Релігійні громади Хмельниччини переходять з УПЦ в ПЦУ

Релігійні громади Хмельниччини переходять з УПЦ в ПЦУ

Релігійні громади Хмельниччини переходять з УПЦ в ПЦУ
Фото: Суспільне Поділля

Релігійні громади української православної церкви Хмельниччини від початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України активно подають документи на перехід до православної церкви України. Про це розповідає начальник відділу національностей та релігій обласної військової адміністрації Дмитро Баланюк. За його словами, дві територіальні громади уже подали документи на приєднання до ПЦУ, п’ять благочинь оприлюднили такі заяви й звернення в соціальних мережах.

Уперше в православному храмі Олексіївки Старосинявської громади звучить молитва українською: першу службу в цій церкві править отець Миколай, священик православної церкви України.

Вимушені переселенки з Запоріжжя Юлія й Ольга з дітьми також прийшли на богослужіння. Юлія каже, що схвалює рішення місцевих прихожан перейти з УПЦ в ПЦУ: "Правильно. І я вважаю, що це давно потрібно було зробити".

У храмі вперше звучить не тільки молитва українською, а й молитва за українських воїнів, каже прихожанка Ніна. Та згадує, як передала попередньому настоятелю храму, отцю Віктору записку за убієнних на Донбасі воїнів. Сама, каже, погано почувалася та пішла додому: "Він спохватився, хто написав? І давай мене шукати, де я. Жінка заступилася і трошки відбувся конфлікт в церкві, він цю жінку вигнав з церкви. Він не хотів за воїнів згадувати. Були такі жінки, які подавали за своїх синів, а він казав, що він їх туди не посилав".

Прихожани, які вирішили для себе молитися українською, дотепер впродовж трьох тижнів збиралися в сільському клубі з отцем Миколаєм, каже Ніна. Аж доки селяни не зібралися на схід та не вирішили: відтепер храм належатиме ПЦУ, і службу правитиме отець Миколай. На перше богослужіння опівдні в робочий день прийшли пів сотні прихожан. За словами Ніни, це частина православних Олексіївки і ближніх сіл: "Люди ще в роздумах. Вони прийдуть, бо вони наші, ми разом тут, ми всі одне одного любимо".

Отець Миколай розповідає: його попередник правив тут 22 роки, рішення громади про перехід в ПЦУ не оскаржував, не конфліктував. Вранці, каже, прийшов та мирно відчинив Миколаю церкву. Чи мають до нього претензії колишній настоятель і частина вірян, каже, не знає: "Ну, напевно, мають. Впевнений в цьому, що мають. Але це не на цьому часі. Зараз мені основне, щоб лунала молитва, щоб люди йшли до молитви, щоби матері мали де розвіяти той страх. Я маю тут відкрити їм не тільки двері тілесні церковні, а маю відкрити своє серце, щоб вони знайшли тут спокій і відволіклися від переживання".

Із отцем Віктором зустрітися не вдалося. Теперішній настоятель храму протоієрей Миколай розповідає: має 9 офіційних приходів у Старосинявській громаді та ще шість-неофіційних, бо документи ще не затверджені. Чи можна встигнути до вірян в усі 15, відповідає: "Можна. І треба це робити. А де хлопець 22 роки, 20 років, 19, 18, 30 - він стоїть цілу добу, стоїть і захищає мене, щоб я міг 6 годин присвятити. І я приїду до теплої хати. Ми сьогодні повинні не тільки зі зброєю в руках захищати цілісність нашої держави, ми сьогодні повинні робити той духовний щит, щоби, коли їм буде важко, нашим захисникам, щоб вони могли опертися".

Дві територіальні громади Хмельниччини подали документи на приєднання релігійних громад УПЦ до ПЦУ, три тергромади УПЦ подали документи на визначення себе незалежними православними громадами, каже начальник відділу національностей та релігій Хмельницької обласної військової адміністрації Дмитро Баланюк. Додає: "І так вони будуть діяти, поки не буде рішення метрополії української православної церкви про автокефалію. Ми дочекаємося, коли нададуть правову оцінку їхнім документам поданим, і вся інформація буде викладена на сайті обласної військової адміністрації".

За його словами, релігійні громади області оприлюднюють заяви й звернення в соціальних мережах про доєднання до ПЦУ. І цей процес пожвавився після повномасштабного нападу Росії на Україну: "Чемеровецьке благочиння, Городоцьке благочиння, благочиння міста Хмельницького, Полонське, Деражнянське благочиння - це те, що ми бачимо в соціальних мережах, і насправді, дуже багато громад з нами консультуються щодо подачі документів".

Та пояснює, як офіційно перейти до ПЦУ: "Статути мають бути затверджені єпархіальним архієреєм. Якщо вони вирішать діяти як незалежні православні громади, то затвердження цих статутів не потрібно взагалі. Вони приймають рішення на зборах, протокольно це оформлюють, збирають списки присутніх на зборах, хто голосував, три статути оформлюють вже в новій редакції і надають нам. Ми готуємо проект розпорядження начальника військової адміністрації обласної, і тоді вже офіційно затверджується цей статут".

Отець Миколай каже, що перехід чи приєднання до ПЦУ не може бути безконфліктним, та радить оминати ці суперечки: "Бачачи спонукання до гріха, краще омини це. Не ведіться на провокацію, будьмо розумніші, будьмо стриманіші, розсудливіші".

На початок