Від початку російського вторгнення на територію України, на Рівненщині зафіксували випадок, коли місцеві жителі тимчасово взяли до себе дитину з місця проведення бойових дій. Начальник Служби у справах дітей обласної військової адміністрації Віктор Марчук в етері програми "Сьогодні.Головне" на Суспільному розповів, як на Рівненщині триває процедура усиновлення та які форми опіки можуть бути у період війни.
Історія одного прихистку
Рівнянка Таліна Зайчук прихистила у себе 11-річного Богдана з міста Гостомель, який від початку бойових дій втратив зв'язок з мамою.
"Мені надійшла інформація про те, що в Рівному має бути хлопчик, якого евакуювали з Гостомеля і він потребує родини, яка могла б його взяти на тимчасову опіку. Чужих дітей немає, тому я одразу зголосилась. Богдан вже навчається в школі, активний. Правда, на початку йому було тяжко звикнути", — розповіла Суспільному Таліна Зайчук.
Вона додала: наразі шукають маму Богдана та активно спілкуються з тітками хлопця, які живуть у Дніпропетровській області.
Чи можна терміново усиновити дитину, яка втратила батьків
В соціальних мережах розповсюджується інформація із закликами терміново усиновити дітей, які втратили батьків. Міністерство соціальної політики вбачає в таких діях ризики шахрайства, порушення прав дітей та поширення неправдивої інформації.
"Згідно з нормами чинного законодавства, усиновленою може бути дитина, яка перебуває на обліку усиновлення. Усиновлення — це юридичний процес, який здійснюється за рішенням суду. Ніяких змін у чинному законодавстві щодо процедури усиновлення не було", — розповів начальник обласної Служби у справах дітей Віктор Марчук.
Він додав: охочих на Рівненщині усиновити дитину є багато, втім перед тим, як усиновити дитину, потрібно, щоб вона набула відповідного статусу.
"Якщо в дитини померли або загинули батьки — цей факт потрібно підтвердити. Тільки після цього дитина набуває статусу сироти. Кандидати-усиновителі повинні підготувати певний пакет документів, стати на облік. Так само й діти, яких усиновлюють, повинні бути взяті на облік усиновлення та набути відповідного правового статусу", — сказав Віктор Марчук.
Інформація, яка поширюється у соцмережах, за його словами, не захищає права дітей та не має жодних правових підстав.
Які форми опіки можливі
Усіма питаннями щодо влаштування дітей в сім'ї громадян України займаються Служби у справах дітей за місцем проживання. В умовах війни можливими є декілька форм опіки.
Тимчасове прилаштування
Якщо виявляють дитину, яка залишилась без піклування батьків, охочі прихистити дитину можуть прилаштувати її тимчасово, доки з'ясовуються обставини
"Дитина перебуватиме в цій сім'ї до того часу, поки не знайдуть батьків або законних представників. Якщо можливості повернення батькам немає, дитина набуває статусу сироти, позбавленої статусу піклування та може бути усиновлена, а тимчасова форма влаштування припиняється", — додав Віктор Марчук.
Патронат
Тимчасово прилаштувати дитину можуть також патронатні сім'ї.
"В нас в області є декілька патронатних сімей. Якщо є можливості та бажання створити патронатну сім'ю, вони повинні звернутися до Служби у справах дітей за місцем проживання", — уточнив Марчук.
Він додав: охочі влаштувати дітей-сиріт можуть також стати кандидатами в опікуни-піклувальники, прийомні батьки та батьки-вихователі.
"Процедурно це різні процеси й рішення по них приймають органи опіки та піклування, а не обов'язково суд", — сказав очільник Служби у справах дітей.
Що потрібно, щоб тимчасово прилаштувати дитину
Для початку потрібно звернутися до Служби у справах дітей.
"Служба виїжджає за місцем проживання охочих тимчасово прилаштувати, складає акт про належні умови для перебування там дитини. Дорослі пишуть заяву, а рішення приймає Служба", — сказав Віктор Марчук.
Що відомо
- В Україні запрацював спеціальний чат-бот в Telegram "Дитина не сама", розроблений Офісом президента разом із Мінсоцполітики та ЮНІСЕФ для допомоги дітям в умовах війни. Тут можна знайти інформацію про дітей, які залишились без піклування батьків, а також про сім'ї чи окремих людей, охочих тимчасово надати прихисток дитині.
Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки
Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber
Долучайтесь до нас в Instagram