Алла Горська, Василь Стус, Левко Лук’яненко — у спецефірі на UA: КУЛЬТУРА

Алла Горська, Василь Стус, Левко Лук’яненко — у спецефірі на UA: КУЛЬТУРА

Алла Горська, Василь Стус, Левко Лук’яненко — у спецефірі на UA: КУЛЬТУРА

У середу, 12 січня, до 50-х роковин від початку "великого погрому" — операції КДБ "Блок" проти українських дисидентів суспільний телеканал UA: КУЛЬТУРА покаже спецвипуск власного проєкту "Культові українці. Незалежні люди", присвяченого постаті Алли Горської, а також документальні передачі «Василь Стус. Феномен “суток”», "Левко Лук’яненко. Йти за совістю" та "Секретний архів КДБ".

12:00 — хвилина мовчання.

О 21:25 дивіться прем’єру спеціального випуску програми "Культові українці. Незалежні люди" про визначну українську художницю-монументалістку та дисидентку. Алла Горська прожила недовге життя, проте назавжди залишила свій слід, як в історії мистецтва, так і в історії боротьби за незалежність України. Ведуча програми Софія Челяк і співведучий та історик Олександр Алфьоров розкажуть, як Горській вдавалося працювати в умовах постійного тиску з боку режиму, який був побут української інтелігенції 60–70-х років — та проведуть власне розслідування вбивства Алли Горської.

О 10:25 та 21:00 дивіться проєкт про визначного українського дисидента "Левко Лук’яненко. Йти за совістю". 27 років життя Левко Лук’яненко провів у тюрмах і таборах, 450 днів — у приміщеннях камерного типу та карцерах. Пройшов тисячі кілометрів етапу й провів 45 голодувань. Однак йому вдалося вистояти. Згодом Левко Лук’яненко став одним зі співавторів Акта проголошення незалежності України, ухвалення якого символічно відбулося в день його народження.

О 10:50 та 20:00 дивіться історію про нескореного поета й борця за Україну у проєкті «Василь Стус. Феномен “суток”». У 1972 році Василя Стуса заарештовують. Йому інкримінують справу за 14 віршів та 10 літературознавчих статей. Одну з них — «Феномен доби» — на суді переклали як «Феномен суток». Упродовж майже 20 років рукопис праці лежав в архівах КДБ. Радянська влада боялася слова Стуса — чистого, справедливого й поетичного, а тому всіляко намагалася усунути поета.

О 14:25 UA: ПЕРШИЙ покаже документальний проєкт Радіо Свободи й телеканалу "Настоящее Время" "#вУкраїні", серія "Секретний архів КДБ". З прийняттям закону про декомунізацію у 2015 році всі секретні матеріали КДБ з 1918 по 1991 рік розсекретили. У будівлі СБУ України (колишній КДБ) налічувалося 224000 справ з речовими доказами. Цей архів — найбільший у світі відкритий архів репресивних органів. У проєкті глядачі дізнаються, які справи були роками заховані за стінами КДБ, кого та за що саджали у в’язницю та що робили з українськими дисидентами каральні органи.

Дивіться спецефір 12 січня на суспільному телеканалі UA: КУЛЬТУРА та у мобільному застосунку suspilne.tv.

Нагадаємо, UA: КУЛЬТУРА — суспільний загальнонаціональний телеканал для культурного дозвілля. Кіно, театр і музика, цікаві програми про мистецтво, спецпроєкти та ефіри наживо з головних культурних та мистецьких подій країни.

Вибір редакції

На початок