Як на Рівненщині прихистити дитину, яка втратила батьків під час війни

Як на Рівненщині прихистити дитину, яка втратила батьків під час війни

Як на Рівненщині прихистити дитину, яка втратила батьків під час війни
Фото: unsplash.com / Hannah Busing

Від початку російського вторгнення на територію України, на Рівненщині зафіксували випадок, коли місцеві жителі тимчасово взяли до себе дитину з місця проведення бойових дій. Начальник Служби у справах дітей обласної військової адміністрації Віктор Марчук в етері програми "Сьогодні.Головне" на Суспільному розповів, як на Рівненщині триває процедура усиновлення та які форми опіки можуть бути у період війни.

Історія одного прихистку

Рівнянка Таліна Зайчук прихистила у себе 11-річного Богдана з міста Гостомель, який від початку бойових дій втратив зв'язок з мамою.

"Мені надійшла інформація про те, що в Рівному має бути хлопчик, якого евакуювали з Гостомеля і він потребує родини, яка могла б його взяти на тимчасову опіку. Чужих дітей немає, тому я одразу зголосилась. Богдан вже навчається в школі, активний. Правда, на початку йому було тяжко звикнути", — розповіла Суспільному Таліна Зайчук.

Вона додала: наразі шукають маму Богдана та активно спілкуються з тітками хлопця, які живуть у Дніпропетровській області.

Чи можна терміново усиновити дитину, яка втратила батьків

В соціальних мережах розповсюджується інформація із закликами терміново усиновити дітей, які втратили батьків. Міністерство соціальної політики вбачає в таких діях ризики шахрайства, порушення прав дітей та поширення неправдивої інформації.

"Згідно з нормами чинного законодавства, усиновленою може бути дитина, яка перебуває на обліку усиновлення. Усиновлення — це юридичний процес, який здійснюється за рішенням суду. Ніяких змін у чинному законодавстві щодо процедури усиновлення не було", — розповів начальник обласної Служби у справах дітей Віктор Марчук.

Він додав: охочих на Рівненщині усиновити дитину є багато, втім перед тим, як усиновити дитину, потрібно, щоб вона набула відповідного статусу.

"Якщо в дитини померли або загинули батьки — цей факт потрібно підтвердити. Тільки після цього дитина набуває статусу сироти. Кандидати-усиновителі повинні підготувати певний пакет документів, стати на облік. Так само й діти, яких усиновлюють, повинні бути взяті на облік усиновлення та набути відповідного правового статусу", — сказав Віктор Марчук.

Інформація, яка поширюється у соцмережах, за його словами, не захищає права дітей та не має жодних правових підстав.

Які форми опіки можливі

Усіма питаннями щодо влаштування дітей в сім'ї громадян України займаються Служби у справах дітей за місцем проживання. В умовах війни можливими є декілька форм опіки.

Тимчасове прилаштування

Якщо виявляють дитину, яка залишилась без піклування батьків, охочі прихистити дитину можуть прилаштувати її тимчасово, доки з'ясовуються обставини

"Дитина перебуватиме в цій сім'ї до того часу, поки не знайдуть батьків або законних представників. Якщо можливості повернення батькам немає, дитина набуває статусу сироти, позбавленої статусу піклування та може бути усиновлена, а тимчасова форма влаштування припиняється", — додав Віктор Марчук.

Патронат

Тимчасово прилаштувати дитину можуть також патронатні сім'ї.

"В нас в області є декілька патронатних сімей. Якщо є можливості та бажання створити патронатну сім'ю, вони повинні звернутися до Служби у справах дітей за місцем проживання", — уточнив Марчук.

Він додав: охочі влаштувати дітей-сиріт можуть також стати кандидатами в опікуни-піклувальники, прийомні батьки та батьки-вихователі.

"Процедурно це різні процеси й рішення по них приймають органи опіки та піклування, а не обов'язково суд", — сказав очільник Служби у справах дітей.

Що потрібно, щоб тимчасово прилаштувати дитину

Для початку потрібно звернутися до Служби у справах дітей.

"Служба виїжджає за місцем проживання охочих тимчасово прилаштувати, складає акт про належні умови для перебування там дитини. Дорослі пишуть заяву, а рішення приймає Служба", — сказав Віктор Марчук.

Що відомо

  • В Україні запрацював спеціальний чат-бот в Telegram "Дитина не сама", розроблений Офісом президента разом із Мінсоцполітики та ЮНІСЕФ для допомоги дітям в умовах війни. Тут можна знайти інформацію про дітей, які залишились без піклування батьків, а також про сім'ї чи окремих людей, охочих тимчасово надати прихисток дитині.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок