Найбільший бурштин в Україні: влада заявляє про унікальну знахідку на Рівненщині. Що каже експертка

Найбільший бурштин в Україні: влада заявляє про унікальну знахідку на Рівненщині. Що каже експертка

Ексклюзивно
Найбільший бурштин в Україні: влада заявляє про унікальну знахідку на Рівненщині. Що каже експертка
Фото: Facebook Віталія Коваля

На Рівненщині знайшли шматок бурштину вагою у понад п’ять кілограмів. Раніше про це повідомляв нардеп Олександр Ковальчук, а 29 грудня інформація про це з’явилась у Facebook голови ОДА Віталія Коваля. Там ідеться, що такий шматок – найбільший в історії України й один із найбільших у світі. Експертка-гемологиня підтвердила Суспільному, що таку знахідку справді можна вважати унікальною.

Що знайшли

Голова ОДА повідомив про знайдений шматок бурштину вагою 5305 грамів. У дописі Віталія Коваля вказано, що це - найбільша подібна знахідка в Україні і такий камінь “входить в десятку найбільших “бурштинових” каменів світу”. До цього найбільшими в державі вважали камені вагою 1930  та 1040 грамів.

За інформацією Віталія Коваля, бурштин видобули легально, це зробила компанія “Сонячне ремесло” на родовищі Володимирець – Східний. Ця фірма почала роботу у травні 2021 року.

Влада заявляє про знайдений на Рівненщині найбільший шматок бурштину в Україні. Що каже гемолог
Фото: Facebook Віталія Коваля

Суспільне намагається дізнатись, що із цим бурштином робитимуть далі.

Коментар експертки

Суспільне звернулось за коментарем щодо цінності знахідки до експертки-гемологині Державного гемологічного центру України Людмили Степанюк. Жінка 26 років працює в ДП “Бурштин України”, наразі є директоркою з виробництва.

“За увесь час моєї роботи я не пригадую такого. Найбільше, що було, це бурштин вагою майже два кілограми. П’ять кілограмів – це дійсно унікальна знахідка. Я чула про найбільший шматок, це дев’ять кілограмів. Цінність п’ятикілограмового шматка у тому, що це – справді велика рідкість і таких речей трапляється дуже мало”, – каже експертка.

Вона зазначила, що, згідно зі світовою класифікацією, шматки бурштину вагою у понад кілограм належать до унікальних знахідок.

“Щодо вартості – це дуже складне питання. Вартість визначається не однією людиною, а комісійно. Всі шматочки у понад один кілограм експерти оцінюють колегіально”, – зазначила Людмила Степанюк.

Влада заявляє про знайдений на Рівненщині найбільший шматок бурштину в Україні. Що каже гемолог
Шматок бурштину вагою в понад 5 кг, знайдений на Рівненщині. Фото: Facebook Віталія Коваля

Спеціалістка каже, що в інтернеті є чимало чуток про шматки бурштину вагою у десятки кілограмів. Однак вона таких підтверджень в офіційній літературі не знаходила.

Дані з нелегального видобутку

Раніше Суспільне спілкувалось із джерелом, обізнаним у темі нелегального видобутку бурштину. Співрозмовник зазначив, який забажав залишитись анонімним, зазначав, що у 2016 році бачив нелегально видобутий шматок вагою в понад вісім кілограмів.

Йому відомо, що цю знахідку продали за кордон, однак як склалась далі доля цього каменю – не знає.

Що відомо

  • Бурштин – це природна скам'яніла викопна смола хвойних чи покритонасінних дерев у вигляді тьмяних, прозорих і напівпрозорих каменів. Використовується для виготовлення ювелірних прикрас, у парфумерії, народній медицині та електриці. Вік каменів може сягати мільйонів років.
  • У листопаді 2021 року Суспільне Волинь повідомляло, що біля Маневич знайшли бурштиновий камінь вагою майже 2 кг. У Рівному в музеї Музеї бурштину є екземпляр вагою майже 2 кг.
  • Найбільші поклади бурштину, за даними експертки-гемологині, знаходяться в Калінінградській області у Росії.
  • У грудні 2019-го Верховна Рада ухвалила закон про регулювання видобутку бурштину. Він передбачає видачу дозволів на видобуток на певних земельних ділянках, також вносить зміни до Земельного кодексу, якими передбачається проведення розвідувальних робіт щодо пошуку покладів бурштину. Водночас закон запроваджує кримінальну відповідальність за незаконний видобуток і відповідальність за недотримання вимог рекультивації.
  • Після легалізації видобутку бурштину в Україні у 2019 році, на Рівненщині є 55 так званих “бурштинових ділянок”, які реалізували через аукціони. За даними ОДА, надходження у держбюджет від цієї діяльності склали понад 166 мільйонів гривень.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок