Сполучені Штати планують розпочати переговори з Росією щодо запропонованих нею "гарантій безпеки"Міністерство закордонних справ Росії запропонувало США проєкти договору про гарантії безпеки та угоди щодо забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, що передбачає заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР, а отже і України. у січні 2022 року. Про це на брифінгу 20 грудня заявила помічниця державного секретаря з європейських питань Карен Донфрід за підсумками візиту до Києва, Москви й Брюсселя.
За словами Донфрід, двосторонній діалог із Росією не виключає взаємодії через ОБСЄ та засідання Ради Росія-НАТО, які мають відбутися окремо. Їхня точна дата наразі невідома.
"Очевидно, що дипломатичний шлях, спільна робота з нашими союзниками й партнерами – це шлях, якому ми віддаємо перевагу. США готові до дипломатичної взаємодії через різні канали. Але дозвольте чітко заявити: обговорень європейської безпеки без Європи не буде", – додала Донфрід.
Читайте також: У 2022 році Україна хоче отримати чітку часову перспективу від НАТО — президент
Своєю чергою генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на брифінгу з прем’єр-міністром Румунії Ніколае Чуке 20 грудня зазначив, що готується скликати засідання Ради Росія-НАТО "якнайшвидше в новому році".
"Діалог із Росією повинен ґрунтуватися на ключових принципах європейської безпеки й розв’язати занепокоєння НАТО щодо дій Росії. Він повинен відбуватися в консультаціях із європейськими партнерами, зокрема з Україною", – зазначив Столтенберг.
Генсек НАТО підкреслив, що серед принципів, на яких має ґрунтуватися діалог Альянсу й НАТО, є "право будь-якої держави обирати свій шлях і також право союзників НАТО захищати й обороняти своїх союзників".
"Тож ми ніколи не підемо на компроміс щодо права на самооборону й щодо права наших союзних країн, зокрема України, обирати своє майбутнє. У своєму діалозі з Росією ми також активно консультуємося зі своїми партнерами, включно з Україною", – додав він.
Що відомо
- 17 грудня Міністерство закордонних справ Росії запропонувало США проєкти договору про гарантії безпеки та угоди щодо забезпечення безпеки РФ та країн-членів НАТО, що передбачає заборону на включення до складу альянсу країн колишнього СРСР (а отже і України).
- У відповідь США й НАТО тоді ж заявили, що отримали пропозиції Росії, але обговорювати питання європейської безпеки без участі союзників у Європі не будуть. А МЗС України наголосило, що лише країна і НАТО вирішують, як розвиватимуться їхні відносини, зокрема що стосується розширення Альянсу.
- Сполучені Штати готові до дипломатичного діалогу з Росією через різні канали, щоб обговорити запропоновані їй "гарантії безпеки", але робитимуть це лише за умов "повного узгодження позиції" з європейськими союзниками й партнерами Вашингтона.
- Речниця Білого Дому Джен Псакі заявила, що лише Україна та союзники по НАТО мають право приймати рішення щодо розширення Альянсу. "Ми підтримуємо прагнення країн приєднуватися до НАТО й виконувати конкретні вимоги. Стосовно відносин НАТО з Україною, це питання мають визначати тільки Україна і 30 союзників по Альянсу", – додала вона.
Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу
Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!