З початком нового року школярів Хмельниччини почали годувати за новим меню

З початком нового року школярів Хмельниччини почали годувати за новим меню

З початком нового року школярів Хмельниччини почали годувати за новим меню
Фото: Суспільне Поділля

Із початком нового навчального року школярів Хмельниччини та України почали годувати за новим меню. Нове меню у школах почали впроваджувати з 1 вересня 2021 року.

Про це Суспільному розповів заступник голови Хмельницької обласної державної адміністрації Володимир Юр’єв.

За його словами, над створенням меню працювала робоча група з Міністерств освіти, охорони здоров’я, економіки, держпродспоживслужби та дієтологи і зовнішні експерти.

Заступник голови Хмельницької ОДА Володимир Юр'єв. Фото: Суспільне Поділля
Заступник голови Хмельницької ОДА Володимир Юр'єв. Фото: Суспільне Поділля. Фото: Суспільне Поділля

Жодних консервів, ковбас, сосисок; картопляне пюре - раз у п’ять днів, котлети й відбивні – з курятини, хліб - лише цільнозерновий. У раціоні - більше каш, овочів і фруктів та молочки із пастеризованого молока, розповідає кухар Старокостянтинівської 7-ї школи Тетяна Македонець.

"Цукру по мінімуму, солі по мінімуму. Наразі скарг немає, не було, і батьки задоволені, і ми чуємо відгуки, що батьки задоволені", - каже жінка.

Школяр, Владислав Хрипун каже, щодня харчується в шкільній їдальні.

"В їдальні здоровіша їжа, ніж у будь-якому магазині. Вона завжди свіжа і гаряча, смачно приготовлена", - говорить хлопець.

Ризотто. Фото: Суспільне Поділля
Ризотто. Фото: Суспільне Поділля. Фото: Суспільне Поділля

Реформа торкнулася й шкільного буфета. Тепер тут не продають солодкого печива чи солоних сухариків, заборонена газованка, каже відповідальна за харчування в цій школі Богдана Миропольська. Додає, тепер у буфеті продають пастеризовані соки, яблука, банани та випічку власного виробництва.

"Це досить важко. Але ми знайшли вихід. Ми виготовляємо булочки власного виробництва з низьким вмістом цукру", - каже жінка.

Сьогодні на сніданок, каже кухар, страви з меню переможця одного з кулінарних шоу Євгена Клопотенка.

З початком нового року школярів Хмельниччини почали годувати за новим меню. Фото: Суспільне Поділля
З початком нового року школярів Хмельниччини почали годувати за новим меню. Фото: Суспільне Поділля. Фото: Суспільне Поділля

"По меню Клопотенка сьогодні ризотто з горошком і сиром, курячі наггетси готували", - розповідає кухар.

Медична сестра Юлія Тищенко розповідає, продукти щоранку перевіряє.

"Ми всі продукти перевіряємо, що і коли прийшло, якість дивимося, дати і все звіряємо", - каже Юлія Тищенко.

Харчі, каже, привозить приватний підприємець, з яким уклали угоду. Ця школа, як і всі міські школи Старокостянтинівської громади, близько 10-ти років тому перейшли на систему харчування аутсорсинг, говорить заступниця начальника відділу освіти Галина Побережняк.

"Тобто харчоблоки навчальних закладів були передані в оренду приватним підприємцям, операторам ринку. Оператори ринку можуть працювати з однією чи кількома школами, каже Галина Побережняк. Як-от у сьомій школі та в селі Попівці. За її словами, тут запровадили систему харчування кейтерінг - коли їжу не готують в школі, а привозять. В їдальні діти снідають тим же ризотто з зеленим горошком та сиром, ягідним киселем та цілозерновим хлібом, привезеними зі Старокостянтинова", - каже Галина Побережна.

Мама однієї з учениць розповідає, спочатку батьки з недовірою поставилися до доставки їжі, та за семестр зрозуміли, що помилялися.

"Моя дитина задоволена, каже: "Мамо, все тепленьке, все дуже смачне". Є вибір дуже різноманітний. І плов, і відбивна, і салати різноманітні. Від 18 до 22-23 гривні", - говорить жінка.

Директорка школи Інна Болкун каже, таку систему запровадили, бо кухар розрахувалася, а іншого в Попівцях не знайшлося. З 47-ми дітей, каже, в їдальні не харчуються троє.

"Ніяких проблем із доставками та смаковими якостями страв ми не маємо. Для нашого закладу ця організація харчування вийшла сама дієва, сама ефективна", - розповіла Інна Болкун.

Кейтеринг у Старокостянтинівській громаді - пілотний проєкт, розповідає заступник голови облдержадміністрації Володимир Юр'єв. Каже, якщо система себе виправдає, запроваджуватимуть в інших невеликих школах. Стосовно реформи шкільного харчування загалом, каже, навчальні заклади області готові до змін.

За його словами, для цього потрібні сучасні харчоблоки.

"У 21 році було освоєно більше пів мільйона гривень на реконструкцію, на закупівлю обладнання, в цьому році на реконструкцію харчоблоків ми виділяємо 3 мільйони 800 тисяч. На сьогодні вже запланована реконструкція шкіл Чемеровецької, Дунаєвецької, Кам'янець-Подільської, Ямпільської", - повідомив посадовець.

Начальниця управління безпечності харчових продуктів Головного управління Держпродспоживслужби Олександра Титарчук розповідає, служба контролює, чим харчуються школярі. У 2021 році, каже, перевірили 470 харчоблоків та у 290 виявили порушення.

Що відомо

На початок