Похолодання стало випробуванням не лише для людей, але і для птахів також. Як правильно годувати взимку пернатих, чим їх можна пригощати, які птахи залишаються зимувати на наших водоймах і чи потрібно їм допомагати розповіла в ефірі Українського радіо орнітологиняОрнітолог (у перекладі із грецької мови "вчення про птахів") – це фахівець, який займається комплексним вивченням птахів, а також досліджує особливості їх розмноження та міграції., популяризаторка бьордвочингу в Україні Ганна Кузьо.
Про лебедів
"Про лебедів на водоймах пишуть кожної зими і навіть серед орнітологів є жарт, що зима настала, коли починають переживати про лебедів. Лебеді, як і качки та інші водоплавні птахи не є класичними мігрантами, як білі лелеки, які летять дуже далеко в тропіки чи на південь Африки", — розповіла Ганна Кузьо.
Вона зазначила, що лелеки та крижні, якщо дозволяють умови залишаються на тій водоймі, де були. А лебеді, якщо замерзає ставок, летять до найближчої відкритої води: до великої річки чи водосховища.
Читайте також: "В Україні понад 400 видів птахів". Львівська орнітологиня розповіла про секрети бьордвочінгу
"Для них немає проблеми, коли є морози, головне, щоб була відкрита вода. На відкритій воді лебедям є що поїсти, там є безхребетні часточки, маленька рибка. Вони занурюють шию і можуть дістати чимало поживного. Хвилюватися за них не потрібно, коли прийде час і замерзатиме вода, вони самі полетять", — додала орнітологиня.
Як не нашкодити птахам
"Качок і лебедів краще не годувати взимку взагалі, вони цього не потребують. Якщо є відкрита вода, це означає, що там є що їсти", — розповіла Кузьо.
Вона нагадала, що люди годують птахів переважно хлібом, а це не корисна і не поживна для них їжа, якщо вони у великій кількості будуть їсти хліб, це може навіть негативно відбитися на їхньому здоров’ї, можуть виникнути різні захворювання кишківника і порушення обміну речовин.
"Якщо вже дуже хочеться зблизька побачити великих птахів, можна взяти з собою накришені овочі, зокрема моркву, капусту чи зерно, і з цим іти до лебедів і качок", — зазначила орнітологиня.
Чим годувати дрібних птахів
"Для годівлі дрібних птахів важливо дотримуватися трьох "не": не солоне, не зіпсоване і не смажене. Іноді у годівнички люди кладуть зіпсований хліб із цвіллю, для птахів це шкідливо", — розповідає Ганна Кузьо.
За її порадою краще давати птахам не солене і не копчене сире сало, шматочками його підвішувати.
Читайте також: "Це найгірший випадок за будь коли". Інтерв'ю з експертом щодо загибелі птахів на Херсонщинi
"Це дуже калорійна їжа, у морози синички із вдячністю будуть його їсти. Ідеально сипати і годівнички сире різне насіння, наприклад, соняшникове, гарбузове. Можна давати різні горішки, волоські чи арахіс", — додала орнітологиня.
Вона відмітила, що навіть вівсяні пластівці можна сипати. А варені каші не рекомендує давати, бо на морозі вони замерзають.
"Можна давати сметану і масло, така їжа для птахів популярна у Британії", — підсумувала про годування птахів взимку експертка.
Про бьордвочинг
"Бьордвочинг — це спостереження за птахами, дуже популярний вид активного відпочинку у Великій Британії та США, має багато прихильників у всьому світі", — розповіла орнітологиня.
"Це інтелектуальне хобі, можна з користю для мозку проводити час. До речі, для фізичного здоров’я теж корисне, бо для того, щоб спостерігати за птахами потрібно багато ходити. Коли ви спостерігаєте за птахами, ви думаєте не про свої думки і проблеми, а про прекрасне. Зможете спостерігати за поведінкою певної пташки і розвиватися як особистість", — сказала насамкінець популяризаторка бьордвочингу в Україні.
Читайте також: Спотерігачі за птахами. Що таке бьордвочинг
Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.
Що відомо
- У п’ятницю, 24 грудня, на території України дещо потеплішає, у західних областях та на півдні стовпчики термометрів перевищать нульову позначку. При цьому на всій території країни очікується сніг.
- 23 грудня кліматологи Центральної геофізичної обсерваторії імені Бориса Срезневського повідомили, що у Києві із тритижневим запізненням розпочалася метеорологічна зима.
- У столиці 8 грудня пройшов крижаний дощ, внаслідок чого утворилася ожеледь, на дорогах — ожеледиця. У Гідрометцентрі попередили киян про наростання шару льоду на дротах та деревах діаметром 6-19 міліметрів, а у мерії закликали громадян бути обережними задля уникнення травмування.
- У Києві в листопаді випав перший сніг.
- Американські дослідники із Корнелльського університету дійшли висновку, що першопричиною глобального потепління здебільшого є діяльність людей.
- Всесвітня метеорологічна організація визнала новий плюсовий температурний рекорд для Арктики, який сягнув 38°C у російському місті Верхоянську 20 червня 2020 року.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!