1,5 тонни батарейок та 22 тисячі ламп: підсумки роботи екобуса на Полтавщині за 2021-й рік

1,5 тонни батарейок та 22 тисячі ламп: підсумки роботи екобуса на Полтавщині за 2021-й рік

1,5 тонни батарейок та 22 тисячі ламп: підсумки роботи екобуса на Полтавщині за 2021-й рік
Суспільне Полтава

За рік у понад 30 громадах Полтавщини працював екобус – це автомобіль, що збирає небезпечні відходи, зокрема, батарейки, ртутні термометри та лампи. Їх відвозять на утилізацію. Фінансують це із обласного та місцевого бюджетів, каже начальниця відділу інвестиційної діяльності облради Олеся Дроботенко. За її словами, із бюджету Полтавщини витратили майже пів мільйона гривень.

У мікроавтобусі, який перевозить небезпечні відходи, – із десяток спеціальних контейнерів. У довгі – складають ртутні лампи, каже Сергій Донець.

Екобус, що збирає батарейки
Екобус Полтавщини. Суспільне Полтава

"Перевозяться всі (лампи – ред.) замотані у папір або стандартне пакування. Складаються у контейнери. У контейнерах встановлена протиударна частина, щоб лампи, не дай Боже, не псувалися, не було випарів. Ось ці контейнери – для перевезення безпосередньо батарейок. Сюди ми складаємо термометри", - каже водій екобуса Сергій Донець.

Працює такий екобус у громадах області із середини 2020-го року. Спецавтомобіль вартістю в майже мільйон гривень уперше виїхав у Решетилівку.

А за 2021-й рік попрацював у 31 громаді. За цей час в екобус знесли понад півтори тонни батарейок, майже 22 тисячі люмінесцентних ламп та до двох сотень термометрів, каже начальниця відділу інвестиційної діяльності обласної ради.

Контейнери для батарейок. Екобус Полтавщина
Контейнери для збору батарейок в екобусі. Суспільне Полтава

"Найбільше виїздів було з вересня до грудня. І останній виїзд був 17 грудня. Загальна кількість зібраного варіювалася. У якихось громадах це взагалі були самі батарейки. Інші ж, більші громади, наприклад, Решетилівська, Пирятинська, Лубенська, то там уже було більше і ламп, і батарейок, і кількість термометрів більша", - розповідає начальниця відділу інвестиційної діяльності облради Олеся Дроботенко.

Працював екобус і в Мачухівській громаді. Сюди він приїздить другий рік поспіль. Здавав відходи, зокрема, Євген Ватутін.

"Дізнався із соцмереж. Був висвітлений графік руху екобуса, подивився, на яке число він прибуває до нас у село, підготувався заздалегідь, зібрав батарейки, які збирав, газорозрядні лампи, які також не викидав, збирав. Не знав просто, де їх подіти. І тут трапилася така гарна нагода", - каже житель Мачухівської громади Євген Ватутін.

Екобус. Ртутні лампи складають в ці контейнери
Контейнери для ртутних ламп в екобусі Полтавщини. Суспільне Полтава

"Коли було оголошено про курсування екобуса, люди телефонували, запитували, коли ми плануємо, о котрій годині. В принципі, населення було зацікавлене. За два роки співпраці з екобусом було зібрано близько 400 ламп люмінесцентних, до 40 кілограмів батарейок та десять термометрів", - пригадує екологиня Мачухівської сільради Оксана Мельник.

За словами Оксани Мельник, договір на вивезення небезпечних відходів громада уклала у жовтні 2020-го.

"За два роки близько 10 тисяч (гривень – ред.) використано для того, щоб приїхав екобус. Ми в кожен наш старостат приїхали. Для таких заходів, пов’язаних із екологією, є окремі кошти. Ми використовуємо їх і на підгортання сміттєзвалищ, і на роботу екобуса", - говорить голова Мачухівської громади Валерій Білокінь.

Контейнери для ртутних ламп
На контейнерах для ртутних ламп спеціальні позначки. Суспільне Полтава

"Для мешканців це абсолютно безкоштовно. Фінансує приїзд екобуса місцева рада. Вони сплачують транспортні витрати і роботу водія, а потім по факту скільки зібрано, це все протоколюється, і сплачується 50% на утилізацію. В обласному бюджеті закладено 500 тисяч (гривень – ред.) на співфінансування цієї утилізації, щоб громадам було легше. І витрачено, наскільки я знаю, близько 400 (тисяч гривень – ред.) на цей момент. На три роки ще продовжено фінансування, закладено також на кожен рік по 500 тисяч (гривень – ред.)", - пояснює начальниця відділу інвестиційної діяльності облради Олеся Дроботенко.

Зібрані відходи у контейнерах екобусом відвозять у дві компанії, говорить водій Сергій Донець.

"Одна фірма займається утилізацією подальшою після нас ламп і термометрів, інша займається батарейками. Наша справа – їм передати. Вони займаються подальшою утилізацією", - каже водій екобуса Сергій Донець.

1,5 тонни батарейок та 22 тисячі ламп: підсумки роботи екобуса на Полтавщині за 2021-й рік
Екобус Полтавщини. Суспільне Полтава

"Як і минулого року, всі ці небезпечні відходи відвозяться до Румунії, до підприємства, яке займається утилізацією таких небезпечних (відходів – ред.), тому що в Україні, на жаль, немає", - каже начальниця відділу інвестиційної діяльності облради Олеся Дроботенко.

На початок