Усунення "без'ядерного статусу" і терміни президентства — у Білорусі опублікували проєкт Конституції

Усунення "без'ядерного статусу" і терміни президентства — у Білорусі опублікували проєкт Конституції

Усунення "без'ядерного статусу" і терміни президентства — у Білорусі опублікували проєкт Конституції
Наталія Гуменюк, Суспільне

У Білорусі опублікували проєкт змін і доповнень до конституції. Відповідно до них Лукашенко може бути необмежену кількість каденцій президентом, Республіка Білорусь відмовляється від "без'ядерного статусу", а Всебілоруським народним зборам також передали повноваження щодо усунення з посади президента. Документ опублікували на сайті національного правового інтернет-порталу.

Про президентські каденції

У новому проєкті Конституції, який винесли 27 грудня на обговорення, передбачається обмеження президентських термінів до двох. Це обмеження починає діяти лише після вступу на посаду новообраного президента — таким чином Лукашенко може обратися президентом ще принаймні двічі.

Також мінімальний вік кандидата має бути 40 років, а не 35, як раніше, з них 20 років він повинен прожити на території Білорусі. Кандидату в президенти забороняється мати множинне чи подвійне громадянство або посвідку на проживання у іншій країні.

При цьому після закінчення терміну повноважень президент може стати довічним членом верхньої палати парламенту.

Читайте також: Білорусь є небезпечною для біженців – правозахисники

Новий представницький орган

Також змінами до Основного закону Білорусі створюється представницький орган "Загальнобілоруське зібрання", яке отримує повноваження зміщати президента, якщо той порушує Конституцію. Також це зібрання може запроваджувати на території Білорусі надзвичайний чи воєнний стан за наявності підстав.

До його повноважень також віднесли розгляд питання щодо легітимності виборів.

Про ядерну зброю та агресію щодо інших держави

Як зазначає Белта, з чинної редакції Конституції пропонується прибрати статтю про без'ядерну зону та нейтральність Білорусі.

Відповідно до статті 18 проєкту змін та доповнень до Конституції РБ "виключається військова агресія зі своєї території щодо інших держав".

Водночас невизнаний низкою країн президент Білорусі Лукашенко заявив, що у разі загострень на кордоні Білорусь буде "на боці" Росії. Також він уперше заявив, що Крим де-факто та де-юре став російським. Раніше Білорусь не визнавала анексії Криму Росією.

Раніше заступник міністра закордонних справ РФ Серій Рябков заявив, що Росія може "бути змушена" розмістити на європейських територіях ядерні ракети середньої дальності, якщо Захід не погодиться приєднатися до мораторію на розміщення такої зброї у Європі.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Що відомо

  • Через загрозу репресій та переслідування учасники театральної трупи "Білоруського вільного театру" були змушені залишити країну. Тепер боротися із режимом невизнаного президента Олександра Лукашенка вони планують з-за кордону. Протестні вистави БВТ New York Times називав найбільшими театральними подіями року.
  • 9 серпня 2020 року у Білорусі відбулися президентські вибори. На них, за офіційними даними, Олександр Лукашенко, який керує країною з 1994 року, набрав 80,1% голосів виборців, опозиційна кандидатка Світлана Тихановська — 10,1%.
  • Відразу після виборів у Мінську й інших містах Білорусі люди вийшли на вулиці, щоб висловити недовіру результатам ЦВК, координуючи свої дії через соцмережі, тому у перші дні протестів влада намагалася максимально обмежити роботу інтернету. Демонстранти вважають, що вибори були сфальсифіковані, а перемогу мала здобути Світлана Тихановська.
  • За час протестів, які тривають і нині, силовики затримали близько 30 тисяч людей. Офіційно під час протестів загинули четверо людей, неофіційно правозахисники говорять про понад 10 загиблих і десятки зниклих безвісти.
  • Опозиційна кандидатка в президенти Білорусі Світлана Тихановська закликала міліцію та війська зупинити насильство.
  • 65-річний Олександр Лукашенко керує країною вже 25 років. Жодні президентські вибори (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року), не були визнані вільними і справедливими на міжнародному рівні.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок