Усі — через війну. Коротка історія Олімпіад, які так і не відбулися

Усі — через війну. Коротка історія Олімпіад, які так і не відбулися

Усі — через війну. Коротка історія Олімпіад, які так і не відбулися Associated Press

24 березня було ухвалено рішення перенести Літні Олімпійські ігри в Токіо на 2021 рік через пандемію коронавірусу. За 124-літню історію Ігор їх вперше відклали на наступний рік, інші ж три Олімпіади взагалі були скасовані.

У Стародавній Греції на час проведення Олімпійських ігор припинялися всі війни й оголошувалося священне перемир’я — екехірія. У новітній же історії змагань саме війна тричі спиняла їх проведення. Через Першу світову війну не відбулися Ігри-1916, Друга світова війна завадила Олімпіадам 1940 та 1944 років.

Німеччина, 1916

Берлін здобув право стати господарем літніх Олімпійських ігор 1916 року, “перемігши” заявки Александрії, Амстердама, Брюсселя, Будапешта й Клівленда.

Німецька імперія побудувала новий стадіон, який мав стати головною ареною Ігор. Deutsches Stadion відкрився за три роки до змагань — 1913 року.

Після початку Першої світової війни у ​​липні 1914 року підготовка тривала ще деякий час, оскільки ніхто не очікував, що бойові дії затягнуться на декілька років. Але жахлива війна врешті змусила скасувати Олімпіаду. Берлінський стадіон був знесений через два десятиліття. На його місці звели нову арену, яка стала епіцентром Ігор-1936: Берлін отримав другий шанс провести змагання. Ту Олімпіаду Гітлер використав як потужний інструмент нацистської пропаганди.

Усі — через війну. Короткі історії Олімпіад, які так і не відбулисяAssociated Press

Усі — через війну. Короткі історії Олімпіад, які так і не відбулися

Японія, 1940

У той час і зимові, й літні Олімпіади відбувалися в один рік і в межах однієї країни. Японія стала першою східною країною, якій належало прийняти Ігри. Токіо мав стати господарем літньої Олімпіади, а Саппоро — зимової. Утім, знову на заваді стала війна.

У 1937-му розпочалась японсько-китайська війна. Міжнародний Олімпійський Комітет поспішно обрав Гельсінкі для літніх Ігор, а зимові мали відбутися в 1928 році у швейцарському Сент-Моріці. Суперечка зі швейцарськими організаторами призвела до ще однієї зміни, і Зимові ігри були перенесені вдруге — до німецького Гарміш-Партенкірхена. Та початок Другої світової війни у ​​вересні 1939 року, коли Німеччина вторглася до Польщі, призвів до повного скасування Олімпіади. Зрештою, Токіо (досі перше азійське місто-господар Ігор) отримає шанс провести літні змагання в 1964 році, а Саппоро — у 1972-му.

Англія, Італія, 1944

Ще до початку Другої світової війни МОК вдруге після 1908 року обрав Лондон господарем Літніх Ігор-1944. У голосуванні англійська столиця перемогла Афіни, Будапешт, Детройт, Гельсінкі, Лозанну, Монреаль та Рим.

Оскільки Англія не могла прийняти й Зимову Олімпіаду, це право подарували італійській Кортіні д'Ампеццо.

Запекла війна, яка тягнулася до 1945 року, не дала Іграм-1944 жодного шансу. Лондон прийме Олімпіаду в 1948 році, у суворих повоєнних умовах, а Кортіна д'Ампеццо — у 1956-му. У 2012 році Лондон став першим містом, яке втретє здобуло право бути організатором Олімпійських ігор.

Категорії
Олімпіада-2020Паралімпійський спортБаскетболВодний спортКомандні види спортуMMAФехтуванняКіберспортФормула 1ІншеОлімпійський спортЗимовий спортPress Start