НАТО зберігає хиткий баланс, забезпечує Україну зброєю, інструкторами, політичною та економічною підтримкою. Натомість не може дозволити собі зробити такий крок, який виходить за межі їхніх повноважень. Про це в ефірі Суспільного сказав полковник запасу, учасник миротворчих операцій, військовий експерт Сергій Грабський, коментуючи небажання Альянсу закрити небо над Україною.
За словами Грабського, він не здивований відмовою закрити небо. НАТО, на його думку, дуже виважено і обережно запроваджує санкції і на даний момент не бачить посилення конфронтації.
“У дипломатичному мистецтві завжди надається можливість дати простір для маневру або простір для відступу, і наші натовські союзники намагаються дотриматися цього правила. Але вони не розуміють, з ким мають справу, так як розуміємо це ми. І тому вони грають у свою традиційну гру — давайте дозволимо злодію вийти з гри не втративши обличчя”, — сказав полковник запасу, учасник миротворчих операцій, військовий експерт Сергій Грабський.
Якщо НАТО закриває небо над Україною, воно зобов'язане збивати усі повітряні судна, які з'являються у зоні закритого неба, пояснив Грабський.
“І ми розуміємо, наскільки зухвало зараз діє російська авіація, ракетні війська. І ніхто не може гарантувати, що у відповідь на збитий літак з території Польщі російські війська не здійснять обстріл цієї території. А це означає введення статті 5 хартії НАТО — напад на одного з членів є нападом на всіх членів Альянсу, і Альянс має відповідати усіма доступними засобами”, — зазначив Грабський.
Він також додав, що в України з жодною країною Європи немає договорів, які надають військову підтримку у разі вторгнення. За словами учасника миротворчих операцій, НАТО не може вступити у війну з Росією на боці України, тому що НАТО є оборонним союзом.
“Чи може якась країна сьогодні підписати такий договір з Україною — я думаю так, це теоретично можливо, але давайте будемо відвертими. Такий договір потребує значного часу, зусиль і це довготривала перспектива, не всяка країна відправлятиме своїх солдатів воювати на територію іншої країни”, — сказав Грабський.
Він зазначив, що відповідний закон має бути прийнятий у іншій країні. Грабський також додав, що не знає, яка країна піде на те, щоб допомагати Україні своїми громадянами.
“Натомість, жодна країна НАТО не виступила проти участі своїх добровольців у нашій війні. Жодна країна НАТО не відмовила нам у поставці зброї, за виключення таких країн, як Угорщина”, — сказав Сергій Грабський.
За його словами, Україна має підтримку з боку НАТО у тих межах, у яких вони можуть собі це дозволити.
Що відомо
- Президент України Володимир Зеленський заявив, що саміт НАТО 4 березня був слабким, а сам Альянс фактично дав "зелене світло" для подальших обстрілів з боку РФ, оскільки відмовився закривати небо надо Україною для російської авіації.
- Міжнародну петицію до НАТО щодо запровадження безполітної зони вже підписали мільйон людей. Для цивільної авіації повітряний простір України закритий від самого початку війни. Ідеться про закриття неба над Україною для російської військової авіації. No-Fly Zone над Україною, або Закрите небо для російської авіації над Україною означатиме, що військові сили – в цьому випадку НАТО – бо до нього звертається Україна, – повинні будуть патрулювати повітряний простір над Україною і повинні будуть збивати літаки чи гелікоптери-порушники.
- 3 березня Володимир Зеленський провів інтерв’ю з іноземними ЗМІ. Під час нього він заявив, що агресія Росії не обмежиться Україною, закликав запровадити в українському небі безполітну зону, а також передати ВПС України військові літаки.
- Росія використовує повітряно-космічні сили для атак українських міст та населених пунктів, тому питання щодо закриття неба над Україною треба вирішити за декілька днів, заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.
- Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що НАТО не вводитиме літаки чи війська на територію України.
Читайте також
Знищене місто, вбиті родичі, страх: що розповідають евакуйовані жителі Волновахи
Вторгнення Росії в Україну. День дев'ятий. Онлайн
Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!