Яка перспектива переходу святкування Різдва на 25 грудня. Відповідає релігієзнавець

Яка перспектива переходу святкування Різдва на 25 грудня. Відповідає релігієзнавець

Ексклюзивно
Яка перспектива переходу святкування Різдва на 25 грудня. Відповідає релігієзнавець
AP

Голова Православної церкви України, Блаженніший митрополит Київський і всієї України Епіфаній прогнозує, що протягом найближчих 10 років більшість українців перейдуть на святкування Різдва за григоріанським календарем — тобто 25 грудня. А от за даними опитування Суспільного, 22 % українців надали перевагу Різдву 25 грудня замість 7 січня. Наскільки готові українці до таких змін та наскільки ця перспектива підтримується суспільством та парафіянами розповів в ефірі Суспільного директор Релігійно-інформаційної служби України Тарас Антошевський.

Шлях до святкування Різдва 25 грудня

"Так склалося, що коли Європа переходила на григоріанській календар — в Україні календар нав'язували насильно, і тоді більшість українців належали до православної церкви, — вони його не сприйняли, зокрема у Львові, були навіть бунти. Власне це був, скажімо, такий політичний спротив", — розповів Антошевський.

"Пізніше це був момент самоідентифікації, наприклад в Галичині українці жили за старим стилем, поляки за новим, так і календарі називалися — українське Різдво, польське Різдво, фактично ця розбіжність мале якесь історичне пояснення. Вже зі здобуттям незалежності України це питанням мало б бути вирішене, але ніхто нічого не робив і ось це розділення існувало", — зазначає він.

Саме тому, переконаний Антошевський, у суспільстві використовується невідповідні епітети, такі як: "католицьке" Різдво, "православне" Різдво.

Читайте також: Чому українці святкують два Різдва – роз’яснення митрополита Черкаського і Чигиринського

"Колись українці хотіли мати Різдво окремо від поляків. Але зараз важливо мати все-таки спільний календар з тими самими поляками, іншими європейцями, православними, католикам, протестантами", — підсумував він.

Чи підтримають українці перспективу святкування Різдва 25 грудня

На думку Антошевського, про зміни календаря варто говорити влітку, адже саме 1 вересня починається церковний календар.

"У нас не дуже оптимістичні перспективи святкування 25 грудня, щоб усі разом. Завжди знайдуться ті, які будуть вперто дотримуватися, як вони вважають, старого календаря чи "бабиного"", — розповів Антошевський.

За даними опитування СуспільногоОпитування проводилося з 31 листопада по 3 грудня. В опитування взяли 753 українці старші 18 років з усіх регіонів України, окрім окупованих територій. , 22, 4% підтримують святкування Різдва Христового 25 грудня — натомість 74% підтримують 7 січня.

Яка перспективи переходу до святкування за одним календарем

"Якщо говорити про роки, я думаю що це десятиліття такої клопіткої праці, але треба сказати, що коли в 2017-2018 роках мене хтось запитав, яка перспектива об'єднання українських православних, то я б не повірив, що до кінця 2018 року їх об'єднають. Так само і з календарем може статися, що хтось наполегливо візьметься за це питання, почнуть працювати, пояснювати чому саме так і пояснювати на різних рівнях, що ми навіть, коли святкуємо Різдво 7 січня, то ми насправді себе обманюємо, бо ми святкуємо Різдво 25 грудня, просто наше 25 грудня запізнюється на 13 днів і виходить 7 січня", — пояснив релігієзнавець.

Читайте також: Як відзначатимуть Різдво у Рівному 25 грудня. Пояснює декан римо-католицької парафії

Які чинники впливають на те, що Україна досі в перехідному періоді

"Ми не готові до дуже багатьох речей — до нового календаря також. Це є один із таких показників, він дуже яскравий, бо показує двоякість нашого життя, тобто ми живемо в одному житті за одним календарем, в іншому — за другим", — відзначає Антошевський.

Він переконаний, що українці живуть подвійним життя, а от коли це збагнуть не певен.

"З політичної точки зору треба розриватися з тим "рускім міром" і робити якісь кроки до нормального астрономічного календаря", — додав він.

Релігієзнавець вважає, що необхідна також всебічна політична підтримка з боку українського політичного істеблішменту, а не лише їх піар на цьому питанні.

"Деякі партії, наприклад роблять піар на цьому питанні, але має бути щось подібне як було з питанням томосу, коли є зацікавлення держави навести також в тому плані порядок, допомогти церквам, створювати якісь майданчики, де вони зможуть спілкуватися", — відзначив Антошевський.

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Що відомо

  • У грудні 2020 року голова ПЦУ митрополит Епіфаній заявив, що святкування Різдва Христового в один день 25 грудня в Україні можливе тоді, коли церква та віряни "дозріють" до такого рішення.
  • У грудні 2019 року митрополит Епіфаній заявляв Суспільному, що Православна церква не проти перенесення святкування Різдва з 7 січня на 25 грудня, проте таку ініціативу не підтримують українці.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок