Чати, відеоуроки і батьківські анкети: як вчиться Рівненщина на карантині

Чати, відеоуроки і батьківські анкети: як вчиться Рівненщина на карантині

Чати, відеоуроки і батьківські анкети: як вчиться Рівненщина на карантині

З п'ятниці, 13 березня, школярі, студенти вищих навчальних закладів й закладів профтехосвіти Рівненщини на карантині. Профільне міністерство рекомендувало запровадити навчання за допомогою дистанційних технологій.

В усіх закладах освіти Рівненщини освітній процес триває, запевнила у студії “Теми дня” начальниця відділу загальної середньої та дошкільної освіти обласного управління Вікторія Кацеба. Як це відбувається, розбиралися журналісти Суспільного.

На Рівненщині припинили навчання 587 закладів загальної середньої освіти, в тому числі один приватний у Дубні.

- Ці заклади охоплюють в межах 162 тисяч здобувачів освіти. Для педагогів наказ Міністерства дозволяє гнучкий графік роботи. Тобто, вчитель може, будучи вдома, працювати безпосередньо з учнями за допомогою різних засобів, які на сьогодні є. Навіть за допомогою телефонного дзвінка. Але ми маємо розмежовувати поняття “дистанційна освіта” і “навчання за допомогою дистанційних технологій”. Останнє відбувається навіть з допомогою телефонних дзвінків батькам. Колосальна робота лягає на плечі батьків, – каже Вікторія Кацеба.

Навчання на відстані дозволить не надолужувати згаяне на додаткових уроках, говорив минулого тижня начальник обласного управління освіти Григорій Таргонський.

– Якщо карантинні заходи закінчаться, умовно кажучи, 3 квітня, й діти повернуться до закладів освіти, то це не мають бути 8-9-10-ті уроки, відпрацювання по суботах-неділях. Це має бути в межах того навчального контенту, який є і в межах тих навчальних годин, які передбачені за розкладом.

У Рівному коригують навчальні плани в залежності від можливостей закладів освіти, зазначила заступниця міського голови Рівного Галина Кульчинська.

- Виходимо з ситуації залежно від можливостей кожного закладу. Бо, скажімо, у закладах нового типу: гімназії “Престиж”, “Гармонія”, Гуманітарна гімназія, НВК №2, є одне комп’ютерне оснащення, відповідно – можливості. Ми над цим працюємо, мова йде про коригування навчальних планів.

Як відбувається навчання?

Завідувачка міського методичного кабінету Рівненського міського управління освіти Мирослава Жовтан.

- Заклади Рівного по-різному підійшли до впровадження. Деякі організували впровадження дистанційних форм навчання на сайті закладу освіти. Наприклад, академічний ліцей "Престиж", де кожен з батьків може зайти на сайт закладу, побачити розділ чи вкладку “дистанційне навчання”, зайти на цю вкладу, в розрізі кожен клас і предмет пропонується завдання. Це не просто прочитати сторінку, опрацювати матеріал, надіслати інформацію. Обов'язково є посилання на вебресури, використання розробленого педагогами. Обов'язково має бути зворотній зв'язок, але це не обов'язково має бути оцінка.

У Рівному немає таких закладів, які не відреагували на рекомендації щодо використання дистанційних технологій, запевнила Мирослава Жовтан. Така ж ситуація в області, переконує Вікторія Кацеба.

- Школи Рівного використовують інструменти онлайн спілкування, електронну пошту, сайти і блоги, створені педагогами й вебресурси, які готові, які пропонують дистанційні технології для підтримки освітнього процесу: EdEra, “Розумники”, Prometheus. Вебресурси, які пропонує Львівський регіональний центр оцінювання для 11-класників, – каже Мирослава Жовтан.

- Наш Рівненський інститут післядипломної освіти на офіційному сайті зробив рубрику “дистанційне навчання”, де в розрізі предметів сукупно зібрані посилання, різноманітні засоби, платформи, які можна використовувати і вчителям, і дітям, – Вікторія Кацеба.

Директорка НВК №12 Вікторія Лагодюк:

Школа є великою – 57 класів, діти навчаються в класах різної профілізації. І саме це обумовило ту форму, в якій ми працюємо. Оскільки сьогодні вчитель має академічну свободу, то, врахувавши специфіку класу, в якому він викладає, профільність класу, врахувавши можливість учителя та конкретних учнів, учителі школи обирають дистанційну форму навчання з дітьми. Для кожного окремого класу – свою. В більшості, з метою забезпечення зворотнього зв'язку, у нашому навчальному закладі були створені закриті спільноти в спеціальних мережах Viber, Skype, Telergam. Це дуже зручно, бо можна бачити, хто з дітей на зв'язку, з ким потрібно зв'язатись телефонічно або з смс-повідомленням. Всі класні керівники школи ознайомили батьків, яким чином будуть навчатись діти конкретно з кожного предмету. Діти отримують відеофрагменти уроків, теоретичні матеріали, опорні схеми, їм пропонується самостійно опрацювати якийсь матеріал за підручником. Разом з тим, вчитель надає консультації по телефону або по переписці.

Учителька української мови та літератури, англійської мови, класна керівниця 10 класу фізико-математичного профілю ПМЛ "Елітар" Оксана Бондаренко:

Учителі розробляють завдання, щоб діти працювали самостійно, і навіть створюють розробки уроків, всіх навчальних матеріалів. Хто має блог з учителів, то діти мають доступ. Завдання, виконані учнями, перевірятимуться через вайбер, телеграм. Особисто я вже зранку перевіряю те, що надіслали учні. На сайті ліцею в розділі "Дистанційне навчання" викладено й методичні коментарі до тем та вправ. На роботу не ходимо, але працюємо вдома відповідно до свого робочого часу. Укладаємо конспекти уроків, вправи, перевіряємо якість виконання завдань. У групах учнів усіх класів, зокрема й 10-ФМ, учителі додані теж. Тому завдання й різні методичні коментарі надсилаються безпосередньо. Головне – бажання вчитися.

