"Щоб світ був придатний для життя". Як і чому дніпряни відмовляються від пластикових пакетів

"Щоб світ був придатний для життя". Як і чому дніпряни відмовляються від пластикових пакетів

Ексклюзивно
"Щоб світ був придатний для життя". Як і чому дніпряни відмовляються від пластикових пакетів
Павло Грендач

З 10 грудня в Україні заборонені безкоштовні пластикові пакети. Це лише перший етап. До 10 березня 2022 року триватиме адаптаційний період. Далі стартує друга хвиля: з обігу мають вилучити усі пластикові пакети.

Як дніпряни відмовляються від використання пластикових пакетів, чи стали брати менше їх у продуктових супермаркетах та чому використання пластику шкодить не тільки довкіллю, а й економіці, дізнавалося Суспільне Дніпро.

Досвід дніпрянки: рік без пластикових пакетів

Дніпрянка Ілона Кондратинська каже: уже рік не користується поліетиленовими пакетами.

"Два роки тому я почала замислюватись про зменшення шкідливого впливу на екологію. А рік тому, на день святого Миколая, подруга подарувала мені набір з шести екоторбинок. З того дня я вирішила відмовитись від пластикових пакетів", – розповіла Суспільному Ілона.

Почати турбуватись про чистоту довкілля, каже жінка, також надихнуло материнство.

"Коли я стала мамою, то почала задумуватись, у якому світі буде жити мій син. Хотілося б, щоб цей світ був придатний для життя", – додає вона

Ілона використовує екосітки та екосумки. Переваг бачить значно більше, ніж незручностей. Каже, що навіть зовні їй більше подобаються продукти у різнокольорових торбинках.

Як дніпряни відмовляються від пластикових пакетів та що буде далі
Ці екосітки Ілона Кондратинська завжди бере із собою у магазин. Ілона Кондратинська

"Єдине, що буває незручно, це коли ти біжиш поряд із магазином і тобі щось треба терміново купити, а екосіток може не виявитись під рукою. Але навіть у такому випадку я краще куплю менше продуктів, щоб вони помістилися в руки, ніж пакуватиму їх у поліетилен", – розповідає Ілона.

Жінка каже, що в інтернеті можна знайти будь-які екоторбинки та екосумки за різними цінами. Також можна пошити екоторбинки самостійно. Окупляться вони за місяць. А щоб повністю перейти від поліетилену на екоторбинки, у неї пішло два місяці, зазначила вона.

5 років без пластикових пакетів і ніяких незручностей

Дніпрянин Павло Грендач відмовився від пластикових пакетів ще 5 років тому. Каже: за цей час довів процес користування екоторбинками та судочками для покупок до автоматизму і не має з цим ніяких незручностей.

Він вважає: щоб розв'язати проблему чистоти довкілля, важливе свідоме ставлення.

"Кожен з нас відповідальний за навколишнє середовище. Важливо розуміти це і робити посильні кроки в бік екологічного способу життя. Від цього залежить майбутнє наше та наших нащадків", – сказав Павло.

"Люди, як і раніше, беруть пакети"

Суспільне Дніпро поцікавилося у комунікаційного директора однієї з найбільших мереж супермаркетів міста Сергія Демченка, чи стали люди менше купувати пакетів після запровадження за них плати.

"Про якісь помітні кількісні результати ми зараз не можемо сказати. Люди, як і раніше, беруть пакети: хтось приносить свої, хтось давно користується екоторбами. Ми виконуємо норму закону про те, що пакети не можуть бути безкоштовними", – розповів Сергій Демченко.

Щодо альтернатив, які супермаркети пропонуватимуть, коли настане повна відмова від пластикових пакетів, представник мережі супермаркетів повідомив: у магазинах вже є біорозкладні пакети, екосумки та екокоробки, але будуть й інші види пакування.

"Альтернативи є, питання тільки, щоб зробити їх максимально доступними та дешевими для споживача", – пояснив Сергій Демченко.

Формальне дотримання закону

У Міндовкілля сподіваються, що новий Закон допоможе запобігти утворенню пластикових відходів. За словами в.о. Міністра Руслана Стрільця, у Туреччині лише за перший рік заборони пластикових пакетів, їх використання зменшилось на 75%. Це дозволило заощадити 150 тисяч тонн пластику. В Ірландії після введення податку лише за перший рік попит на пластикові пакети знизився на 90%.

Однак багато залежить від того, як ці норми будуть втілюватись на практиці, вважає дніпровський еколог Олексій Ангурець.

"Закон про обмеження пластикових пакетів – це рух у правильному напрямку. Але важливо, як він впроваджується на місцях. Наразі супермаркети продають пакети за символічною ціною в 1 чи 10 копійок. Люди продовжують їх купляти. Тож супермаркети ніби й дотримуються закону, та навряд чи це суттєво зменшить використання пластикових пакетів", – сказав Олексій Ангурець.

Як дніпряни відмовляються від пластикових пакетів та що буде далі
У супермаркетах Дніпра ціни на пакетики від 1 копійки. Суспільне Дніпро

Пластик шкідливий для довкілля, але є ще одна причина від нього відмовитися

Еколог Олексій Ангурець впевнений, що найефективніший спосіб зменшити шкідливий вплив на середовище – поступово повністю відмовитись від пластикових пакетів.

"Головна проблема в тому, що пластик – це неприродний матеріал. Біосфера не переробляє його. Він, навіть якщо й розпадається на невидимі частинки, то все одно потрапляє у ґрунт, у воду, а потім й до організмів тварин та людей. Пластик шкодить усім екосистемам. А при спалюванні, він отруює й повітря. Через це збільшується кількість різних захворювань", – розповів він.

Олексій Ангурець також каже: є ще одна, не така очевидна, але не менш важлива причина відмови від пластику.

"Нафта, яку використовують для виробництва пакетів, – це дуже цінний природній ресурс, який закінчується. Витрачати ресурс, який створюється мільйони років та є вичерпним, на пакетики – дуже нерозумно. Тому в будь-якому разі треба якомога скоріше позбавлятися пластику", – розповів еколог.

Що відомо

  • З 10-го грудня 2021 року набув чинності закон “Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України”. Його мета – зменшити обсяг використання в Україні поліетиленових пакетів задля поліпшення стану довкілля.
  • Відтепер у магазинах, супермаркетах, аптеках, кафе тощо заборонено безплатне розповсюдження поліетиленових пакетів. За порушення закону передбачені адміністративно-господарські санкції.
  • Відповідно до закону, з 10 березня наступного року в Україні заборонять користуватись у торгівлі тонкими пакетами, так званими «маєчками», а також тими, що розкладаються на мікропластик.

Читайте також

Читайте нас у Telegram: Суспільне Дніпро

Вибір редакції

На початок