У громаді на Житомирщині не ухвалили бюджет на 2022 рік – депутати не можуть зібратися на сесію

У громаді на Житомирщині не ухвалили бюджет на 2022 рік – депутати не можуть зібратися на сесію

Оновлено
У громаді на Житомирщині не ухвалили бюджет на 2022 рік – депутати не можуть зібратися на сесію
Фото: Сергій Вакуленчик

У Коростишівській міській територіальній громаді станом на 29 грудня не ухвалили бюджет громади на 2022 рік – депутати з листопада не можуть зібратися на сесію. Про це 29 грудня в етері програми "Сьгодні.Головне" на каналі UA:Житомир повідомив заступник міського голови Коростишева Сергій Бондарчук.

За його словами, остання сесія Коростишівської міської ради відбулася другого листопада.

"Упродовж листопада-грудня сесія не скликалася, хоча було багато питань, які потребували розгляду, в тому числі, і зміни до бюджету. Я думаю, це пов'язано з тим, що міський голова зараз у відпустці (на лікарняному – ред.), а секретар не може чи не хоче сам скликати сесію, хоча це відноситься до його повноважень", – каже заступник міського голови Коростишева.

У громаді на Житомирщині не ухвалили бюджет на 2022 рік – депутати не можуть зібратися на сесію
Сергій Бондарчук каже, що сесію вже двічі переносили. Фото: Суспільне Житомир

Попередньо бюджетну сесію призначали на 21 грудня, але зі слів Сергія Бондарчука, напередодні депутатів повідомили, що сесію переносять на 28 грудня.

"Ми думали, що ухвалимо бюджет хоча б 28 грудня – щоб дати можливість отримувати заробітну плату, в першу чергу, працівникам дошкільних та позашкільних закладів, технічному персоналу в школах і багато чого іншого. Але знову ж таки напередодні і цієї сесії скинули у вайбер повідомлення, що сесія переноситься на 25 січня 2022 року. Таким чином ускладнюється виплата зарплат бюджетникам, які отримують кошти з місцевого бюджету, та оплата енергоносіїв. Ми зараз маємо жити на 1/12 бюджету (1/12 бюджету 2021 року – ред.). Але ж ми закладали, наприклад, вартість газу для бюджетних установ по 10 гривень, а зараз ми його купляємо по 20 гривень", – говорить Сергій Бондарчук.

Чому депутати Коростишівської міськради не змогли прийняти бюджет на 2022 рік?

У телефонному коментарі міський голова Коростишева Іван Кохан, котрий перебуває на лікарняному, сказав журналістам програми "Сьогодні.Головне", що для того, аби прийняти бюджет, потрібне порозуміння між депутатами.

"Дуже складно знайти порозуміння у громаді, де 26 депутатів представляють 10 партій, – каже Іван Кохан. – Так сталося, що все якось співпало: і мій лікарняний, і пристрасті щодо кадрових змін, і ухвалення бюджету. Кожна дія якимось чином однозначно впливає на загальне рішення міської ради і депутатів. За результатами цього фінансового року (2021 – ред.) ми маємо значні суми перевиконання. Хоча місяць буде досить складний в плані розпорядчих функцій, але я певен, що ті напрацювання, які ми зробили у 2021 році, дадуть нам ще кращий бюджет, і це не є велика трагедія".

У громаді на Житомирщині не ухвалили бюджет на 2022 рік – депутати не можуть зібратися на сесію
Іван Кохан говорить, що депутати міськради не можуть знайти порозуміння у питаннях бюджету. Фото: сайт Коростишівської міськради

Кадрові питання

За словами заступника міського голови Коростишева Сергія Бондарчука, наразі у громаді лишаються невирішеними певні кадрові питання.

"Попередній секретар міської ради (Юрій Сарапійчук – ред.), який був у квітні (2021 року – ред.) звільнений, рішенням Житомирського окружного суду був поновлений на посаді. Він повинен був приступити до роботи з першого жовтня. Його не допускають до роботи. Виконавча служба двічі наклала на міську раду штраф – близько 16 тисяч гривень. Рахунки упродовж листопада були заблоковані, жодні видатки міською радою не здійснювалися. Але чи саме це стало причиною такої ситуації, я не можу сказати", – розповів Сергій Бондарчук.

