Охорона у школах: чи з’явилася вона у закладах Полтави після стрілянини з арбалета

Охорона у школах: чи з’явилася вона у закладах Полтави після стрілянини з арбалета

Охорона у школах: чи з’явилася вона у закладах Полтави після стрілянини з арбалета
Суспільне Полтава

За майже чотири місяці після стрілянини з арбалета, яка сталася в одній із полтавських шкіл, так і не з’явилася охорона у навчальних закладах громади. На початку вересня, до 11 школи міста колишня учениця безперешкодно зайшла із самострілом і поранила двох вчителів. Свій вчинок дівчина пов’язує із булінгом, який зазнавала неповнолітньою. Після цього випадку одна з полтавок ініціювала петицію із проханням забезпечити школи та дитсадки міста охороною. Та поки грошей у бюджет громади на це не заклали.

До 11-ї школи Полтави можна потрапити безперешкодно. Заклад не охороняють, а за порядком наглядають техпрацівниці.

Три місяці тому 6 вересня у цій полтавській школі №11 сталася стрілянина. 19-річна Таїсія Петрова зайшла до закладу, де під час другого уроку на очах в учнів з арбалета поранила двох педагогів.

Охорона у школах: чи з’явилася вона у закладах Полтави після стрілянини з арбалета
Столик для дезінфекції рук у школі. Суспільне Полтава

Чому нічого не змінилося з того дня щодо охорони у школі, директорка відмовляється коментувати. Після інциденту, який стався, розповідала, що допомагали раніше у цьому батьки.

"Ми збирали гроші з батьків, у нас була охорона. Підприємство «Кобра» нас охороняло, але ця охорона була не того рівня, яка повинна бути в закладі. Цього року ми не збирали грошей на охорону. У штатному розписі закладу немає посади охоронця та посади чергового", - говорить директорка полтавської школи №11 Валентина Олійниченко.

Не мають такої посади і в навчальних закладах, які приєдналися до Полтави. Зокрема, у Пальчиківській школі.

Охорона у школах: чи з’явилася вона у закладах Полтави після стрілянини з арбалета
У Пальчиківській школі вдень немає охоронця. Суспільне Полтава

"У нас є два сторожі, які позмінно працюють вночі. А в денний час під час занять у нас не охорона, а це черговий технічний працівник, який перебуває при вході у школу", - каже директор Пальчиківського НВК Віталій Єрьомін.

Після стрілянини полтавка Юлія Манойло, яка виховує двох дітей, ініціює забезпечити охороною школи та дитсадки Полтави. Вона розміщує петицію на сайті міськради, яка набирає необхідну кількість голосів (мінімум 250 голосів).

"Не лише камери відеоспостереження, а й люди, які будуть сидіти на пункті, охоронці, не техприбиральниці, а справжні охоронці, які стежитимуть за порядком у школі. І у випадку чого можуть нажати тривожну кнопку. Я хочу бути спокійною, коли мої діти ідуть у школу, у садочок. Я хочу віддавати їх у надійні руки і не хвилюватися", - пояснює авторка петиції Юлія Манойло.

Охорона у школах: чи з’явилася вона у закладах Полтави після стрілянини з арбалета
Таїса Петрова на суді. Суспільне Полтава

Петицію розглянула профільна комісія. А департамент освіти підрахував орієнтовні суми.

"Якщо увести посаду охоронця у закладах освіти, це нам буде обходитися в місяць на 240 охоронців 2 мільйони 139 тисяч гривень. Якщо це буде охорона від фірми, це буде 3 мільйони 109 гривень (на місяць – ред.). Усе це приблизні розрахунки. Наприклад, відеоспостереження за пропозицією однієї фірми на 60 закладів освіти обійдеться Полтаві у 18 мільйонів гривень. Щодо турнікетів – близько 8 мільйонів гривень", - говорить голова комісії Полтавської міськради з питань розвитку освіти Маріанна Соліман.

За її словами, питання щодо фінансування охорони у навчальних закладах громади планують винести на бюджету сесію міськради.

А поки щодо стрілянини, яку влаштувала 19-річна учениця школи Таїса Петрова, суд не виніс вирок. Спочатку дівчина перебувала під вартою, згодом їй змінили запобіжний захід і перевели до психіатричного закладу. Свою вину полтавка визнала. Під час першого засідання вона сказала, що так вчинила через знущання, які пережила, зокрема, у школі.

Охорона у школах: чи з’явилася вона у закладах Полтави після стрілянини з арбалета
Таїса Петрова розповідає про те, як зазнавала булінгу в школі. Суспільне Полтава

"Я змінила три школи, у кожній із них були елементи булінгу, як із боку викладачів, так і з боку дітей. Спеціально били так, щоб не було синців, щоб не було видимих слідів. Це був як порив, що ось досить. Я була раніше на місці того, хто був жертвою", - говорить підозрювана Таїсія Петрова.

"Людина, яка підлягала булінгу у своєму житті, є декілька моделей поведінки, вони усі залежать від індивідуальностей. Людина може стати бунтарем і бунтувати абсолютно проти всього. Людина навпаки може стати занадто конформною і у будь-якому колективі сприймати роль людини для биття і усе терпіти. У людини може не складатися в особистому житті, якщо людина терпіла якісь сексуальні домагання або приниження. Взагалі це може довести до суїциду", - говорить психологиня Наталія Панченко.

Справу про стрілянину розслідують за двома статтями Кримінального кодексу.

"Це замах на умисне вбивство двох або більше осіб санкція даної статті передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі на строк від 10 до 15 років або довічне позбавлення волі", - каже речник поліції Полтавщини Роман Грішин.

Що відомо:

  • 6 вересня у полтавській школі № 11 сталася стрілянина. З арбалета під час другого уроку на очах в учнів поранені двоє педагогів.
  • Про підозру 19-річній дівчині, яка поранила двох педагогів, слідчий повідомив 7 вересня. Підозру їй оголосили за частиною другою статті 15 та частиною другою статті 115 ("Замах на умисне вбивство").
  • За словами директорки школи Валентини Олійниченко, уроки не скасовували, а дівчину у закладі затримали і викликали поліцейських.
  • Заступниця директора закладу отримала поранення у руку, вчителька – у спину.
  • За словами речника поліції Полтавщини Юрія Сулаєва, під час розслідування мають провести експертизи, зокрема, дослідити зброю.
На початок