Голова Православної церкви України, Блаженніший митрополит Київський і всієї України Епіфаній прогнозує, що протягом найближчих 10 років більшість українців перейдуть на святкування Різдва за григоріанським календарем — тобто 25 грудня. А от за даними опитування Суспільного, 22 % українців надали перевагу Різдву 25 грудня замість 7 січня. Наскільки готові українці до таких змін та наскільки ця перспектива підтримується суспільством та парафіянами розповів в ефірі Суспільного директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський.
Шлях до святкування Різдва 25 грудня
"Так склалося, що коли Європа переходила на григоріанській календар — в Україні календар нав'язували насильно, і тоді більшість українців належали до православної церкви, — вони його не сприйняли, зокрема у Львові, були навіть бунти. Власне це був, скажімо, такий політичний спротив", — розповів Антошевський.
"Пізніше це був момент самоідентифікації, наприклад в Галичині українці жили за старим стилем, поляки за новим, так і календарі називалися — українське Різдво, польське Різдво, фактично ця розбіжність мале якесь історичне пояснення. Вже зі здобуттям незалежності України це питанням мало б бути вирішене, але ніхто нічого не робив і ось це розділення існувало", — зазначає він.
Саме тому, переконаний Антошевський, у суспільстві використовується невідповідні епітети, такі як: "католицьке" Різдво, "православне" Різдво.
Читайте також: Чому українці святкують два Різдва – роз’яснення митрополита Черкаського і Чигиринського
"Колись українці хотіли мати Різдво окремо від поляків. Але зараз важливо мати все-таки спільний календар з тими самими поляками, іншими європейцями, православними, католикам, протестантами", — підсумував він.
Чи підтримають українці перспективу святкування Різдва 25 грудня
На думку Антошевського, про зміни календаря варто говорити влітку, адже саме 1 вересня починається церковний календар.
"У нас не дуже оптимістичні перспективи святкування 25 грудня, щоб усі разом. Завжди знайдуться ті, які будуть вперто дотримуватися, як вони вважають, старого календаря чи "бабиного"", — розповів Антошевський.
За даними опитування СуспільногоОпитування проводилося з 31 листопада по 3 грудня. В опитування взяли 753 українці старші 18 років з усіх регіонів України, окрім окупованих територій. , 22, 4% підтримують святкування Різдва Христового 25 грудня — натомість 74% підтримують 7 січня.
Яка перспективи переходу до святкування за одним календарем
"Якщо говорити про роки, я думаю що це десятиліття такої клопіткої праці, але треба сказати, що коли в 2017-2018 роках мене хтось запитав, яка перспектива об'єднання українських православних, то я б не повірив, що до кінця 2018 року їх об'єднають. Так само і з календарем може статися, що хтось наполегливо візьметься за це питання, почнуть працювати, пояснювати чому саме так і пояснювати на різних рівнях, що ми навіть, коли святкуємо Різдво 7 січня, то ми насправді себе обманюємо, бо ми святкуємо Різдво 25 грудня, просто наше 25 грудня запізнюється на 13 днів і виходить 7 січня", — пояснив релігієзнавець.
Читайте також: Як відзначатимуть Різдво у Рівному 25 грудня. Пояснює декан римо-католицької парафії
Які чинники впливають на те, що Україна досі в перехідному періоді
"Ми не готові до дуже багатьох речей — до нового календаря також. Це є один із таких показників, він дуже яскравий, бо показує двоякість нашого життя, тобто ми живемо в одному житті за одним календарем, в іншому — за другим", — відзначає Антошевський.
Він переконаний, що українці живуть подвійним життя, а от коли це збагнуть не певен.
"З політичної точки зору треба розриватися з тим "рускім міром" і робити якісь кроки до нормального астрономічного календаря", — додав він.
Релігієзнавець вважає, що необхідна також всебічна політична підтримка з боку українського політичного істеблішменту, а не лише їх піар на цьому питанні.
"Деякі партії, наприклад роблять піар на цьому питанні, але має бути щось подібне як було з питанням томосу, коли є зацікавлення держави навести також в тому плані порядок, допомогти церквам, створювати якісь майданчики, де вони зможуть спілкуватися", — відзначив Антошевський.
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Що відомо
- У грудні 2020 року голова ПЦУ митрополит Епіфаній заявив, що святкування Різдва Христового в один день 25 грудня в Україні можливе тоді, коли церква та віряни "дозріють" до такого рішення.
- У грудні 2019 року митрополит Епіфаній заявляв Суспільному, що Православна церква не проти перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня, проте таку ініціативу не підтримують українці.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!