Відповідаючи на питання журналістів Суспільного про те, чи є зв'язок між переносом бюджетної сесії та поновленням на посаді звільненого у квітні секретаря міськради Іван Кохан сказав, що не буде коментувати ситуацію.

"Це рішення є в адміністративному суді міста Житомира. Не буду я коментувати. Особисто для мене ми, вчиняючи ці дії, жодного порушення регламентних норм не вчинили і жодних порушень закону про місцеве самоврядування не здійснили", – сказав міський голова Коростишева.

30 грудня у розмові з журналістами Суспільного діючий секретар Коростишівської міської ради Євгеній Защипас сказав, що зможе прокоментувати ситуацію, що склалася, зранку 31 грудня.

31 грудня в коментарі Суспільному Євгеній Защипас сказав, що бюджет не ухвалили, бо його ще недопрацювали.

"Нічого страшного не сталося. Йде нормальний бюджетний процес. Сесія не відбулася, бо бюджет ще недопрацьований. Ми плануємо, що бюджет буде ухвалений на наступній сесії, яка відбудеться 25 січня. А до 25 грудня бюджет не встигли ухвалити, бо депутати погано попрацювали", – розповів Євгеній Защипас.

Як житиме громада, котра не ухвалила бюджет на наступний рік?

Експерт із питань фінансів Житомирського регіонального відділення Асоціації міст України Сергій Гаращук каже: через те, що бюджет не був ухвалений, Коростишівська громада упродовж, як мінімум, місяця не матиме можливості розвиватися.

"Зразу скажу, що цю ситуацію хорошою не назвеш. Найгірше те, що громада певним чином заморожується у своєму розвитку. Краще було одразу знайти консенсус. Якщо бюджет не ухвалили, то є норма Бюджетного кодексу, яка передбачає певну процедуру – і заробітна плата, і гроші за енергоносії та інші поточні видатки будуть здійснюватися в межах 1/12 частини бюджету 2021 року. Але не буде проведено жодних капітальних витрат. А отже, принаймні один з 12 місяців можна викреслити з життя. Технічно складно буде виконувати бюджет і фінансистам, і розпорядникам коштів. І ріст ціни на енергоносії тут теж є важливим фактором", – прокоментував Сергій Гаращук.

У громаді на Житомирщині не ухвалили бюджет на 2022 рік – депутати не можуть зібратися на сесію
Сергій Гаращук каже, що без ухваленого бюджету громада місяць не розвиватиметься. Суспільне Житомир

Чи може той факт, що бюджет не було ухвалено, вплинути на затримку виплати зарплат бюджетникам?

"Наразі я не бачу таких підстав, – говорить Сергій Гаращук. – Але чим довше затягуватиметься процес, тим більшою є ймовірність, що такі проблеми теж можуть виникнути. Зарплата є захищеною статтею і за її невиплату передбачена кримінальна відповідальність. В першу чергу, звичайно, кошти бюджету будуть спрямовані на заробітну плату. А от де виникатимуть проблеми, то це у питаннях розрахунків за енергоносії. Піврічні призначення ділимо на 12 і виходить, що це дуже невеликий обсяг фінансування, котрий потрібно буде доповнювати внесенням змін до тимчасового розпису. Але це вже технічні моменти, які не паралізують життя громади".

За словами Сергія Гаращука, випадки неухвалення річних бюджетів в Україні наразі є одиничними.

"На моїй пам'яті такі випадки були характерними більше для дев'яностих років ХХ століття. Зараз, наскільки мені відомо, схожа ситуація є в Полтаві, де теж не ухвалили бюджет. Але там, швидше за все, бюджет до кінця 2021 року все ж ухвалять. Проте є питання щодо того, чи буде там бюджет розвитку", – сказав Сергій Гаращук.

Що відомо

  • Згідно з Бюджетним кодексом України, бюджет на наступний рік затверджується рішенням місцевої ради не пізніше 25 грудня поточного року.
  • 19 квітня 2021 року на сесії Коростишівської міськради депутати проголосували за звільнення секретаря Коростишівської міської ради Юрія Сарапійчука через його регулярні порушення правил етичної поведінки посадових осіб. Звернення про звільнення секретаря з посади, подане депутаткою Коростишівської міської ради Юлією Юзефович, підтримали 15 із 26 депутатів.

Читайте головні новини Житомирщини у нашому Telegram, Instagram та Viber

Вибір редакції

На початок