Переїзд бізнесу з небезпечних територій: як проходить релокація на Рівненщині

Переїзд бізнесу з небезпечних територій: як проходить релокація на Рівненщині

Переїзд бізнесу з небезпечних територій: як проходить релокація на Рівненщині
Фото: УНІАН

На Рівненщині розпочав роботу Центр економічного розвитку та релокації бізнесу. Його мета — супровід переведення бізнесу із постраждалих від війни регіонів у область. Рівненщину включили до державної програми підтримки тимчасового переміщення бізнесу із зони бойових дій, повідомив начальник Рівненської обласної військової адміністрації Віталій Коваль.

В етері "Сьогодні. Головне" заступник начальника ОВА Сергій Гемберг та заступник мера Рівного Ігор Кречкевич розповіли Суспільному про те, як саме можна подати заявку на релокацію бізнесу та що може запропонувати область підприємствам.

Рівненщина кличе до себе

Начальник РОВА Віталій Коваль повідомив, що в області розпочали роботу з переміщення виробничих потужностей підприємств з територій, де ведуться бойові дії. За його інформацією, через Міністерство економіки України бізнесмени подали понад тисячу заявок на переміщення.

"Пів сотні підприємств перемістили до областей, де немає активних бойових дій. 18 з них уже приступили до роботи і випускають свою продукцію, вносячи свій вклад до економіки країни. Ми також запрошуємо підприємства до Рівненщини", — сказав Віталій Коваль.

Посадовець запевнив, що РОВА забезпечить максимально сприятливі умови, супровід і допомогу в запуску виробничої потужності.

Репортаж Суспільного про те, як на Рівненщині запрацювало перше підприємство, що переїхало з Києва

Як рухається процес

Заступник начальника ОВА Сергій Гемберг розповів Суспільному, що Рівненщину включили до урядової програми релокаціїпереміщення бізесу, тож вже створили координаційний штаб і центр економічного розвитку і релокації бізнесу на більш безпечні території на заході України.

"Від 24 березня працює колцентр, Telegram чат-бот. Основна мета — прийом та опрацювання технічних заявок, завдань від підприємств, які вимушені перенести своє виробництво, зокрема, в нашу область. Ми проводимо збір по технічних завданнях цих анкет, фахові консультації, працюють і волонтери, і спеціалісти в цих областях", — зазначив Сергій Гемберг.

І додав, що також існує дорадча координаційна рада, яка складається з галузевих фахівців легкої промисловості, харчової, меблевої та інших. За словами Гемберга, вже опрацювали 60 заявок.

"Також започаткували постійні зустрічі з бізнесами, постійно ведемо комунікацію з представниками громад в області через наші щоденні наради. Також ми постійно консультуємо з точки зору тих преференцій, які зараз уряд надає для переміщеного бізнесу і долучаємо бізнес-спільноти, організації, такі як IT-кластер або Асоціація меблевиків України", — сказав посадовець.

За його інформацією, за два роки область залучила понад 450 мільйонів доларів США зовнішніх інвестицій.

"Зараз ситуація така, що ми більше працюємо з внутрішніми інвесторами і це вимушений крок з точки зору бізнесу. Рівненщина логістично гарно розташована, це захід України, є і залізничні шляхи, і три міжнародні траси, сполучені між собою, і недалека відстань до кордону з ЄС", — пояснив чиновник.

Який бізнес переміщується

Лідерами серед галузей в області є меблева, сільське господарство і агропереробка, логістика, IT-кластер, пояснив Сергій Гемберг. Він зазначив, що в ОВА зосередились на коопераціях переміщеного бізнесу і того, який вже діє в області.

"Є декілька заявок, ми готуємо матеріал, який би дав можливість розглянути окремо кожну. Є інформація, яку підприємці не дають говорити з точки зору їх безпеки — де це розміщено, на яких площах. Але є й гарні приклади, коли самі підприємці віддають частину своїх складів для розміщення і товарної, і продуктової баз, це є прикладом кооперації", — розповів заступник.

Він навів приклад: один з підприємців з Рівненщини, який розвивав свій сімейний бізнес у столиці, помістив партнерів на своїх виробничих площах у Рівненській області та доповнив своє виробництво ланцюжками тих партнерів, які мали виробництва у інших країнах.

Чи можна отримати землю

Наразі питання передачі земельних ділянок в області у тимчасове використання бізнесменам, які переїхали, поки опрацьовують, повідомив Сергій Гемберг. З його слів, немає поки і прикладів передачі земельних ділянок територіальними громадами.

"Ми сфокусували нашу роботу на діючих виробничих майданчиках, які мають бізнес або вторинну нерухомість, тому ще це набагато простіше і швидше зробити. Ми приділяємо увагу земельним ділянкам, але це надто довгий процес, тому що не кожна земельна ділянка має інфраструктуру з підключенням води, газу чи електрики, і кожну заявку треба обробляти, стратегічно підходити до питання", — пояснив заступник.

В Рівному вже діють два індустріальні парки, додав він. Один — це "Rivne industrial park", який знаходиться неподалік Олександрії, а другий — приватний, компанії “Kronospan”.