Учителька початкових класів, класна керівниця 3-Б класу ЗОШ № 13 Світлана Добродій:

Ми в класі працюємо за науково-педагогічним проєктом "Інтелект України". Є доступ до сайту, диски. Батьки мають можливість скинути собі матеріали на комп'ютери. Як ні, то у батьківського комітету є флешка з матеріалами і, за потреби, вони діляться інформацією один з одним. Я – на зв'язку з класом, надаю індивідуальні консультації по вайберу, телефоном. За потребою організовуємо зустрічі у Skype чи конференцію по Viber. Ті, хто вже працював з дисками та класними зошитами, переконався, наскільки це доступно та цікаво. Але у нас не лише навчання, а й уся методична та організаційна робота, зорганізована через групи у Viber: початківці, група класних керівників, шкільна загальна для об'яв, група паралельних класів, наприклад, паралель 3-х класів, група НУШ, група Інтелект. Всі працюємо.

Оцінок немає, але є бали і сертифікати

- Є заклади по області, які встановили лічильники відвідування і адміністратори сайтів бачать, хто заходив. Це може бути зворотнім зв’язком. Ми чекаємо рекомендацій щодо оцінювання. Наші вчителі дуже креативні, продумують бонусну систем за успішне виконання завдань. Ці бонуси можуть після відновлення освітнього процесу перейти в бальну систему. Є заклади які пропонують сертифікати за виконання завдань, – пояснила Вікторія Кацеба

Що з ЗНО та ДПА?

- Пробне ЗНО вже перенесене. Анонсовані дати зміщені: 4 квітня – українська мова і література, 11 квітня – інші предмети, й 14 квітня – офіційний результат, - прокоментувала Вікторія Кацеба. – Якщо карантин буде продовжено, вочевидь, буде відтерміноване проведення основної сесії ЗНО й державної підсумкової атестації. Щодо продовження навчального року – норма в законодавстві передбачає, що навчальний рік триває до 1 липня. Не виключають продовження навчального процесу у червні.

Як звітують заклади?

За словами Вікторії Кацеби, законом передбачена повна автономія організації освітнього процесу.

- Рішенням педрад колективи визначали, які форми вони будуть застосовувати, яким чином буде проводитися своєрідний контроль. Керівник все ж відповідає за якість освіти. Індивідуально розроблялось кожним закладом окремо, виходячи з кадрових можливостей, з матеріально-технічного забезпечення. Щоб в чистій формі зорганізувати дистанційну освіту – треба потужну матеріально-технічну, комп’ютерну базу, ресурси і час.

Що у вищих навчальних закладах?

Від минулої п’ятниці на дистанційну форму перевели навчання у НУВГП, де навчається майже 7 тисяч студентів.

Начальник відділу зв’язків з громадськістю НУВГП Віталій Прокопець.

- Ми будемо працювати через інтернет. Це буде відео або текстова, або будь-яка інша форма зв’язку. Можемо використовуючи формат Hangouts, відстежувати, чи справді було заняття, скільки було студентів, чи слухали вони його, чи була там, умовно, якась дискусія.

В "Острозькій академії" також кажуть, що технічно забезпечені для дистанційного навчання.

Проректор із науково-педагогічної роботи НУ "Острозька академія" Дмитро Шевчук.

- З понеділка розклад майже нічим не відрізняється від того, який був до карантину. Але студенти не сидять в аудиторіях, а працюють через онлайн-платформи. Це відбувається дуже добре, технічно ми забезпечені. Частина викладачів проводить свої заняття з дому, ми розробили для них спеціальні інструкції. Частина викладачів мають змогу бути в академії, якщо це потрібно. Навчання відбувається в реальному часі. Викладачі використовують різні платформи: google classroom, google meet, moodle. Не обмежуємо викладачів щодо використання тої чи іншої платформи.

Як перевіряють якість навчання?

Якість навчання з використанням дистанційних технологій в умовах карантину відсьогодні моніторить Обласне управління освіти і науки. Для цього батьків усіх школярів просять взяти участь в опитуванні, посилання на яке розмістили на сайті обласного управління освіти і науки та освітніх групах в соцмережах.

В.о. начальника облуправління освіти і науки Олександр Набочук:

Щоб мати контроль над засвоюванням матеріалу, управлінню освіти важливо мати зворотній зв'язок від батьків. Тому відсьогодні ми запускаємо google-форму відповідного змісту і дуже просимо батьківську громадськість приділити кілька хвилин і заповнити цю форму. Це посилання буде розповсюджено на всі Facebook-сторінки органів управління освітою, шкіл, де можна в батьківських групах.

В опитуванні батькам слід вказати електронну пошту, обрати місто, район чи ОТГ, школу.

Масове заповнення такої google-форми дасть нам об'єктивну картину, скільки учнів залучено до освітнього процесу за допомогою технологій дистанційного навчання і дасть можливість оперативно, точково впливати з метою покращення надання освітніх послуг в таких умовах, яких ми зараз перебуваємо, – додає Олександр Набочук.

Авторки: Ольга Татаренко, Валентина Гордич, Наталія Стратонова

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди