Херсонський державний університет переїхав на Прикарпаття. Що змінилось і як це вплине на викладачів і студентів

Херсонський державний університет переїхав на Прикарпаття. Що змінилось і як це вплине на викладачів і студентів

Ексклюзивно
Херсонський державний університет переїхав на Прикарпаття. Що змінилось і як це вплине на викладачів і студентів
Фото: сайт ХДУ

Міністерство освіти і науки України 20 квітня видало наказ про переміщення Херсонського державного університету до Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника, який розташований в Івано-Франківську.

Згодом на спільному засідання вчених рад цих двох університетів було вироблено організаційні заходи стосовно роботи херсонського вишу в умовах переміщення. Як ці зміни вплинуть на діяльність ХДУ, на викладачів та студентів Суспільному розповів перший проректор Херсонського державного університету Сергій Омельчук.

За словами першого проректора тимчасове переміщення закладів вищої освіти стосується не тільки ХДУ, але й інших закладів вищої освіти, які розташовані на тимчасово окупованих територіях. Це частина Херсонської, Запорізької областей.

"Це заклади Бердянська, Мелітополя, зокрема, і Херсон. Тому відповідно до рекомендацій Міністерства освіти і науки України, заклади, які розташовані на непідконтрольній території, рекомендовано тимчасово перемістити. Це не змінюючи юридичної адреси, змінити фактичні адресу, для того, щоб безпечно та ефективно здійснювати систему управління і координування діяльності. По суті, це не евакуація університету, а тимчасове переміщення на контрольовану територію", - розповів Сергій Омельчук.

Херсонському державному університету можливість переміщення надав Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника. Рішення приймалося відповідно до того, який з навчальних закладів може прийняти і надати необхідну базу, сказав проректор херсонського університету:

"Це не територіальне переміщення, адже тоді у закладах освіти мають бути ресурси для розміщення як адміністративного персоналу, так і надання можливості для проживання у гуртожитках, студмістечках. Відповідно, на етапі узгодженостей такий лист клопотання до міністерства подав ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда. На сьогодні підписаний наказ Міністерства науки та освіти про тимчасове переміщення. До викладачів і співробітників немає обов'язкової вимоги бути у місті Івано-Франківськ. На сьогодні освітній процес у всіх закладах вищої освіти відбувається дистанційно. І кожен викладач і співробітник має насамперед перебувати у безпечному для себе місці. А таке місце кожен визначає сам для себе. Не секрет, що частина наших людей зараз перебуває за межами країни, частина на західній Україні, у центральній. Це вже хто де зміг знайти для себе прихисток", - розповів Сергій Омельчук.

За його словами переміщення університету спрямоване на те, щоб основні бізнес-процеси, які забезпечує університет, були підконтрольні.

"Це адміністрування освітнього процесу, у нас це здійснюється за рахунок бази ЄДЕБО. Міністерство закрило цю базу на територіях, які зараз окуповані. Якщо б наш адміністратор ЄДЕБО перебував там, то це ставить під загрозу видавання дипломів, тобто вони б не визнавались. А так на сьогодні адміністратор ЄДЕБО перебуває в Івано-Франківську, він здійснює реєстрацію, зміни, уточнення з території, яка безпечна. Відповідно не виникає питання легітимності дипломів. Здобувач освіти може бути будь де, тому що освітній процес дистанційний. Він навіть може бути у Херсонській області, якщо так вважає. Головне, щоб він брав участь у освітньому процесі, тобто якість зберігається. Так само і викладач, він зараз не прив'язаний до робочого місця, а найголовніша вимога - якісно надавати освітню послугу" - каже Омелчук.

Сергій Омельчук говорить, що при необхідності є можливість для певної кількості студентів та викладачів надати прихисток у Івано-Франківську.

"Якщо викладачі або студенти матимуть бажання перебувати в Івано-Франківську, якщо в них немає іншого безпечного місця, ми надаємо пропозиції до Прикарпатського університету і вони надають площу в межах своїх можливостей", - сказав перший проректор.

За словами Сергія Омельчука, з Херсона переміщено ще декілька навчальних закладів. Це Аграрно-економічний університет і Херсонська державна морська академія. Окрім освітнього процесу, є ще інше питання - це фінансування, тобто процес нарахування заробітної плати, стипендій має здійснюватися з безпечної території, не з Херсонської області, бо на окупованій території проконтролювати цей процес складно.

Незважаючи на умови, якість надання освіти на даний момент залишається високою, говорить перший проректор ХДУ. Певним етапом підготовки до теперішніх реалій став період навчання під час пандемії Covid-19.

"Період ковідного карантину нас спонукав до змін форм, методології, інструментарія забезпечення освітнього процесу. Сьогодні є інші ризики, бо як би не був підготовлений викладач, є проблема якості інтернету. Ми знаємо, що в окремих населених пунктах, які окуповані або знищені, інтернету немає. На жаль на Херсонщині є такі - Посад-Покровське, Станіслав, Олександрівка, частково Берислав. І тут виникає питання, що студенти на таких територіях взагалі не можуть долучатися до занять. То на такий випадок є рекомендації Міністерства освіти і науки, як діяти. Швидше за все для них буде переніс на наступний рік, є можливість академвідпустки або відтермінування певних освітніх компонент. Якщо йдеться про випускника бакалаврської або магістерської програми, то тут однозначно здобувач освіти має знайти всі можливості і ресурси для того, щоб вийти на зв'язок і завершити навчання. Це або дистанційний іспит, або кваліфікаційна роботу", - розповів Сергій Омельчук.

Переміщення Херсонського державного університету відбулося разом з двома відокремленими структурними підрозділами - Бериславським фаховим педагогічним коледжем і Генічеським фаховим коледжем.

Читайте також:

  • Військові РФ примушують вчителів шкіл у Генічеську перейти на російську освітню програму

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок