтований танк у 1967 році. Спершу, каже екскурсовод та краєзнавець Ігор Байдак, він стояв поруч з колишнім Будинком офіцерів у середмісті Хмельницького. Потім його перенесли на вулицю Кам’янецьку. Чи варто залишити пам’ятник в обласному центрі Ігор Байдак каже:

«Той танк є дійсно незвичний. Для мене, як для екскурсовода, цей екскурсійний об’єкт якоїсь агресії, комуністичної ностальгії не викликає. Він дійсно має особливості. На ньому гармата зараз міцніша, ніж була. Він ніби складений, як конструктор. І для мене - це цікавий туристичний об’єкт», - говорить Ігор Байдак.

Інша думка у хмельницького блогера Андрія Попика. Чоловік вважає, що таких радянських пам’яток у місті треба позбуватися.

«У Володимирі-Волинському демонтували радянський танк. Для чого нам маркер радянської імперії? Зараз у нас є дійсно національна війна українська, національно-визвольна і є, я думаю, дуже багато технічних якихось об’єктів, які можуть бути вшановані на цьому місці. Якщо там бажають тримати військову пам’ятку», - каже Андрій Попик.

Танк, який є пам’ятником в обласному центрі, виготовлений у Харкові, тому поки що про його демонтаж не йдеться, каже заступник Хмельницького міського голови Михайло Кривак.

«За даними танк, який знаходиться у нашому місті, він виготовлений на Харківському тракторному заводі. Власне, є українським, і тому наразі питання про його демонтаж не підіймається», - говорить заступник Хмельницького міського голови.

Андрій Попик пропонує все ж пам’ятник-танк демонтувати та використати, як лот на аукціоні.

«Ось цей радянський танк краще взяти продати з аукціону. Нехай його якийсь колекціонер купить. А за ці гроші купити військову техніку: якісь безпілотники, машини, які потрібні зараз на нашій війні. А потім на це місце поставити те, що слугувало нашим бійцям в цій російсько-українській війні», - каже хмельницький блогер.

Ініціатор встановлення пам’ятника-танка, ветеран Другої світової війни Іван Бабак говорить:

«Я вважаю, що його гідне місце там, де він покоїться. Там він має «жити», цей танк вже наш».

Читайте також

На початок