Верховна підтримала у першому читанні законопроєкт, який унеможливить повернення Приватбанку ексвласнику, олігарху Ігорю Коломойському.
Відповідне рішення підтримали 267 народних депутатів.
Ухвалення законопроєкту про банки є однією з умов Міжнародного валютного фонду для надання Україні нового траншу макроекономічної допомоги.
Документ передбачає власники та екс-власники банку, інтереси яких були порушені через виведення фінустанови з ринку, можуть отримати відшкодування збитку лише у грошовій формі.
Перед голосування президент Володимир Зеленський закликав парламентарів проголосувати закони, необхідні для отримання траншу МВФ - про банки та про ринок землі.
"Для нас дуже важлива сьогодні підтримка саме економіки України, людей, які працюють на підприємствах. Для нас дуже важливо, щоб у нас дійсно відбулося підписання меморандуму з Міжнародним валютним фондом. І ви прекрасно знаєте, що дві головні умови - це закон про землю і банківський закон", - зазначив він під час виступу у Раді.
Він наголосив, що наразі "не може бути будь-якої опозиції під час кризової ситуації через коронавірусну хворобу".
ПРО ЩО ЗАКОН
Проєкт закону, розроблений під керівництвом міністра юстиції Дениса Малюськи, який безпосередньо вів переговори з МВФ з цього питання, передбачає, що екс-власники банку не зможуть домогтися повернення виведеної з ринку фінустанови навіть за рішенням суду.
Єдине, на що вони можуть розраховувати, якщо доведуть незаконність рішення про виведення (націоналізацію) – це відшкодування збитків у грошовій формі. Проте, для цього акціонеру потрібно показати капітал у банку. При цьому рівень капіталу повинен буде визначити міжнародний аудитор, а не українські суди.
"Вартість акцій визначається у звіті про стан фінансово-господарської діяльності банку, що складається міжнародно визнаною аудиторською фірмою, яка відповідає критеріям визначеним Національним банком України. Така аудиторська фірма призначається судом, який розглядає справу про стягнення завданої шкоди", – вказано у тексті законопроєкту.
У Раді також зареєстровані чотири альтернативні законопроєкти авторства нардепів Палиці, Дубінського, Василевської-Смаглюк, Дунди.
На відміну від урядового проєкту закону, Дубінський пропонує, щоб саме суд, а не міжнародний аудитор, визначав наявність капіталу в банку. Причому на основі будь-яких документів які вважатиме релевантним.
Що відомо
- 30 березня Верховна Рада з другої спроби проголосувала за призначення Максима Степанова міністром охорони здоров'я та Сергія Марченка міністром фінансів.
- ПриватБанк 29 січня виплатив "Нікопольському заводу феросплавів" (належить Ігорю Коломойському) 21,8 млн грн за рішенням Господарського суду Києва
- Наприкінці 2016 року уряд ухвалив рішення про націоналізацію ПриватБанку, після чого фінустанову докапіталізували на суму в понад 155 мільярдів гривень.
- 17 квітня 2019 року Окружний адмінсуд Києва скасував націоналізацію ПриватБанку, а за два дні ухвалив ще одне рішення на користь ексвласника Ігоря Коломойського. Зокрема суд скасував ключове рішення НБУ щодо визначення переліку пов'язаних із ПриватБанком осіб.
- Загалом в українських і закордонних судах розглядається понад 240 проваджень щодо націоналізації ПриватБанку. У лондонському суді триває процес за позовом ПриватБанку до колишніх власників Коломойського та Боголюбова й афілійованих до них компаній.
- У вересні 2019 року працівники Нікопольського заводу феросплавів почали пікетувати центральний офіс ПриватБанку у Дніпрі, а в листопаді-грудня також організовували мітинги біля Нацбанку в Києві.
- Співвласниками Нікопольського заводу феросплавів є колишні акціонери ПриватБанку є Коломойський і Геннадій Боголюбов.