"Якщо бізнес був зареєстрований, наприклад, у Шевченківському районі Києва, то він, проводячи господарську діяльність, сплачує податки за місцем реєстрації. Однією з рекомендації бізнесам є реєструватись за місцем переміщення на території тієї тергромади, куди перемістились. Ми помітили, що це ті місцеві податки, які поступатимуть у казну місцевих громад", — пояснив Сергій Гемберг.

Кредитування та компенсації

За словами начальника обласної військової адміністрації Віталія Коваля, на час воєнного стану в Україні та місяць після нього, будь-який бізнес може отримати кредит під 0% річних за програмою "Доступний кредит 5-7-9%.

"Після закінчення воєнного стану кредитна ставка буде 5% річних. Кожен роботодавець, який прийме на роботу внутрішньо переміщену особу, отримає від держави компенсацію у 6,5 тис. грн протягом двох місяців. Всі позапланові, планові перевірки бізнесу скасовані", — сказав начальник РОВА.

Він уточнив, що таке рішення прийняли, аби бізнес міг стабільно та спокійно працювати. Його заступник Сергій Гемберг доповнив, що також існують і урядові програми, згідно з якими бізнес може мати преференції, зокрема, пільгове кредитування під гарантією держави.

"По консультацію щодо отримання такого кредиту потрібно звернутись у наші державні банки — Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, Укрексімбанк і отримати детальну консультацію. Більшість наших підприємств вже повертаються до безпосередньої своєї діяльності. Зараз відбувається експорт товарів та сировини, вироблених на Рівненщині, за кордон", — розповів Сергій Гемберг.

Хто може їхати за кордон

За словами Сергія Гемберга, підприємці комунікують з експортерами і вже напрацювали можливість пільгового перетину державного кордону. Згідно з наказом президента і загального закону про мобілізацію, чоловіки від 18 до 60 років не можуть покидати Україну, за винятком деяких обставин.

"Ті підприємства, які займаються зовнішньою економічною діяльністю, бронюють своїх водіїв для того, щоб безперебійно працювати на виробництві і займатись експортом. Також у нас напрацьована схема роботи: ті вантажні автомобілі, які їдуть з товаром до ЄС, повертаються, заїжджають на логістичні склади, підбираючи гуманітарну допомогу, яка приймається Рівненщиною і передається для потреб усієї України", — розповів посадовець.

Він додав, що підприємці, які взяли на офіційну роботу вимушено переміщених людей, можуть отримати 6,5 тис. грн компенсації протягом двох місяців. Вимогою до робітників є офіційно стояти на обліку, мати статус тимчасово переміщеної особи та бути зареєстрованими в області.

Релокація бізнесу у Рівному

Заступник мера Рівного Ігор Кричкевич зазначив, що місто також включилось в процес релокації та працює з РОВА. За його словами, у порівнянні з Івано-Франківською, Львівською та Закарпатською областями, Рівне має менше заявок на переміщення бізнесу.

"Треба розуміти, як функціонує бізнес у мирний час. Основна його задача — отримання прибутку. Від цього бізнес не відмовився, але з’явилась додаткова позиція в оцінці своїх перспектив безпеки. З точки зору безпеки, ті області, які як найдалі від бойових дій, безпечніші, тому й мають такі показники у запитах на релокацію", — зазначив Ігор Кречкевич.

Водночас Рівне має кращі логістичні перспективи, додав посадовець.

"Були заявки, були і ті, з ким спілкувались телефоном, була пара особистих зустрічей. Є два-три підприємств, які вже, по суті, знаходяться на Рівненщині. Але перші з підприємств мали принцип релокації "своє до своїх", тобто суміжні галузі співпрацювали і це те, що ми пропрацьовуємо на рівні області, це кластерний підхід", — сказав заступник.

Ігор Кречкевич уточнив, що є ще кілька підприємств, які роздумують над тим, яке місто обрати — Рівне чи Івано-Франківськ. Вони орієнтуються не лише на безпекову складову, а й на фінансову.

"Перш за все, що потрібно знати бізнесу, що на сьогодні ми відкриті і готові в ручному режимі працювати з кожним підприємцем. Якщо у нього є якісь питання, необхідність, потреби, то двері до управління економіки і департаменту економічного розвитку завжди відкриті і готові особисто з кожним підприємством відпрацьовувати проблемні питання", — пояснив заступник мера.

Сама анкета, яку потрібно заповнити підприємцям, телефони управління економіки та департаменту економічного розвитку, номери телефонів консультаційних центрів є на сайті Рівненської ОВА та на їхніх сторінках у Facebook.

"Прийняте законодавство в значній частині зменшило кількість регуляторних дозвільних документів, які необхідно отримати бізнесу. Але є ті перевірки, які не скасували. Був діалог з податковою, і вони нібито мають можливість їх здійснювати з певними змінами", — зазначив Ігор Кречкевич.

За його інформацією, скарги щодо перевірок станом на кінець березня не надходили. Він додав, що наразі основним завданням є зберегти економіку задля можливості оборонятись, закуповувати зброю і обладнання, утримання ЗСУ та всієї країни.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок