Реформа харчування в освіті: як її впроваджують на Рівненщині

Реформа харчування в освіті: як її впроваджують на Рівненщині

Ексклюзивно
Реформа харчування в освіті: як її впроваджують на Рівненщині
Фото: Суспільне Рівне/Архів

З нового 2022 року у освітніх закладах, зокрема, і на Рівненщині, набули чинності нові норми харчування: приблизно 75% продуктів у їдальнях мають бути рослинного походження, це овочі, салати, злакові, фрукти та ягоди. Це передбачено реформою харчування, яку ініціювала перша леді Олена Зеленська.

Раніше область отримала понад 16 млн грн субвенції на модернізацію харчоблоків у шкільних їдальнях. А з нового 2022 року оновлення продовжать. Суспільне дізнавалось, що і як змінюється.

Що та як реформують

Головна спеціалістка обласного департаменту освіти і науки Тамара Балаушко в етері "Тема дня" на Українському радіо Рівне розповіла Суспільному: у закладах освіти впроваджують норми постанови, яка регламентує порядок організації харчування.

"Вони орієнтовані на забезпечення здорового харчування дитини: із раціону повністю виключили продукти кулінарії – ковбасні вироби, збільшили кількість овочів та фруктів, молокопродукції. Йде зменшення солі та цукру у стравах, які пропонують до споживання у закладах освіти. Повністю вилучили продукти з великим вмістом солі - снеки, сухарики, чипси й газовані напої", – зазначила посадовиця.

Вона уточнила, що Рівненщина перебуває на такому ж етапі, як і решта територій України, тобто наразі завершили перший етап реформи системи шкільного харчування. Під час нього оновили нормативно-правову базу, а з 2022 року стартує практичний етап – оновлення матеріально-технічної бази харчоблоків. Раніше для області передбачили майже 16 млн грн субвенції, ще 3 млн додали місцеві бюджети.

"Впродовж року закупили понад 800 найменувань обладнання для 98 харчоблоків закладів загальної середньої освіти", – сказала посадовиця.

Приклади реформи у школах

Директорка Вараського ліцею №1 Наталія Середа розповіла Суспільному – в закладі зміни стартували у березні 2021 року, коли в їдальні зробили капітальний ремонт з заміною вентиляції.

"У нас харчуються з першого по четвертий та пільгові категорії з п'ятого по 11 класи безкоштовно. Це 700 дітей їдять за кошти міського бюджету. І ще є 200 заяв, згідно з якими батьки проплачують на спецрахунок нашого закладу гроші і харчуємо дітей за кошти батьків", – повідомила директорка.

Вона уточнила, що в їхньому закладі харчування школярів проводять за моделлю самостійної організації. Для цього в штат працівників додали кілька кухарів та підсобних працівників.

"Зараз у нас чотиритижневе меню, яке погоджували з Держпродспоживслужбою. Що саме змінилося у самих стравах – щоденно є молочні продукти, збільшилась кількість овочів, фруктів. Також іноді даємо соки, залежно від того меню, на яку суму ми виходимо. Діти задоволені, бо сам вихід меню збільшено, бо збільшили порції і різноманітніше стало меню", – сказала Наталія Середа.

За її інформацією, вартість харчування зросла до 28,08 грн за порцію, а для вихованців групи подовженого дня – 22,16 грн.

Директорка спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів "Центр надії” Рівненської міської ради Олена Шенкнехт також розповіла Суспільному, що їдальня у цьому закладі працює з 2018 року і розрахована на 40 місць.

"Вже з 2019 року ми почали застосовувати страви з літературного збірника Клопотенка. Майже кожна дитина знає і вдома розповідає про такі страви як болоньєзе, чахохбілі з куркою, пиріг пастуший і т.д. Ми вже зробили певні зміни у плануванні нашого меню і поступово переходимо до чотиритижневого меню. Але поки що основні зміни такі: збільшили кількість фруктів та овочів, щодня дітки мають сезонні фрукти, салат, хліб їдять лише цільнозерновий, вихід м'ясних страв збільшили", – зазначила директорка.

Вона додала, що у їхньому закладі у дітей популярні котлети по-міланськи, фрітата з зеленим горошком, салат з кисломолочним сиром і томатами. Сніданок у школі коштує 30 грн, обід – 35 грн. Підвищення цін вона пояснила збільшенням порцій.

"Їдальня працює в режимі повного дня з 9:00 до 16:00. На жаль, у нас працівники поки що не у нашому штаті, ми працюємо з підприємцем. Ми з нею обговорювали, що для виготовлення тих страв, які ми хочемо запровадити, того персоналу який є, буде мало. У нас є самостійна бухгалтерія і є платні послуги, можливо, ми розглянемо питання внесення змін до штатного розпису", – підсумувала Олена Шенкнехт.

Які є моделі організації харчування

За словами Тамари Балаушко, є три моделі організації харчування – самостійне, коли працівники харчоблоку є штатними працівниками закладу, аутсорсинг і кейтеринг. Останні два відрізняють тим, що в аутсорсингу надавач послуг – юридична особа чи фізична особа-підприємець використовує потужності закладу освіти, тобто готують страви у харчоблоці закладу.

"Кейтеринг передбачає постачання вже готової продукції, страв до обідньої зали закладу. Сьогодні на Рівненщині половина закладів освіти користуються самостійним способом організації харчування, інші – закуповують послугу аутсорсингу. Ефективна модель організації харчування, яка працює на певному закладі, може не спрацювати на іншому закладі – потрібно враховувати багато різних факторів", – пояснила головна спеціалістка.

Вона уточнила, що модель повинні обирати засновник та керівник закладу освіти.

Що вже встигли купити

На гроші освітньої субвенції закупляли нове обладнання для харчоблоків та робили ремонти. За словами Тамари Балаушко, в новому році до витрати коштів також підходитимуть комплексно.

"Ми всі розуміємо, що купити супернове потужне обладнання і поставити його в приміщеннях без ремонту, вентиляції чи водопостачання – не працюватиме і не буде ефективним. Тому в 2022 році гроші субвенції спрямовуватимуться комплексно – будівельні роботи і на закупівлю обладнання. Реформа харчування включає і візуальний ефект, йдеться про оформлення обідніх залів", – сказала посадовиця.

Вона уточнила, що Міністерство освіти пропонує певний перелік обладнання, який має бути у харчоблоці. Однак, заклади освіти можуть визначати обладнання й самостійно. Також Тамара Балаушко додала, що кошти субвенції не можна перенаправити на інші проєкти, окрім реформи харчування.

Коли кінець реформування

Загалом, повідомила Тамара Балаушко, немає чітко визначеної дати, до якої мала б завершитись реформа харчування в освіті. Так само немає визначної пріоритетності розподілення грошей.

"Якщо орієнтуватись на 2020 рік, тоді у нас в пріоритеті були опорні заклади з чисельністю не менше 200 здобувачів освіти. Також і заклади освіт міст обласного значення з чисельністю не менше 200 здобувачів. За розпорядженням Міністерства освіти передбачено план заходів на 2020-2023 роки", – додала освітянка.

Разом з тим, реформа стосується і всіх закладів освіти інституційного догляду з пансіонатами, дошкільної та профтехосвіти.

Читайте нас у Telegram: екстрені новини та щоденні підсумки

Підписуйтесь на рівненське Суспільне у Viber

Долучайтесь до нас в Instagram

На початок