Хліб підвозять, ліки закуповують, військових дій не бачили. Як живуть громади у Прилуцькому районі?

Хліб підвозять, ліки закуповують, військових дій не бачили. Як живуть громади у Прилуцькому районі?

Хліб підвозять, ліки закуповують, військових дій не бачили. Як живуть громади у Прилуцькому районі?

Кореспонденти Суспільного зв’язалися із головами територіальних громад на Прилуччині. Чим живуть громади, чим харчуються місцеві та чи потерпають від бойових дій – читайте далі.

Варвинська ТГ

Варвинська територіальна громада

За словами голови Варвинської ТГ Валентини Саверської-Лихошви, за весь час війни на території громади не зафіксовано жодних бойових дій. У Варві організували роботу низки блокпостів: в’їзди, виїзди під контролем.

«В нас волонтерський рух розвинутий ще з 2014-го року. Діє умовний пункт збору волонтерської допомоги, місцеві знають, куди потрібно зносити речі. Там зібрали продукти, теплий одяг. Ми будемо завантажувати великий бус і везти це все до Прилук, для Збройних Сил України та військових з територіальної оборони».

Щотижня Варвинська громада також везе до Прилук гаряче харчування для всіх військових, які нас захищають, зазначила Валентина Саверська-Лихошва.

На території Варви працюють 5 аптек, у навколишніх старостатах - одна. Дві з них двічі на тиждень їздять за медикаментами у Львів. Тому ліки є, до аптек черги. Ліки дають людям обмежено, розповіла голова Варвинської ТГ.

Продукти харчування в продовольчій мережі є. Все є, але все в обмеженій кількості. Проблеми з цигарками, але, можливо, підвезуть.

Валентина Саверська-Лихошва каже, селищна рада вирішила комплексно закупити велику партію продуктів харчування та зберігати їх на випадок продовольчої кризи. Для цього залучилися підтримкою місцевих агровиробників: одні завезуть 5 тонн олії, інші пообіцяли продукти, зокрема, цукор, ще частину закуповують в місцевих магазинах.

«У нас активно функціонує газопереробна промисловість. Тому керівництво Гнідинцівського заводу з дозволу ПАТ «Укрнафти» дає нам 12 тонн скрапленого газу для заправки, який підприємці реалізують по собівартості, а кошти використаємо на закупівлю 50 бронежилетів та наколінників для тероборони та ЗСУ. За такою схемою вже працюємо три дні».

Ічнянська територіальна громада

За словами Олені Бутурлим – голови Ічнянської ТГ, на Ічнянщині є села, де постійно спостерігається рух ворожих колон – Дорогинський, Припутнівський старостинські округи, село Крупич-Поле. Там проблеми зі світлом, зв’язком. По цих та інших селах окупанти розстрілювали вежі мобільного зв’язку. Ремонтні бригади не можуть туди потрапити, тому що постійно ворожа техніка на дорогах.

Раніше була Ольшана, зараз там більш-менш припинився рух колон, розповіла Олена Бутурлим.

В Ічнянській громаді діє загін оборони підрозділу комплектування колишнього військкомату.

«Продуктами харчування громада забезпечена, немає родин, щоб хтось голодував. Додатково, той, хто цього потребує, отримує хліб, борошно, згущене молоко, цукор, олію від фермерів. Все це ми розвозимо».

Комунальні підприємства працюють у штатному режимі, каже голова ТГ.

Аптеки в громаді є, вони працюють, але не всі ліки в наявності. Не всі власники мають можливість підвозити медикаменти. Списки потреб передали на Прилуцьку військову адміністрацію. Чекаємо допомоги, розповідає Олена Бутурлим.

За її словами, пряме сполучення із Прилуками на даний момент є. Скільки це буде тривати - невідомо. Деякий час цього сполучення не було, тому, щоб не залишитися без хліба, громада отримувала від аграріїв зерно, його мололи на млині місцевого хлібоприймального підприємства, борошно – роздавали населенню. Зараз підвіз хлібу є.

Сухополов’янська територіальна громада

Голова Сухополов’янської ТГ Денис Росовський розповідає, працюють добровільні громадські об’єднання по всіх старостинських округах, які забезпечують охорону громадського порядку під час комендантської години.

«Охіньки, Переволочна, Колісники, Лісові Сорочинці, Полова – це ті старостати, де був рух ворожої техніки або велися бойові дії. Зараз там все під нашим контролем. На даний момент присутності ворога на території наших старостинських округів немає».

За словами Росовського, в громаді стабільно забезпечене функціонування всіх основних галузей. Електро-газо-водо-постачання в громаді працює. Відновлене було електропостачання в населених пунктах Колісники, Левки, Полова, Ярова Білещина, де тривалий час здійснювалися бойові дії. Було перебування військових і ворожої техніки на території цих старостатів. Після того як ЗСУ «вибили» їх звідти - ми провели необхідні роботи.

«Продовжуємо роботу по допомозі ЗСУ і територіальній обороні в облаштуванні блокпостів на території нашої громади, допомагаємо технікою, матеріалами. Велику роботу проводимо в напрямку харчування особового складу ЗСУ та територіальної оборони. Акумулюємо ресурси всіх підприємців та великих підприємств району різних галузей, які позитивно реагують на наші звернення».

Аптечної мережі по селах немає, закуповують ліки через аптечну мережу, яка працює на території міста.

«Що стосується медикаментів, то ми систематизували та узагальнили потребу на звернення Прилуцької військової РДА в розрізі кожного старостату за поданням ЦПМС і очікуємо на надходження ліків. Тотальної проблеми по забезпеченню ліків немає. Із інсулінами також проблем нема».

Продовольчими товарами всі магазини забезпечені, є хлібобулочні вироби, повна лінійка всіх продуктів наявна в магазинах. Проблем в селах із цим немає. Прилуцьких хлібзавод не лише виготовляє, але і сам розвозить свою продукцію навіть туди, де немає магазинів, каже Росовський.

В планах громади - вирішити питання по забезпеченню і підтримці продовольством соціально-вразливих категорій мешканців. Також доставляють продукти харчування на стаціонар в Заїзді, де цілодобово перебувають близько 30 осіб похилого віку.

Ладанська територіальна громада

Голова Ладанської ТГ Роман Ювченко каже, жодних бойових дій чи руху техніки в громаді не було. Зі зв’язком в громаді ситуація нормальна. Організована територіальна допомога громадам, проводимо збір гуманітарної допомоги. Комунальні підприємства селищної ради готують обіди військовим, все працює централізовано.

«Створили центр гуманітарної допомоги, куди люди можуть приносити все необхідне військовим. Також зібрали майже 80 тисяч на пальне, медикаменти, продукти харчування. Роботу комунальної техніки регулюємо в ручному режимі, все працює».

За словами Романа Ювченка, в громад є три аптеки. Є домовленість зі Львовом - отримали першу гуманітарну допомогу, за потребами для нашого ЦПМСД. Домовляюся, щоб іще раз поїхали і привезли необхідні препарати.

«Виходячи із тих умов, в яких ми знаходимося, ситуація із продуктами харчування в громаді стабільна».

Талалаївська територіальна громада

Юрій Величко голова Талалаївської громади розповідає, техніка окупантів проходила, тероборона працює. Хлібом люди забезпечені: спершу возили самі, тепер доставляє Прилуцький хлібзавод.

«Допомагаємо одиноким людям зерном, олією, медом. Всі допомагають. Живемо дружно. З медикаментами ситуація складна – в аптеках їх немає. В нас дві аптеки, але там ліки розібрані. Вирішуємо це питання. Нам обіцяють і гуманітарну допомогу».

Молоко людям безкоштовно розвозить місцеве агропідприємство. Молока вистачає. Магазини працюють в штатному режимі, але товару в магазинах мало – 10% від того, що було, каже Величко.

«Забезпечуємо продуктами і гарячим харчуванням територіальну оборону».

Малодівицька територіальна громада

Голова Малодівицької громади Олена Журавель розповіла кореспондентам Суспільного, що бойових дій в них не було. Один раз війська РФ проїхали через громаду транзитом в стороні. Декілька днів в громаді не було інтернету – вже працює.

«Наш волонтерський центр – селищна рада. Працюємо у цілодобовому режимі. Те, що приносять люди, ми передаємо на територіальну допомогу, годуємо і своїх хлопців, які пильнують порядок у громаді, і возимо на Прилуки. В нас в громаді була тільки одна аптека, вона закуповувала медикаменти в Чернігові, тому зараз там майже немає ліків. Працівники нашого територіального центру їздять у Прилуки, закуповують ліки, шукають, привозять».

Олена Журавель розповідає, за гроші громади закупили дитяче харчування для малозабезпечених родин. Вивчають їх потреби і за необхідності забезпечують ліками. Інсулінами люди забезпечені до кінця березня.

В селі голоду немає: люди запаслися крупами, хліб возить Прилуцький хлібзавод. Місцеве товариство привозить людям молоко по пільговій ціні – 10 гривень за літр.

Яблунівська територіальна громада

Вікторія Сім’ячко голова громади розповідає, що вони організували місцевий підрозділ територіальної оборони, чергування, блокпости.

«Постійно збираємо продукти харчування, теплі речі для захисників. Всі відвозимо в адміністрацію у Прилуки. На базі нашого будинку культури, де є бомбосховище ми безпосередньо здійснюємо збір. Кожна громада по одному дню на тиждень возить гарячі страви для захисників, тих, хто на посту. Аптеки в нас немає. Жителі самі скуповуються в Прилуках, а для тих, кому це складно, ми допомагаємо».

За словами Вікторії Сім’ячко, у магазинах є не все. Не вистачає борошна, солі, дріжджів. Хліб підвозять вчасно.

Зв’язку із Срібненською та Парафіївською громадами немає. Кореспонденти Суспільного намагаються додзвонитися туди.

Читайте також:

Як на Чернігівщині отримати пенсії в «Укрпошті» в умовах бойових дій

Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди